Boğaz Reflüsüne Hangi Bölüm Bakar?

Reflü şikayetleri birçok başka hastalık tarafından da oluşturulabildiğinden, reflü şikayetleri olan hastanın bir Kulak Burun Boğaz hekimi tarafından muayene edilmesi gerekir.

Boğaz reflüsü neden olur?

Boğaz reflüsü ses kısıklığı, geniz akıntısı gibi birçok belirtileri olan, mide asidinin geniz bölgesine kaçması sonucunda ses tellerinde ve gırtlağa zarar verecektir. KBB doktorlarına gidilir.

Hangi belirtilerle boğaz reflüsü görülmektedir?

Halk arasında boğaz reflüsü ile bilinen bu reflü çeşidi, çoğunlukla kendini boğaz ağrısı, ses kısıklığı, balgamsız ve sürekli öksürük, geniz bölgesinde akıntı, ağız kokusuna neden olabilmektedir. Mide içeriğinin boğaza kadar bulaşması ile gözlemlenen bu belirtiler çoğu zaman ‘Geniz Akıntısı’, ‘Faranjit’ veya ‘Larenjit’ teşhisi koyulmaktadır.

Peki, boğaz reflüsü neden olur?

Boğaz reflüsü ise midenin içerisinde bulunan asit ya da salgıların geniz bölgesine ya da ses tellerine kadar ulaşmasına neden olacaktır. Yemek borusunda bulunan en alt kısmı oluşturan kasın, mide bulunarak yukarı gelen salgıların asit ya da sindirim enzimlerinin daha dayanıklı olması ile bilinmektedir.

You might be interested:  Tonyukuk Kültigin Bilge Kağan Anıtları Türkçenin Hangi Dönemine Aittir?

Neticesinde boğaz reflüsüne neden olabilmektedir?

Tedavisi yapılmadığı taktirde yemek borusu ve yutakta yaralara, tahrişlere neden olabilmektedir. Halk arasında boğaz reflüsü ile bilinen bu reflü çeşidi, çoğunlukla kendini boğaz ağrısı, ses kısıklığı, balgamsız ve sürekli öksürük, geniz bölgesinde akıntı, ağız kokusuna neden olabilmektedir.

Reflü için hangi doktora gitmeliyim?

İç Hastalıkları (Dahiliye)

Boğaz reflüsü nasil teshis edilir?

Boğaz Reflüsü Tanısı Nasıl Konulur? Boğaz reflüsü genellikle hastanın boğazında ve gırtlağının arkasındaki tahriş veya şişlik semptomlarına göre teşhis edilir. Çoğu durumda, tanı koymak için herhangi bir teste gerek yoktur.

Boğaz reflüsü ilerlerse ne olur?

Eğer reflü tedavi edilmezse yemek borusu alt kısmı daralabiliyor ve buna bağlı olarak da ciddi yutma güçlükleri gelişiyor. Ayrıca fazla asit ve mide içeriğine bağlı ülserler de ortaya çıkabiliyor. Yemek borusunun alt ucunda mide iç kısmı hücrelerinin bulunması (Barret Osefagusu) ise reflünün en tehlikeli etkisidir.

Dahiliye reflüye bakar mı?

Mide ekşimesi ve reflü için öncelikle dahiliye uzmanından randevu almalısınız. Reflü tanısı için gastroskopi ya da endoskopi yapılır.

Reflü muayenesi nasıl yapılır?

Genellikle reflü tanısı için yapılacak ilk tanı gastroskopidir. Gastroskopi ile mide kapağı incelenir, mide fıtığı olup olmadığına ve yemek borusundaki hasar durumu incelenir. Hekim gerek görmesi halinden mideden doku örnekleri alabilir. Gastroskopi dışında reflü de kullanılan bir diğer tanı yöntemi de pHmetredir.

Reflü olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Mideden boğaza doğru yayılan ve daha ziyade yemekten sonra oluşan yanma, en sık görülen reflü belirtisidir. Mide içeriğinin ağza gelmesi, yutma güçlüğü, görülen diğer önemli reflü belirtileri sayılır. Ağrılı yutkunma, geğirti, hıçkırık, bulantı ve kusma ise daha ender ortaya çıkar.

Gırtlak reflüsü belirtileri nelerdir?

Boğaz Reflüsünün Belirtileri Nelerdir?

 • Boğaz Temizleme İsteği.
 • Boğazda Takılma Hissi.
 • Geniz Akıntısı
 • Gıcık Tarzında Öksürük.
 • Ses Kısıklığı
 • Ses Problemleri.
 • Seste Kabalaşma.
 • Yutma Güçlüğü
 • You might be interested:  Türkiye Kore Savaşı'Na Hangi Siyasi Iktidar Döneminde Katılmıştır?

  Boğaz reflüsü nerelere vurur?

  Reflü ağrısı, göğsün orta bölümünde bazı hallerde ise karın kaslarının üst kesiminde ve yemek borusunun boyuna yakın bölgelerinde hissedilmektedir. Hatta bu ağrılar, sırta kadar vurabilmektedir. Reflü, mide ağrısının yanı sıra mide ekşimesi gibi şikayetlere de neden olmaktadır.

  Boğaz Reflüsünün ilacı nedir?

