Başım Dönüyor Hangi Doktora Gitmeliyim?

Uzun süredir devam eden bir baş dönmesi şikayetinde uzman hekimlerin sistemli bir muayeneyi gerekli kılması gerekmektedir. Özellikle vertigo hastalığına bağlı baş dönmesi durumunda nöroloji ve kulak burun boğaz polikliniklerinde yapılan testler teşhisin konulmasında etkili olmaktadır.

Başım dönüyor nedeni ne olabilir?

Baş dönmesinin yaygın nedenleri arasında migren, kullanılan ilaçlar ve alkol bulunur. Baş dönmesi dengeyi sağlayan iç kulaktaki bir problemden de kaynaklanabilir. Baş dönmesi sıklıkla vertigonun bir sonucudur. Vertigo ve vertigo ile ilişkili baş dönmesinin en sık nedeni benign paroksismal pozisyonel vertigodur (BPPV).

Ayağa kalkınca başım dönüyor neden?

Oturur ya da eğilir pozisyondan aniden yukarı kalktığımızda zaman zaman göz kararması, baş dönmesi ve baş ağrısı yaşarız. Bunun temel sebebi, kan basımcının hareketlerimize bağlı olarak kendini dengelemek için değişmesidir.

Başımı sağa sola çevirince başım dönüyor nedir?

Baş dönmeleri genelde iki nedenle oluşmaktadır. Bunlardan birincisi iç kulaktaki denge sistemi (Vestibuler sistem) ile ilgili nedenler, ikincisi ise iç kulak denge sistemi dışındaki denge yolları ve merkezleri ile ilgili nedenlerdir. Ancak en sık nedenler iç kulak denge sistemi ile ilgili patolojilerdir.

You might be interested:  Dış Çekirdek Ile Yer Kabuğu Arasında Hangi Katman Vardır?

Denge bozukluğu için hangi doktora gidilir?

Vertigosu olduğundan şüphelenen bireylerin hastanelerin Kulak Burun Boğaz ya da Nöroloji bölümüne başvurması gereklidir.

Başım dönüyor ne yapmalıyım?

 1. Bal. Eğer kan şekeri düşmesi sebebiyle başınız dönüyorsa doğal şeker barındıran baldan yardım alabilirsiniz.
 2. Zencefil. Mide bulantısına da iyi gelen zencefil baş dönmesi için de birebir.
 3. Nane. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde nane baş dönmesi sorununa da çözüm oluyor.
 4. Limon.
 5. Bektaşi üzümü

Başı dönen insan nasıl yatmalı?

Ancak başın uzun bir süre aşağı pozisyonda tutulmasından kaçınmak gerektiği konusunda doktorlar vertigo hastalarını uyarmaktadır. Çünkü uzun süre başı aşağı eğik pozisyonda tutmak, vertigo ataklarını tetikleyebilir. Bunun içinde gün içerisinde ve uyurken başın düz pozisyonda tutulmaya çalışılması tavsiye edilmektedir.

Ayağa kalkınca başım dönüyor ne iyi gelir?

Zencefil. Mide bulantısına da iyi gelen zencefil baş dönmesi için de birebir. Kan akışını düzenleyen, beyne oksijen gitmesine yardımcı olan zencefil böylece baş dönmesinin de hızlıca geçmesini sağlıyor. Onun bu faydalarından yararlanmak için bir bardak zencefil çayı size yardımcı olacaktır.

Ayağa kalkınca baş zonklaması nasıl geçer?

İlk olarak baş ağrısını neyin tetiklediğinin bulunması gerekir. Tetikleyici olan unsurlardan kaçınmak kişinin baş ağrısını azaltabilir. Bununla birlikte, derin nefes alıp verme veya düzenli egzersiz bir yapmak da stres seviyesini düşürerek baş ağrısının azaltır.

Kafada basınç hissi nasıl geçer?

Kafada basınç ve ağırlık hissine iyi gelen öneriler:

 1. Sıcak bir duş alın ve duştan sonra dinlenin.
 2. Buz paketleri ile soğuk kompres uygulayın.
 3. Stresi azaltın.
 4. Duruşunuzu düzeltin.
 5. Bilişsel davranışçı terapi uygulayın.
 6. Kendinize zaman ayırmayı ihmal etmeyin.
 7. Gün içerisinde dinlenmeye özen gösterin.

Kafada basınç hissi neden olur?

Kafadaki basınç hissi, gerilim sonucu yaşanan baş ağrısı olarak tanımlanır. Bu ağrı bazen migren ağrısı ile karıştırılmaktadır. Bu tarz ağrıların nedeni yaşanan stres kaynaklı olabilir. Stres kaynaklı olmasının dışında da farklı nedenleri olabileceği göz ardı edilmemelidir.

You might be interested:  Maslak Hangi Yakada?

Pozisyonel baş dönmesi nasıl geçer?

Pozisyonel baş dönmesi genellikle 1-2 hafta kadar sürer ve kendiliğinden geçer. Ancak belli bir süre sonra tekrarlayabilir (yılda birkaç kez veya birkaç yılda bir). Baş dönmesinin yoğun yaşandığı günlerde ilaçlarla hastanın şikayetleri azaltılmaya çalışılır.

Denge bozukluğuna neden olan hastalıklar?

Denge ile ilgili KBB hastalıkları arasında kulak kristalleri kayması, labirentit (kulak labirentinin inflamasyonu), Meniere hastalığı (labirentteki sıvılarda basınç artışı), vestibüler nörit (denge siniri iltihabı) gibi iç kulak hastalıkları sayılabilir.

Denge kaybı neden olur?

Denge Bozukluğu Nedenleri Nelerdir? Baş dönmesinin ya da dengesizliğin birçok nedeni olabilir. Ancak en sık karşılaşılan nedenler, iç kulak hastalıklarıdır. Pek ciddiye alınmayan dengesizlik ya da baş dönmesinin altında yatan farklı sebepler olabilir.

Aşırı yorgunluk ve halsizlik için hangi doktora gidilir?

Halsizlik şikayetinden olan kişilerin hastanelerdeki, İç Hastalıkları bölümünde yer alan Dahiliye doktorlarında yardım istenilmesi uygun olacaktır.

Kaç gündür başım dönüyor?

Baş dönmesi şikayetleri, kulak ağrısı, göz hastalıkları, ilaç zehirlenmeleri, düşük veya yüksek tansiyon, damar sertliği ve bazı kalp hastalıkları, kansızlık ve kan hastalıkları, mikrobik ya da beyin hastalıkları, sara ve bazı ruh hastalıklarından kaynaklanıyor olabilir.

Psikolojik olarak baş dönmesi olur mu?

Baş dönmesi psikiyatrik bir hastalığa eşlik eden fiziksel bir belirti de olabiliyor. Baş dönmelerinin, panik atak gibi tümden psikiyatrik bir hastalığın belirtisi olabileceğinin altını çizen uzmanlar, baş dönmelerinin ciddiye alınması gerektiği konusunda uyarıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.