Cuma Günü Kurandan Hangi Sureler Okunur?

CUMA GÜNÜ OKUNACAK SURELER

 • Yasin Suresi.
 • Vakıa Suresi.
 • Nebe Suresi.
 • Kehf Suresi.
 • Hud Suresi.
 • Duahn Suresi.
 • Fatiha Suresi.
 • Cuma günü Peygamberimiz hangi sureleri okurdu?

  Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (SAV) Cuma günleri Duhan suresinin okunmasını tavsiye etmiştir. Peygamber efendimiz, “Cuma akşamı Duhan Suresini okuyanın geçmiş günahları bağışlanır’ buyurmuştur.

  Cuma günü ne okumalı?

  Cuma Günü ‘YA VELİYYÜ YA ALLAH’ esmasını (1000) defa zikreden kişi her istediğine kavuşur. Cuma günü ‘LA İLAHE İLLALAHÜ’L MELİKÜ’L HAKKU’L- MÜBİN’ (200) defa zikreden Kişi Allah’tan ne isterse verilir. Cuma günü Sabah ‘YA-RAKİB esması (312) defa zikrederek istegini Allah’a bildirrisen isteğin kabul olur.

  Kim cuma günü bu duayı okursa?

  Kim Cuma gecesi, Fatiha ile 15 kere İzâ Zülzile suresini okuyarak iki rekat namaz kılarsa, Allah onu kabir azabından, kıyametin dehşetli anlarından korur. Cuma günü akşama doğru ‘Yâ Veliyy’ ism-i şerifini okuyanların hayırlı dilekleri kabul olunur.

  You might be interested:  Kocaeli Hangi Bölgede?

  Cuma günü ölmüşler için hangi sure okunur?

  Yasin Suresi bilhassa Cuma gecesi, cuma günü, cenazede, hasta yanında ve kabristanda okunur. Yasin Suresi’ni okumaya cuma gecesi ve cuma günü devam etmek gerektiği tavsiye edilmektedir. Hz.

  Cuma günü hangi vakitte dua kabul olur?

  Cumadaki duaların kabul olma saatiyle ilgili bir başka rivayette de şöyle deniliyor: Bu vakit hutbeye başlama vaktiyle namazın bitimi arasında olabileceği gibi kametle namaz bitimi arasında veya o gün batıncaya kadarki zaman diliminde olduğu da söylenmiştir.

  Cuma günü hangi dua okunursa kabul olur?

  Cuma günü “LA İLAHE İLLALAHÜ’L MELİKÜ’L HAKKU’L- MÜBİN” (200) defa zikreden Kişi Allah’tan ne isterse verilir. Cuma günü Sabah ‘YA-RAKİB esması (312) defa zikrederek istegini Allah’a bildirirsen isteğin kabul olur. İmam-ı Gazali’ye göre, Cuma günü bin kere Ya Allah diyenler evliyalar sınıfına katılırlar.

  Cuma suresi dilek için nasıl okunur?

  Cuma günü okunacak dilek duası : Cuma günü akşam ezanına 45 dakika kala “Ya Meliki Muktedir sin Allah’ım bana yardım et” ismini (100) defa tekrarlayıp sonrada dileğini söyleyen kişi sıkıntıdan kurtulur ve derdine derman bulur.

  Cuma suresi okumak neye iyi gelir?

  Rivayet Edildi ki:

  ‘Kısmeti kapalı olanlar, Cuma Suresini günde 3, 5 veya 7 kere okursa, kısmetleri açılır. Allahü Teala en kısa zamanda okuduğu ve devam ettiği bu sure hürmetine o kuluna kısa zamanda evlenmek nasip eder. Dargın olan eşlerin aralarının düzelmesi için de 3 veya 7 kere okunursa, eşlerin arası düzelir.

  Cuma günü ne yapmak lazım?

 • GUSÜL ABDESTİ ALMAK.
 • RUHEN VE BEDENEN CUMA`YA HAZIRLANMAK VE GÜZEL KOKU SÜRMEK.
 • YENİ ALINAN ELBİSELERİ CUMA GÜNÜ GİYMEK.
 • BOLCA SALAVAT GETİRMEK.
 • SADAKA VERMEK.
 • KABİR ZİYARETİNDE BULUNMAK.
 • TIRNAKLARI KESMEK.
 • KEHF SÛRESİNİ OKUMAK.
 • You might be interested:  Akrep Burcu Hangi Ay?

