Boyun Fıtığı Hangi Bölüm?

Boyun fıtığı hastalığının düzeyine göre Fizik Tedavi Bölümü’nde uygulanacak tetkikler sonucunda cerrahi işlem gerektirecek bir durum varsa Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü’ne yönlendirilme yapılmaktadır. Boyun fıtığı, omurilikte bulunan disklerin zamanla yıpranması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

Hangi yöntemlerle boyun fıtığı tedavisi yapılır?

Boyun fıtığı günümüzde tıbbi teknolojinin de ilerlemesine paralel olarak %90 oranında ameliyat gerekmeden de tedavi edilebiliyor. Tedavi için gerekli olan yöntemler aşağıda sıralanmıştır: Eğer boyun fıtığı daha ilk evrelerde ise ve sinirler çok hasar görmediyse tedavi kolayca ağrı kesicilerle yapılabilir.

Peki, boyun fıtığının nedeni nelerdir?

Kemik hastalıkları, yaşlanmaya bağlı eklem hastalıkları, kireç, romatizma ve iltihaplı artrit hastalıklar boyun fıtığına yol açabilir. Yine risk grubu içerisinde, trafik kazası geçirenler, araç sürerken hızlı gidip aniden fren yapanlar, çarpışmaya maruz kalanlar, dövüş sporları yapanlar, risk altındadır.

Hangi testlerle boyun fıtığı teşhis edilebilir?

Teşhis edilmesi son derece kolay olan boyun fıtığı için doktor bazı testler uygular. Bunlar arasında fiziksel tetkik geleneksel teşhis yollarından biridir. Bunun dışında MR- tomografi ve ek olarak EMG istenir. Böylece nokta olarak fıtık bölgesi tespit edilebilir, sinirlerin zarar boyutu anlaşılabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.