Ayak Bileği Şişmesi Için Hangi Doktora Gidilmeli?

Ayak bilek şişmesi için ilk gitmeniz gereken doktor aile hekiminizdir. Aile hekiminiz sizi muayene ettikten ve sonra, sizi bir kardiyoloji veya nefroloji doktoruna yönlendirebilir. Eğer hamileyseniz, kadın doğum uzmanına görünmenizi isteyebilir.
Ayak Bileği Şişmesi İçin Hangi Doktora Gidilmeli? Ayak bileği şişmesi tedavisi için; eğer bacağa ya da ayağa alınan bir darbe söz konusuysa, sağlık kuruluşlarının Ortopedi ve Travmatoloji bölümlerine başvurabilirsiniz.

Ayak bileği ödemi için hangi doktora gidilmeli?

Bunun dışında herhangi bir hastalığa bağlı olsun ya da olmasın, vücudunuzun herhangi bir noktasında meydana gelen ödem için hastanelerin Dâhiliye ya da Nefroloji polikliniklerine başvurabilirsiniz.

Ayak şişmesi neden olur hangi bölüm bakar?

Ayaklarda şişme olduğunda doktora gösterilmeli mi sorusunu Ortopedi ve Travmatoloji bölümüne gidilmeli.

Ayakların şişmesi neyin belirtisi?

Ayak ve ayak bileği şişmesi vücudun bu bölgelerinde sıvı birikmesine işaret eden periferal ödem olarak bilinir. Yaralanma nedeniyle olmadığı sürece sıvının birikmesi genellikle acı vermez. Şişkinlik, yerçekimi nedeniyle vücudun alt kısımlarında genellikle daha belirgindir.

You might be interested:  Çevremizde Selamlaşırken Hangi Ifadeleri Kullanırız?

Ayak bileği şişmesi neden olur?

Ayak bileği şişmesi; sıvı birikiminden ötürü ortaya çıkan periferik ödem şeklinde isimlendirilen bir durumdur. Sıvı birikmesi, yaralanmadan ötürü ortaya çıkmadıkça acı vermez. Şişlikler, yerçekimi etkisinden ötürü vücudun alt kısmında daha belirgin olma durumundadır.

Ayakta oluşan ödem nasıl geçer?

 1. Ayakları yukarı kaldırmak. Ayak şişliklerini önlemek için ayaklarınızı yukarı kaldırarak kan akışının ayaklara gelmesi engellenir ve oluşan şişliklerin iyileşmesini sağlarsınız.
 2. Buz tedavisi.
 3. Bacaklara egzersiz yapmak.
 4. Ayakları tuzlu suda bekletmek.
 5. Sağlıklı beslenin ve aşırı tuzdan kaçının.
 6. Nane.
 7. Karahindiba çayı
 8. Maydanoz.

Ayak bileğinde oluşan ödem nasıl geçer?

Ödemin iyileşebilmesi için ayaklarınıza ve ayak tabanınıza dikkat etmeniz gerekir. Ayaklarınızı her gün orta sertlikte sıvı sabun ve ılık suyla yıkayın. Ayaklarınızı ıslak şekilde tutmayın. Yumuşak bir havluyla, hafif tampon yaparak parmak aralarıyla birlikte kurutun.

Ayaklarda ödem neden olur?

Ödem, vücuttaki kan damarlarının yani kılcal damarların sıvı sızdırması sebebiyle meydana gelmektedir. İşte sızan bu sıvı, damar çevresindeki dokularda birikerek şişmeye sebep olur. Ödem, damarlardan dokulara sızan aşırı sıvının sebep olduğu şişliklere verilen isimdir.

Ayak şişmesinin kalple alakası var mı?

Özellikle genç kadınlarda kalp hastalıkları semptomları gözle görülememekte ve çoğunlukla önemsenmemektedir. Şişmiş hissedilen ayak ve bacakların sebebi kilo alımı olmayabilir. Pek çok nedenden kaynaklanabilen bacak şişkinliği, kalp kapakcığında meydana gelen herhangi bir problemden dolayı da oluşabilir.

