Duruş Bozukluğu Için Hangi Doktora Gidilir?

DURUŞ BOZUKLUĞU İÇİN HANGİ DOKTORA GİDİLİR? Duruş bozukluğu için ilk olarak Ortopedi ve Travmatoloji Servisi’ne gidilir. Burada ağrılar incelenerek duruş bozukluğu var mı ya da hangi duruş bozukluğu var, o saptanır.

Duruş bozukluğu nasıl tedavi edilir?

Duruş Bozuklukları Nasıl Düzeltilir?

 • Hekimin verdiği kişiye özel egzersizler düzenli bir şekilde yapılmalıdır.
 • Duruş düzeltmek için bulunan dik duruş korselerinden yararlanılabilir.
 • Uzun süre benzer pozisyonda kalınmamalıdır.
 • Şayet masa başı işlerde çalışılıyorsa doğru oturma teknikleri öğrenilmelidir.
 • Duruş bozukluğu sporla düzelir mi?

  Duruş bozukluğu özellikle tedavisinde spordan faydalanılır. Spor ile birlikte duruş bozukluğu da önemli ölçüde tedavi edilmektedir. Bundan dolayı duruş bozukluğu yaşanan kişilerde bu tip tedaviler önerilir.

  Kambur duruş nasıl düzeltilir?

  Doktorlar genellikle korse ve ezersiz verirler. Düzenli spor ve egzersiz yaparak kurtulmanız mümkündür. Eğer bel ve sırt kaslarınız güçsüzse ters mekik çekerek kaslarınızı güçlendirebilirsiniz. İş yerinizde çalıştığınız bilgisayar, masa ve sandalyenin düz ve yumarda olmasına dikkat edin.

  Hafif kamburluk düzelir mi?

  Eğer kamburluk en çıkıntılı yerinden düzeliyorsa sorun yoktur. Bazen kamburluğun en çıkıntılı yeri hiç düzelmez ve daha üst ile alttaki omurlardan bir miktar düzelme olabilir. Bazen de kamburluk belirgin olarak değil de hafif bir düzelme gösterebilir.

  You might be interested:  Mevlid Kandilinde Hangi Sureler Okunmalı?

  Duruş bozukluğu nasıl önlenir?

  Doğru duruş; ayakta durma, oturma, yatma veya hareket sırasında farklıdır. Örneğin ayakta dururken baş dik, göğüs ileride ve karın içe çekik şekilde olmalıdır.

  1. Ayakta, oturma ve yatma pozisyonunda omurgada bulunan fizyolojik eğriliklerin korunması için özen gösterilmelidir.
  2. Uzun süre aynı pozisyonda kalınmamalıdır.

  Duruş bozukluğu olanlar nasıl yatmalı?

  Şevket Yalçın, “Hangi pozisyonda yatılırsa yatılsın, yumuşak yataklardan kaçınılmalı, çok sayıda ve sert yastıklar tercih edilmesi gerekir. Bel ve boynun zorlanmasına yol açabileceği için yüzüstü pozisyonda uyumaktan kaçınılmalıdır” dedi.

  Insan neden kambur durur?

  Bazen de omurlar arasında kaynamalar, yapışıklıklar zaman içinde asimetrik büyümeyle kamburluğa sebep olur. Omurga eğikliğinin yanı sıra boy kısalığına da sebep olur. Bu tip kifoz hızlı ve ciddi biçimde ilerler. Cerrahi tedavi ile ilerleme engellenip düzelme sağlanabilir.

  Kambur olmamak için ne yapmalı?

  Oturduğunuzda ise boynunuz dik olmalıdır. Öne doğru bükülmemeye çalışın. Omuzlarınızı gevşek, kollarınızı ise gövdenize yakın tutun. Ayaklarınız yere değsin, dizleriniz de doğru bir açıda dursun.

  Kambur düzelir mi?

  Duruş bozukluğu, ilerleyen yaşlarda da çıkabilen bir rahatsızlıktır. Gün içerisinde yanlış durmak, ders çalışırken sürekli eğik oturmak, çalışırken dik durmamak gibi bir sürü etkenin sürekli tekrarlanmasıyla meydana gelebilir. Duruş bozukluğunu ve kamburluğu sporla düzeltebilirsiniz.

  Kifoz kaç yaşına kadar tedavi edilir?

  Kifoz ameliyatı ile hastanın omurga eğriliği sıfırlanmaz, normal boyutlara getirilerek tedavi edilmiş olur. Erken yaşta kifoz ameliyatı için 1 yaş sınırını beklemesi önerilmektedir. 1 yaş ve sonrasındaki her kifoz durumu görünen kişi kifoz ameliyatı ile tedavi edilebilir.

  Kamburluk kaç yaşında başlar?

  Bazı sırt ağrıları olabilir. Şekil bozukluğu 15-16 yaş döneminde belirginleşir ve ne yazık ki 16-17 yaş civarında doktora gitmeye ihtiyaç duyulur. İşte bu dönemde çocuğun sırtındaki kamburluk görülür hale gelmiştir.

  You might be interested:  Uyku Apnesi Için Hangi Doktora Gidilmeli?

  Kifoz ne kadar sürede düzelir?

  Birinci yıl sonunda tamamen normal yaşantılarına dönmelerine izin verilir. Cerrahi girişim ile elde edilen düzelme dikkat çekicidir. *Kifoz belirtileri nelerdir, görmek için tıklayın.

  Kambur olmamak için ne yapmalı?

  1. Evimizdeki kapılar işimize yarayacak.

  1. Kapı eşiğine geçin ve kollarınızı yukarı kaldırın.
  2. Kollarınızı dirseklerinizden bükerek avuç içleriniz ve dirsekleriniz duvara değecek şekilde komumlanın.
  3. Karşıya bakın ve dik durun.
  4. Belinizi bükmeden karşıya doğru gidebildiğiniz kadar eğilin.
  5. Acı çekerseniz fazla zorlamayın.

  Duruş bozukluğu nerelerde ağrı yapar?

  Duruş bozukluğunun en sık karşılaşılan belirtisi vücut ağrılarıdır. En çok bel, sırt ve boyun ağrısına neden olur. Duruş bozukluğu aşağıdaki belirtilere de yol açabilir: Omuz ve kol ağrısı

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.