Bezelye Hangi Ayda Dondurucuya Konur?

Buzlukta yaklaşık 10 ay süre ile saklayabileceğiniz bezelyeleri dondurucuya atmak için en ideal mevsim ilkbahar mevsiminin sonları yaz mevsiminin başlangıcı olan zaman dilimidir. Yani mayıs ayı sonu haziran ayı boyunca temmuz ayının ortalarına kadar buzluğa bezelye atmak için en ideal zamandır.

Bezelye ne zaman saklanır?

Özel olarak aşamalı bir biçimde saklanmak için hazırlanmış olan bezelyeler, derin dondurucuda ya da buzdolabında farklı sürelerde saklanabilir. Örneğin derin dondurucuda ortalama 1 sene boyunca bezelyeleri saklamak mümkün olur. Hazırlanmış olan bezelyeler buzdolabında ise yaklaşık en fazla bir hafta kadar tutulabilir.

Bezelye ne zaman alınmalı?

İlkbaharın ilk zamanlarında ekilen bezelyeler mayıs ayında hasat edilir. Bu hasat süresince Pazar tezgahlarında birçok bezelye görmek mümkündür. Bezelyeyi her mevsim tüketebilirsiniz. Mayıs ayında taze alıp tüketebileceğiniz gibi kış için dondurucuda saklamak mümkündür.

Bezelye çiğ buzluğa konur mu?

Bezelyeleri saklamanın en pratik yöntemi tabii ki onları ayıklar ayıklamaz çiğ şekilde buzluğa atmak olacaktır.

Bezelye dondurucuya nasıl konulur?

Bezelyeler tamamen kuruduğunda buzdolabı poşetlerine pay edin ve ağızlarını bağlayın. Bu şekilde buzluğa atarak 1 yıla kadar muhafaza edebilirsiniz. Ancak bezelyelerin tamamen kuruduğundan emin olun. Eğer tek bir bezelye tanesi bile ıslak kalırsa, raf ömrü kısalacaktır.

You might be interested:  Pamukkale Hangi Ilimizde?

Taze bezelye buzdolabında nasıl saklanır?

Bezelyeleri kabuklarından güzelce ayıklayın. Yıkamadan küçük boy olan buzdolabı poşetine birer yemeklik olarak doldurun. Poşetin havasını alıp, dibinden düğüm atın. Daha sonra bezelyeleri poşete güzelce yayın.

Bezelye zamanı ne zaman biter?

Bezelye, yaz sebzesidir. Mayıs ayından başlayarak yazın sonuna kadar hasat edilebilir.

Bezelye kaç ayda olgunlaşır?

Hasat olgunluğuna gelmiş baklalar en geç iki-üç gün içerisinde hasat edilmelidir. Özellikle kuru ve sıcak ha- valarda daneler çok çabuk olgunlaşır. İlkbaharda ekilen bezelyeler 12-16 hafta, sonbahar- da ekilen bezelyeler 32 hafta sonra hasat edilmeye başlanır.

Bezelye ekimi hangi ayda yapılır?

Bezelye tohumları ekimi için uzun bir süre bulunmaktadır. İklim şartları uygun olan durumda olmasına da bağlı olarak Kasım ayından başlayarak Mayıs ayına kadar geçen süre boyunca ekim yapılabilir.

Yazın dolaba ne konur?

Hemen Şu Anda Derin Dondurucuya Atmanız Gereken 15 Yaz Sebzesi ve Meyvesi

 • Kışın tatlıların boynu bükük kalmasın: Çilek.
 • Sanki hep var sanırsın: Frambuaz.
 • Yol kenarlarında göremeyince kış geldi dersin: Böğürtlen.
 • Reçelini hazırlamak yetmez, diğer tarifler ne yapsın: Vişne.
 • Şerbeti için, şehri turlarsın: Kızılcık.
 • Bezelye buzluğa koymadan önce yıkanır mı?

  Bezelyeleri ayıklayarak sudan geçirelim. Biraz bekleyip suyu süzülünce buzdolabı poşetlerine doldurarak derin dondurucuya kaldıralım. Kışın yemeklerde ve salatalarda afiyetle kullanabilirsiniz.

  Bezelye No Frostta nasıl saklanır?

  Bezelyeleri muhafaza etmenin en pratik yollarından biri çiğ olarak dondurucuya koymaktır. Bunun için bezelyeleri dilediğiniz miktarlarda buzdolabı poşetlerine ayırın. Daha sonra poşetin havasını alın ve ağzını bağlayıp dondurucuya kaldırın.

  Nefis Yemek Tarifleri bezelye dondurucuda nasıl saklanır?

  Bezelyeleri ayıklayalım güzelce. Kaynar suya atalım ve 10-15 dk kadar rengi dönene kadar pişirelim. Sonra suyunu süzüp soğuk suya tutalım. Buzdolabı poşetlerine kullanacağımız miktarda paylaştırıp soğuduktan sonra ağızlarını bağlayıp dondurucularda muhafaza edelim.

  You might be interested:  Teravih Namazı Nasıl Kilinir Hangi Dualar Okunur?

  Bezelye şoklama nasıl yapılır?

  Kışlık Bezelye Şoklama Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Ayıkladığımız bezelyelerin rengini koruyarak saklamak için bezelyeleri önce kaynar suda 10 dk haşlayıp ardından buzlu suda (süzgeç ile aktarıp) şoklayalım.
  2. Ardından tekrar suyunu süzüp buzdolabı poşetine koyalım. Dondurucuya koyalım. ~Afiyet olsun~

  Buzluktan çıkan bezelye yemeği nasıl yapılır?

  1 orta boy patatesi ve havucu küçük küçük küp küp doğrayıp ekleyelim. 2-3 dakika kavurduktan sonra dondurucudan çıkardığımız bezelyeyi hiç çözdürmeden üzerine ekleyelim. (Taze de aynı şekilde kullanabilirsiniz. ) Güzelce karıştırdıktan sonra üzerini geçecek kadar kaynar su ekleyip orta ateşte pişmeye bırakalım.

  Bezelye ne kadar sürede bozulur?

  Bezelye nasıl saklanır, ne kadar süre muhafaza edilebilir: Tezgahta 1 gün, buzdolabında 1 hafta, dondurucuda 8-12 ay boyunca.

  Bezelye buzluğa koyarken yıkanır mı?

  Bezelyeleri ayıklayarak sudan geçirelim. Biraz bekleyip suyu süzülünce buzdolabı poşetlerine doldurarak derin dondurucuya kaldıralım. Kışın yemeklerde ve salatalarda afiyetle kullanabilirsiniz.

  Bezelye insanı zehirler mi?

  Bezelye zararları

  Bezelye, içerisinde bulunan fitik asit ve lektinler gibi anti-besinler nedeniyle besin emilimini engelleyebilir. Bu durum da bazı sindirim sorunlarına yol açabilir. Lektinler ayrıca, bağışıklık sisteminin ve bağırsaktaki bakteri popülasyonunun hassas dengesini bozabilir.

  Bezelyenin iyisi nasıl anlaşılır?

  Tane bezelye alırken, kabukları parlak renkte, sert ve içleri dolu olanlarını tercih edin. Sultani bezelye alırken ise parlak yeşil, pürüzsüz ve taneleri fazla büyümemiş olanları tercih edin. Hemen pişirmeyeceğiniz bezelyeleri buzdolabında iki gün süreyle saklayabilirsiniz.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.