Gelibolu Yarımadası Hangi Şehirdedir?

Çanakkale iline bağlı olan Gelibolu, Marmara Bölgesi’ndedir. Çanakkale Boğazı ile Saros Körfezi arasında yer alan Gelibolu Türkiye’nin kuzeybatısındadır. Eceabat, Şarköy, Malkara ve Keşan ile komşu olan Gelibolu’nun hem Marmara Denizi’ne hem de Çanakkale Boğazı’na kıyısı vardır.

Hangi şehirlerden Gelibolu’ya gidilir?

Hem tarihî hem de doğal güzellikleri ile öne çıkan Gelibolu Çanakkale ’ye 50 kilometre, İstanbul’a 290 kilometre, Ankara’ya 520 kilometre uzaklıktadır. Gelibolu’ya kara yolu, feribot ve hava yolu ile kolaylıkla ulaşım sağlanmaktadır.

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı?

Gelibolu denince akla ilk Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı gelmektedir. Yıl boyunca yaklaşık üç milyon kişi tarafından ziyaret edilen milli parkta şehitlikleri ziyaret edebilir, anıtları ve tarihî yerleri yakından inceleyebilirsiniz.

Hangi illerden Gelibolu’ya ulaşım sağlanmaktadır?

Gelibolu’ya kara yolu, feribot ve hava yolu ile kolaylıkla ulaşım sağlanmaktadır. Bu özelliği sayesinde özellikle hafta sonları yakın illerden binlerce tatilsever Gelibolu’ya gelmektedir. TÜİK’in 2017 verilerine göre Gelibolu’nun nüfusu yaklaşık 44.079’dur.

Gelibolu’ya ne zaman gidilir?

Gelibolu’ya Ne Zaman Gidilir? Trakya ve Ege iklim özelliklerinin hâkim olduğu Gelibolu ilçesinin yıllık sıcaklık ortalaması 14,5 derecedir. Sıcak ve ılıman bir iklimin gözlemlendiği ilçede kuzeyde yer alan Korudağı, Trakya’nın sert havasını engeller. Ağustos yılın en kurak ayı olurken en fazla yağış aralık ayında gözlemlenir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.