Bakla Hangi Ayda Ekilir?

Bakla Ne Zaman Ekilir? Bakla tohumunun iyi bir şekilde çimlenebilmesi için toprak sıcaklığı 9 derece, hava sıcaklığı 10-15 derece olmalıdır. Ilıman iklim koşullarında bakla kışlık olarak ekim, kasım veya uygun hava şartlarında aralık ayında ekilir.
Bakla tohumu soğuk iklimlere dayanıklı bir bitki olduğu için sonbahar ayında ekimi yapılabilmektedir. İlkbahar aylarında da ekimi gerçekleştirilebilmektedir. Fide halinde dikimi yapılacak ise ilkbahar sonlarında da dikilebilmektedir.

Bakla bezelye hangi ay ekilir?

Bezelye tohumları ekimi için uzun bir süre bulunmaktadır. İklim şartları uygun olan durumda olmasına da bağlı olarak Kasım ayından başlayarak Mayıs ayına kadar geçen süre boyunca ekim yapılabilir.

Bakla tohumu kaç günde çimlenir?

işlenmiş toprağa bakla tohumlarını yerleştiriniz ve üstünü ince elenmiş toprakla 3 ile 4 cm arasında kapatınız.Toprak yüzeyini şeffaf bir naylonla kapatınız.Periyodik olarak toprağı nemlendiriniz. Çimlenme tahmini 10-12 gün içerisinde gerçekleşecektir.

Bakla kaç günde bir sulanır?

Bakla kışlık ekilişlerde, yağışın yeterli olması hâlinde sulamaya gerek yoktur. Ancak yağışların yeterli olmadığı dönemlerde sulama yapılmalıdır. Yazlık olarak ekildiğinde ise sulanmalıdır.

Bakla hangi ayda yenir?

İlkbahar mevsiminin gelmesiyle birçok sebze türü de tezgahlarda yerini almaya başlıyor. Bakla, enginar, tere, taze soğan, maydanoz, pancar gibi sebze ve otların en tazeleri ilkbaharda karşınıza çıkıyor, evlerde lezzetli ve sağlıklı yemekler pişiyor.

You might be interested:  Hangi Metalin Su Ile Etkileşiminden Hidrojen Gazı Açığa Çıkar?

Bezelye hangi ayda ekilir ve nasıl ekilir?

Bahar ayları Mart, Nisan, Mayıs aylarıdır. Yaşadığınız bölgede bu aylarda toprağın ısısını ölçerek ekim yapmanız gerekir. Bezelye ekim zamanı: Bezelye yazın sıcağına ve nemine dayanamaz. Fakat, mevsim sonu yağan az miktar kar yağışına bezelye dayanıklıdır.

Bezelye hangi ayda çıkar?

Bezelye, yaz sebzesidir. Mayıs ayından başlayarak yazın sonuna kadar hasat edilebilir.

Bakla bitkisi nasıl yetiştirilir?

Bakla iklim bazında bakıldığında yağışlı ve rutubetli iklimleri sevmekte ve verimlilik bu bölgelerde üst düzeye çıkmaktadır. Taze bakla üretimi genellikle kış ve ilkbahar döneminde yapıldığından bu tarz bir üretim yapacak olanların da kurak ve soğuk iklime sahip noktalarda üretim yapmaması gerekecektir.

Bakla tohumu nasıl kurutulur?

Dolgun ve sağlam tohumlar suyun dibine çöker, içi boş ve olgunlaşmamış tohumlar suyun üzerine çıkar. Suyun üzerine çıkan tohumlar. alınarak atılır. Suyun dibinde kalan tohumlar süzülerek alınır ve tekrar yıkanır.Süzülen tohumlar elek gibi alttan ve üstten hava alacak şekilde gölgede havadar bir yerde kurutulmalıdır.

Bakla dönümüne kaç kilo verir?

Toprağın yapısına bağlı olarak bir dekara ortalama 4-6 kg N, 4-6 kg P ve 4-6 kg K verilir. Kurak yörelerde yada kurak geçen yıllarda bakla yetiştiriciliğinde tane verimini garantiye almak için sulama yapılmaktadır. Sulama verimi artırmaktadır.

Bakla soğuktan etkilenir mi?

Taze bakla üretimi kışın veya ilkbahar döneminde yapıldığından bu dönemde iklim koşullarının çok kurak veya soğuk olmaması gerekir. Bakla tohumlarının çimlenip bitkinin toprak yüzeyine çıktığı ilk dönemde –4 ve –6 °C sıcaklıklara dayanabilir. Sıcaklığın –10 °C’ye düşmesi bitkilerin ölümüne neden olur.

Bakla gölgede yetişir mi?

Bakla yapı olarak uzun gün bitkisi olarak ele alınabilir. Kısa günlerin yaşandığı bir dönemde yeşil bölgeler iyi gelişir. Ancak generatif gelişme için günlük ışık alma süresinin 12 saat ve üzerinde olması gerekiyor.

You might be interested:  Eylül Ekim Hangi Burç?

Bakla hangi mevsimde oluyor?

Mayıs ayı ise enginar, bakla, madımak, semizotu, papatya, ebegümeci, domates, salatalık, barbunya, bezelye, marul ve çilek, yeşil erik, malta eriği, dut tüketebileceğiniz bir aydır.

Yeşil biber hangi mevsimde yetişir?

Biber, yılda iki kez yetişen bir bitkidir. Bunlardan birincisi yaz dönemidir ve Haziran-Eylül ayları arası hasat yapılır. İkinci dönem ise sonbahar aylarıdır. Eylül-Aralık ayları arasında hasat yapılır.

Bakla tüyleri yok eder mi?

Düzenli bir şekilde kullanılan bakla kabuğu tüylerin köklerinde incelme sağlar ve bu sebeple de zamanla tüylerin azalmasına ve hatta yok olmasına sebep olur. Çünkü bakla kabuğu vücutta bulunan tüyleri yok etmek için senelerdir kullanılmakta ve faydalı olduğu söylenmektedir.

Bakla hangi mevsimde yetişir?

Bakla hangi mevsimde yetişir? Bakla tohumu soğuk iklimlere dayanıklı bir bitki olduğu için sonbahar ayında ekimi yapılabilir. İlkbahar aylarında da ekimi gerçekleştirilebilir. Fide halinde dikimi yapılacak ise ilkbahar sonlarında da dikilebilir.

Bezelye su ister mi?

Bezelye çiçeklenme dönemine kadar normal ve muntazam sulama ister, Çiçeklenme zamanı fazla su istememekle beraber, fazla kuraklıkta meyve ve tohum bağlamaya olumsuz etkilenmektedir. Bezelye meyve bağlama döneminde toprak su kapasitesinin % 50-65 arasında olmasını istemektedir.

Bezelye kaç günde çimlenir?

Bezelye tohumu için çimlenme süresi 6 ile 7 gün arasında değişmektedir. Bu süre ortalama 10 güne kadar uzayabilir.

Bezelye güneşi sever mi?

Gelişme döneminde yüksek sıcaklıklardan ve uzun güneşlenmelerden hoşlanmayan bezelye bu dönemde daha çok serin bir hava ve rutubetli bir toprak ister.

Leave a Reply

Your email address will not be published.