Karaciğerden ayaklar şişer mi?

Kalp, karaciğer ya da böbrek hastalıkları: Sağ kalp yetmezliğine bağlı su ve tuz birikiminden kaynaklı olarak ayaklar şişebilir.

Ayakta şişme ve morarma neden olur?

Ayak ve ayak bileklerinde şişme; zorlanma, yaralanma, uzun süre ayakta çalışma, geçirilen bir ameliyat veya hamilelikten kaynaklanabilir. Normalde, geçici bir durumdur ve endişelenecek bir şey değildir. Ancak, rahatsız edici bir durum olduğundan şişliği azaltmak için önlem alınması gerekir.

You might be interested:  Aslan Burcu Hangi Burçlarla Anlaşamaz?

Ayak şişmesi kanser belirtisi midir?

Toplardamar tıkanıklığı belirtileri sonucunda ortaya çıkan ayak şişmesinin altında yatan bir kanser türüne işaret edebilir. Özellikle de akciğer kanserinin ilk belirtisinin ayak şişmesi olduğu söylenebilir. Akciğer kanseri olan hastalarda toplardamar tıkanıklıklarına çok sık rastlanıyor.

Ayak ve ayak bileği neden şişer?

Ayak, bacak ve ayak bileği şişmesi, vücudun bu kısımlarında sıvı birikimi anlamına gelen periferik ödem olarak adlandırılır. Sıvı birikmesi, yaralanma nedeniyle olmadıkça genellikle acı verici değildir. Şişlik, yerçekiminin etkisiyle vücudun alt bölgelerinde daha belirgin olma eğilimindedir.

Durduk yere ayak neden şişer?

Burkulma ya da zorlanma gibi yaralanmalar. Böcek ısırması veya sokması Böbrek, karaciğer veya kalp rahatsızlıkları Kan pıhtısı

Ayak bileğinde enfeksiyon neden olur?

Enflamasyon, vücudun bir yaralanma, tahriş veya ameliyata normal koruyucu tepkisidir. Bu doğal savunma bölgeye kan akışını arttırır ve sıvı birikmesine neden olur. Vücut bu koruyucu yanıtı artırırken şişme, ağrı ve ciltte artan sıcaklık, kızarıklık gibi iltihap belirtileri gelişir.

Ayaklarda şişme ödem neden olur?

Yaralanma veya enfeksiyon: Ayağı, bacağı veya bileği etkileyen bir yaralanma veya enfeksiyon bu bölgeye giden kan akışında artışa neden olur. Bunun sonucunda şişme oluşur. Damar yetersizliği: Bu durum damarlar kanı yeterince pompalayamadığında ve kanın bacaklarda birikmesi sonucunda oluşur.

Ayak şişmesi ve ağrısı için hangi doktora gidilir?

Ayaklardaki şişme damar tıkanıklığını gösterebilir. Veya ayaklardaki yanma, sinirlerde bir yıpranma, sıkışma, iltihaplanma gibi durumları gösterebilir. Böyle sorunlarda da yine öncelikle bir ortopedi uzmanına başvurmak yarar sağlayacaktır. Ayaklarda şişme problemi, basit bir yorgunluğa bağlı şekilde ortaya çıkabilir.

Ayak bileğinde şişme ve ağrı nasıl geçer?

Ayak bileği şişmesi tedavisinde kendinizin de uygulayabileceği bazı tedavi yöntemleri vardır.

 1. Ayaklarınızı yukarı doğru kaldırın.
 2. Buz tedavisi uygulayın.
 3. Bacak egzersizleri yapın.
 4. Antibiyotik tedavisine başlayın.
You might be interested:  Domates Tohumu Hangi Ayda Ekilir?

Ayaklarda ödem neden olur?

Ödem, vücuttaki kan damarlarının yani kılcal damarların sıvı sızdırması sebebiyle meydana gelmektedir. İşte sızan bu sıvı, damar çevresindeki dokularda birikerek şişmeye sebep olur. Ödem, damarlardan dokulara sızan aşırı sıvının sebep olduğu şişliklere verilen isimdir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.