  Kim cuma suresini 18 defa okursa?

  KISMET AÇILMASI İÇİN OKUNACAK DUALAR : Cuma günü abdest alınıp 2 rekât tövbe namazı kılıp 18 defa Cuma suresi okunması hayırlı evlilik için tavsiye edilir.

  Dilek için cuma suresi kaç kere okunmalı?

  ‘Kısmeti kapalı olanlar, Cuma Suresini günde 3, 5 veya 7 kere okursa, kısmetleri açılır. Allahü Teala en kısa zamanda okuduğu ve devam ettiği bu sure hürmetine o kuluna kısa zamanda evlenmek nasip eder.

  Cuma ezandan önce ne okunur?

  Özellikle Cuma günü içerisinde öyle bir vakit vardır ki Allah bu vakitte edilen duaları asla geri çevirmez. Bir Müslüman Sela ile ezan arasında ‘La İlahe İlla ente Ya Hannaü ya Mennanü ya bediassemavati vel ard.’ diye dua ederse, Allah mutlaka karşılk verir.

  Vefat eden kişi için hangi dualar okunur?

  Ölen kişi defnedildikten sonra yakınları Yasin, Tebareke, Amenerrasulü ve Rad surelerini okuyabilir. Dünyada bıraktıkları kimselerin onun adına yapacakları hayırdan ölen kimse faydalanabilecektir. Ölü kişiye dua ve sure okumak faydalı iken hatim indirmek daha efdaldir.

  Duanın kabul olması için hangi dua okunur?

  (70 kere “Yâ Allah, Yâ Rahman, Yâ Rahîm, Yâ Kavî, Yâ Kâdir” okuyup da dua eden, ne isterse istesin, Cenâb-ı Hak duasını kabul eder ve ne muradı varsa verir.) Allah rızası için okumalı. Bir seferde 70 defa okumalı, 71 olsa olmaz, yanına başka isim konsa olmaz, bu bir şifredir.

  Hangi sureleri okumalıyız?

 • Ayetel Kürsi.
 • Fatiha Suresi.
 • Vakıa Suresi.
 • Bakara Suresi.
 • Nas Suresi. Felak Suresi. İhlas Suresi. Kafirun Suresi. İnşirah Suresi. Fetih Suresi. Maun Suresi.
 • Her kim cuma günü cuma suresini okursa?

  CUMA SURESİ FAZİLETLERİ: Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Cuma Suresini okuyan kişiye, Müslüman şehirlerden bir şehirde Cuma Namazına gelen ve gelmeyenlerin sayısınca on sevap verilir.”

  You might be interested:  Safevi Devleti Hangi Savaş Sonucunda Yıkılmıştır?

  Cuma günü peygamber efendimiz ne yapardı?

  Cuma günü gusletmek günahların affına vesiledir “Cuma günü gusledenin günahları affolur.” (Taberani) Cuma günü ilim meclislerine gitmek faziletlidir. “Cuma günü ve geceleri üzerime (yüz defa) salâvat getirenin, Allah-u Teâla otuzu dünyaya yetmişi ahirete olmak üzere yüz hacetini kabul eder.”

  Cuma günleri neden Kehf suresi okunur?

  Rivayetlere göre Hz. peygamber şöyle buyuruyor. “Her kim Cuma gecesi veya günü Kehf Sûresi’ni okursa, o kişiye okuduğu yerden Mekke-i Mükerreme’ye kadar ulaşan bir nûr ihsân edilir. Bir dahaki cumaya ve üç gün fazlasına kadar (yapacağı günahlar) kendisi için bağışlanır.

  Cuma suresi okumak neye iyi gelir?

  Rivayet Edildi ki:

  ‘Kısmeti kapalı olanlar, Cuma Suresini günde 3, 5 veya 7 kere okursa, kısmetleri açılır. Allahü Teala en kısa zamanda okuduğu ve devam ettiği bu sure hürmetine o kuluna kısa zamanda evlenmek nasip eder. Dargın olan eşlerin aralarının düzelmesi için de 3 veya 7 kere okunursa, eşlerin arası düzelir.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.