  Proton pompa inhibitörleri adı verilen bir ilaç sınıfı tipik olarak en etkilidir. Midenin ürettiği asit miktarını azaltarak çalışırlar. Antiasitler ve histamin antagonistleri adı verilen, mide asidini azaltan ilaçlar, boğaz reflüsünün tedavisinde de kullanılabilir.

  Reflü ilerleyince ne olur?

  Mide asidinin yakıcı etkisiyle oluşan şiddetli erozyon ve ülserler ağrıya ve kanamaya neden olabilmektedir. Zamanla yemek borusunun alt kısmını döşeyen dokuda hücresel değişim başlayabilmekte (Barret’s özofagus) ve bu durum kansere zemin hazırlamaktadır. Tedavisiz kalan hastalarda kanser riski sürekli devam eder.

  Reflü ciddi bir hastalık mıdır?

  Tedavi edilmediği takdirde reflü yemek borusunda iltihap, ülser, kanama, darlık, Baret Özofagus (yemek borusu iç yüzeyinde görülen kanser öncesi değişiklik) gibi ciddi sorunlara yol açabilir.

  Boğaz reflüsü kendiliğinden geçer mi?

  Yemeklerden sonra hazımsızlık, ekşime, yemek borusunda yanma ve ağza gelen mide asidi ile karakterize olan gastroözofagial reflü, bazı kişilerde geçici olarak meydana gelir ve bir süre sonra kendiliğinden geçer.

  Doktor reflüyü nasıl anlar?

  Göğüs arkasında yanma hissi ve ağza acı su gelmesi. Bu ikisinin birlikte olması reflü tanısı için yeterlidir. Fakat bu şikayetler hastaların ancak bir kısmında görülürken çoğunluk hastada atipik şikayetler ön plandadır. Reflünün atipik bulgularının daha sık görülmesi kesin tanıyı güçleştirir.

  Dahiliye bölümü hangi hastalıklara bakar?

  İç hastalıkları; hipertansiyon, alt ve üst solunum yolu hastalıkları, şeker hastalıkları, tiroid, böbrek ve bağırsak hastalıkları gibi birçok hastalığın teşhisinde ilk başvuru yapılan kliniktir.

  Mide rahatsızlıkları için hangi bölüme gidilir?

  Mide hastalıklarına hastanelerin iç hastalıkları veya Gastroenteroloji Bölümleri bakar.

  You might be interested:  Ağız Kuruluğu Hangi Hastalığın Belirtisi?

  Reflü nasıl yendim?

  Yağlı yiyecekleri sınırlayın: İftar ve sahurda yüksek yağlı yemekler yemek, alt yemek borusu sfinkterini gevşetir ve yiyeceğin midenizi terk etme hızını yavaşlatır. 5. Sorunlu yiyecek ve içeceklerden kaçının: Bazı besinler mide asidi üretimini artırır ve alt yemek borusu sfinkterini gevşetebilir.

  Reflüye ne iyi gelir?

  Reflü şikayetlerini azaltan yiyecek ve içecekler:

 • Liften zengin gıdalar.
 • Elma.
 • Muz.
 • Brokoli.
 • Havuç
 • Fasulye.
 • Kantaron yağı
 • Papatya çayı
 • Reflü hastalığı olanlar ne yememeli?

  Mide asidinin uyarılmaması için; acı baharatlar, karbonatlı içecekler (kola, soda, gazoz vb), domates, turunçgiller, alkol, çok sıcak ve çok soğuk besinler tüketilmemeli.

  Reflüye hangi yiyecekler dokunur?

  *Asidik meyveler ve meyve suları; Özellikle portakal, greyfurt, ananas gibi ürünlerin az tüketilmesi gerekiyor. *Domates ve türevi yiyecekler (salça); Reflü yakınmalarını artırıyor. *Gazlı içecekler; Mide içindeki basıncı artırarak, mide içeriğinin yemek borusuna doğru reflü olmasını kolaylaştırıyor.

  Boğaz reflüsü nedir?

  Boğaz reflüsü, larengofarengeal reflü olarak geçmektedir. Mide içerisinde besinleri sindirebilmek için bulunan asit salgısının yemek borusundan yukarı çıkmasına reflü denir. Büyüme, gelişme ve enerji ihtiyacını sağlamak için besinlerin alınması gerekmektedir.

  Hangi belirtilerle boğaz reflüsü görülmektedir?

  Halk arasında boğaz reflüsü ile bilinen bu reflü çeşidi, çoğunlukla kendini boğaz ağrısı, ses kısıklığı, balgamsız ve sürekli öksürük, geniz bölgesinde akıntı, ağız kokusuna neden olabilmektedir. Mide içeriğinin boğaza kadar bulaşması ile gözlemlenen bu belirtiler çoğu zaman ‘Geniz Akıntısı’, ‘Faranjit’ veya ‘Larenjit’ teşhisi koyulmaktadır.

  Neticesinde boğaz reflüsüne neden olabilmektedir?

  Tedavisi yapılmadığı taktirde yemek borusu ve yutakta yaralara, tahrişlere neden olabilmektedir. Halk arasında boğaz reflüsü ile bilinen bu reflü çeşidi, çoğunlukla kendini boğaz ağrısı, ses kısıklığı, balgamsız ve sürekli öksürük, geniz bölgesinde akıntı, ağız kokusuna neden olabilmektedir.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.