Göbeğin Altında Hangi Organ Var?

Midenin hemen alt kısmında, göbek deliğinin altındaki 10-15 santimlik bölgenin sağında körbağırsak, kolon, sağ yumurtalık ve fallop ile sağ ureterpenus bulunur. Sol kısmında ise kolon, sigmoid kolon, sol yumurtalık ve fallop borusu bulunmaktadır.
Pelvik bölge göbek altında karnın en alt bölümüdür. Bu bölgeden kaynaklanan ağrıya pelvik ağrı denir. Pelvik bölgede yumurtalıklar, rahim, vajina, anüs, kalın bağırsakların alt kısımları, mesane ve alt idrar yolları bulunur.

Göbek altında ağrı neden olur?

Üreme sisteminin üzerinde oluşan mikrobik bir hastalık ve yumurtalık enfeksiyonları nedeniyle göbek deliği altında ağrı ortaya çıkabilir. Pelvik ağrılar daha çok 35 yaşın altındaki kadınlarda görülmektedir. Yumurtalık dönmesi ve vajina hastalıkları da göbek deliği altında ağrıya neden olur.

Erkeklerde göbek altı ağrısı neden olur?

Apandisit Rahatsızlığı

Apandis bölgesinin iltihaplanması, apandisit rahatsızlığını doğurur. Yapısı gereği erkeklerde daha çok görülen apandisit rahatsızlığı, göbek deliği ve çevresinde ağrıların hissedilmesine neden olabilir. Göbek etrafındaki ağrılar apandisitin belirtileri arasındadır.

You might be interested:  Ankara'Nın Güneydoğusunda Hangi Ilimiz Vardır?

Karnın alt kısmında ağrı için hangi doktora gidilir?

Alt karında görülen ağrılar için Genel Cerrahi, Üroloji, Jinekoloji gibi bölümlere başvurulabilmektedir. Ağrının nedenine göre farklı bölümlere sevk söz konusu olabilmektedir.

Karın ağrısı ne zaman tehlikeli olur?

İhmal edilen ve uzun süren karın ağrılarında en tehlikeli durumun karın içi organlarının kanseri olduğu belirtiliyor. Akut ağrılı durumlarda ise en tehlikeli durumaort anevrizmasının yırtılması olarak görülüyor. Her iki durumda da sonucun ölümcül olabileceği belirtiliyor.

Karın alt tarafında ağrı nasıl geçer?

 1. Bağırsak hareketlerini engellememek ve tuvalete çıkmak.
 2. Karın ve ayaklara sıcak su torbası yerleştirmek.
 3. Sıcak bir duş ve banyo yapmak.
 4. Karına dairesel hareketler ile masaj yapmak.
 5. Uyuyarak dinlenmek.
 6. Kolay sindirilebilir yiyecekler yemek.
 7. Asitli içeceklerden uzak durmak.
 8. Esneme hareketleri yapmak.

Alt karın ağrısına ne iyi gelir?

Karın ağrısına ne iyi gelir sorusuna cevap olabilecek, ağrılarınızı hafifletecek besinler ise şöyle:

 • Muz.
 • Elma püresi.
 • Zencefil çayı
 • Nane.
 • Sirkeli ballı su ya limonsu ballı su.
 • Yoğurt.
 • Cinsel ilişki sonrası alt karın ağrısı neden olur?

  Orgazm sırasında pelvik kaslarınız kasılır. Bazı insanlar için bu kasılmalar alt karın ve pelviste ağrılı kas spazmlarına neden olur. Orgazm sırasında veya sonrasında ağrı disorgazmi olarak da bilinir.

  Erkeklerde kasık ağrısına ne iyi gelir?

  Öncelikli olarak dinlenmek kasık ağrılarına iyi gelir. Ağrı yaşayan kişi vücudunu rahatlatarak ağrının hafiflemesini sağlayabilir. Bunun yanı sıra lavanta çayı, rezene çayı gibi bitki çayları ağrının hafiflemesini sağlayarak kişiyi rahatlatacaktır.

  Karın ve kasık ağrısı için hangi doktora gidilir?

  KASIKTA AĞRI İÇİN HANGİ BÖLÜME/DOKTORA GİDİLİR? Kasıkta ağrı için hastanelerin Genel Cerrahi polikliniklerine başvurmak gerekir.

  Karın ve mide ağrısı için hangi doktora gidilir?

  Ciddi bir durumda mide ağrısı şikayetleri için hastanelerin dahiliye polikliniği ya da gastroenteroloji bölümüne gidilmelidir. Böylelikle iç hastalıkları (dahiliye) veya gastroenteroloji bölümündeki uzman doktorlar gerekli belirtiler ve tetkikler üzerinden teşhisi koyar ve tedaviye başlarlar.

  You might be interested:  Lahana Hangi Mevsimde Yetişir?

  Karın sancısı kaç gün sürer?

  Akut karın ağrısı kısa sürede gelişir ve genellikle birkaç saat ila birkaç gün içinde düzelir. Kronik karın ağrısı ise aralıklı yani epizodik olabilir, yani gelip gidebilir. Bu tür ağrı haftalar, aylar, hatta yıllar boyunca mevcut olabilir. Bazı kronik durumlar, zamanla giderek kötüleşen ilerleyici ağrıya neden olur.

  Karın ağrısı hangi hastalıkların belirtisi olabilir?

  Akut karın ağrısı, şu 10 hastalığın habercisi olabilir:

  1. Böbrek Taşı Böbrek taşı hastalığının en belirgin özelliği, alt karın bölgesinde ağrı oluşturmasıdır.
  2. Apandisit.
  3. Apendiks Kanseri.
  4. Safra Kesesi İltihabı
  5. Bademcik İltihabı
  6. Mide Delinmesi.
  7. Bağırsak Tıkanıklığı
  8. Pankreas İltihabı

  Karın ağrısı insanı öldürür mü?

  Karın ağrısının en tehlikeli göstergesi bilinen hastalık hangisidir? İhmal edilen ve uzun süren karın ağrılarında en tehlikeli durum karın içi organlarının kanseridir. Akut ağrılı durumlarda en tehlikeli durum ise aort anevrizmasının yırtılmasıdır.Sonuç ölümcüldür.

  Sol alt karın ağrısı neden olur?

  Divertikülit alt sol karın ağrısının en yaygın nedenlerinden biridir. Divertikülit, bağırsak duvarındaki divertikülün (küçük torbalar) enfekte olduğu ve iltihaplandığı zaman ortaya çıkar. Divertikülit yaşlılarda daha yaygın eğilimliyken, genç insanlarda da gelişebilir.

  Alt karında sertlik neden olur?

  Karında sertlik oluşumu hayat kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir sağlık sorunudur. Gaz ve şişkinlik, kabızlık hassas bağırsak sendromu, mide kanseri ve hamilelik karında sertlik oluşumunun başlıca nedenleridir.

  Rahim kanseri ağrısı nereye vurur?

  Rahim ağrısı kasık bölgesi, alt karın bölgesi ve göbeğin alt kısmında görülebilmektedir. Bazı durumlarda sırt ya da kalça bölgesinde de görülebilmektedir. Rahim ağrısının farklı pek çok sebebi olabilmektedir. Bu nedenle ağrının nedeninin araştırılması gerekmektedir.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.