Fethiye Hangi Ile Bağlı?

Fethiye, Akdeniz Bölgesi’nin batısında, Muğla iline bağlı bir ilçedir.

Antalya Fethiye nerede?

Coğrafi olarak Fethiye’nin doğu ve güneydoğusunda Antalya bulunmaktadır. Fethiye’nin güneyinde, batısında ve güneybatısında Akdeniz bulunmaktadır. İlçenin kuzeyinde Burdur ve Denizli illeri bulunurken, kuzeybatısında ise Dalaman yer alır.

Fethiye hangi ilçeye yakın?

Muğla’nın doğu kıyılarında yer alan Fethiye, Ege bölgesinde olarak bilinse de resmi olarak Akdeniz bölgesinin sınırları içerisinde bulunmaktadır. Muğla’nın yine doğusunda bulunan Seydikemer ilçesi ve kuzeybatısında bulunan Dalaman ilçesiyle komşudur. Kuzey kısmında ise Denizli ilinin Çameli ilçesi bulunmaktadır.

Fethiye hangi bolgede bulunur?

Muğla’nın doğu kıyılarında yer alan Fethiye, Ege bölgesinde olarak bilinse de resmi olarak Akdeniz bölgesinin sınırları içerisinde bulunmaktadır. Muğla’nın yine doğusunda bulunan Seydikemer ilçesi ve kuzeybatısında bulunan Dalaman ilçesiyle komşudur.

Fethiye Eskiden nereye bağlı?

Cumhuriyetin kurulmasıyla beraber Muğla İline bağlanan ilçenin ismi 1934 yılında;1913 yılında Şam’dan havalanarak bir süre sonra Teberiye yakınlarında uçağı düşürülerek şehit olan ilk pilotlarımızdan Fethi Bey’in ismi anısına Fethiye olarak değiştirilmiştir.

Antalya Fethiye arası sahil yolu kaç km?

Fethiye ile Antalya arasındaki mesafe karayoluyla 194 kilometre. Yol yaklaşık olarak 2 saat ve 23 dakika zaman alır ve Yayla Patlangıç, Korucak, Esenköy, Zorlar, Kıncılar, Sarıyer ve Kınık üzerinden geçer.

You might be interested:  Tırnak Hangi Günlerde Kesilir?

Antalya Fethiye arası kaç kilometredir?

Fethiye’den Antalya’ya yolculuk, özel araçla D330 ve Antalya Denizli Yolu/D330/E87 üzerinden yapıldığında toplam mesafe 194,6 kilometre olacaktır. Fethiye Antalya arası otobüs yolculuğunda ortalama mesafe 313 kilometredir. Uçak yolculuğunda ise bu mesafe yaklaşık 145 kilometredir.

Fethiye’ye giderken hangi şehirlerden geçilir?

İstanbul’dan başlayıp Bursa, Balıkesir, Akhisar, Manisa, İzmir üzerinden Torbalı, Aydın Muğla’ya geçip daha sonra Fethiye’ye ulaşmak mümkündür. Bu yolculuk ortalama olarak 9 saat sürmektedir.

Fethiye Ölüdeniz hangi ilde?

Ölüdeniz, Muğla ilinin Fethiye ilçesine bağlı bir mahalledir. Ölüdeniz kumsalı yüzde seksen iki oyla 2006 yılında Dünya’nın en güzel kumsalı seçilmiştir. Belde, turizm açısından oldukça gelişmiştir.

Marmaris ve Fethiye nerede?

Fethiye ilçesi Muğla iline bağlı olan bir diğer tatil merkezidir. Özellikle Ölüdeniz bölgesi turistler tarafından çok rağbet görmektedir. Marmaris Fethiye arası yaklaşık olarak 120 km mesafededir.

Muğla Ege bölgesinde mi?

Muğla, Türkiye’nin bir ili ve en kalabalık yirmi dördüncü şehri. 2020 itibarıyla 1.021.773 nüfusa sahiptir. Ege Bölgesi’nde, topraklarının küçük bir kısmı Akdeniz Bölgesi içine giren, Ortaca, Dalaman, Köyceğiz, Fethiye, Marmaris, Milas, Datça ve Bodrum gibi tatil yöreleri ile ünlü bir yerleşim yeridir.

Fethiye paspatur hangi mahallede?

Paspatur Çarşısı, Muğla ilinin Fethiye ilçesi sınırları içesinde yer almaktadır. Fethiye Marina ile Çarşı Caddesi arasında bulunmaktadır. “Eski Kent” anlamına gelen ismiyle her yıl binlerce turistin ziyaret durakları arasındaki Paspatur Çarşısı, Fethiye’nin en eski yerleşim yeridir.

Fethiye çalış nereye bağlı?

Çalış Plajı ülkemizin güneybatı kıyılarında yer alan Muğla ilinin Fethiye ilçesine bağlı bir plajdır.

Fethiyelilere neden beşkazalı nedir?

beşkaza ; nam-ı diğer fethiye. menteşeoğulları beyliği döneminde, muhitindeki beş kazanın en büyüğü olması sebebiyle bu ismi almıştır.halen de fethiyeliler,beşkazalılar diye anılır.

You might be interested:  Sultan Alparslan Hangi Devletin Yöneticisiydi?

Fethiye’nin özellikleri nelerdir?

Turkuaz renkli denizi, altın sarısı kumları ve Akdeniz iklimi ile yılın her mevsimi ayrı bir güzellik sergileyen Fethiye; birbirinden güzel koyları, geniş ormanlık alanları ve eski uygarlıkların tüm izlerini taşıyan ambiyansı ile hem kültürel bir gezi yapabilmenize olanak sağlıyor hem de deniz, kum ve güneş üçlüsünün

Antalyadan Fethiyeye hangi yoldan gidilir?

iş için yada vakit darlığınız varsa dağ yolu yada yayla yolu diye tabir edilen antalya-korkuteli-söğüt kasabası-fethiye hattındaki yol kullanılmalıdır. bu yol hiç mola vermeden saatte ortalama 90-100 km ortalamayla sizi 2,5 saatte rahatlıkla antalya’dan fethiye’ye ulaştırır.

Antalya Fethiye arası otobüsle kaç saat sürer?

Antalya – Fethiye arası seyahat mesafesi kaç kilometre ve yolculuk kaç saat sürer? Antalya – Fethiye arası toplam 313 kilometre. İki konum arasındaki otobüs yolculuğu 5 saat sürüyor.

Fethiye arası kaç km?

İstanbul ile Fethiye arasındaki mesafe

Nokta Mesafe Yakıt
Koşuyolu 10 km 0,7 L
D100 15 km, 09 dk.
Büyükbakkal 25 km 1,8 L
O-4 9 km, 04 dk.

Pamukkale Fethiye arası kaç km?

Fethiye ile Pamukkale arasındaki mesafe karayoluyla 232 kilometre. Yol yaklaşık olarak 2 saat ve 55 dakika zaman alır ve Yayla Patlangıç, Çavdır, Bostan, Acıpayam, Serinhisar, Tekke Mah. ve Sevindik Mah. üzerinden geçer.

Leave a Reply

Your email address will not be published.