Hangi Iki Ülke Kara Sınırı Komşusudur?

Hangi iki ülke kara sınır komşusudur? Türkiye’ye 8 ülke ile sınır komşusudur. Kuzeybatı komşuları Bulgaristan ile Yunanistan’dır. Doğu’da ise Azerbaycan, Ermenistan, İran ve Gürcistan ile komşudur.
Türkiye’ye 8 ülke ile sınır komşusudur. Kuzeybatı komşuları Bulgaristan ile Yunanistan’dır. Doğu’da ise Azerbaycan, Ermenistan, İran ve Gürcistan ile komşudur. Sınır uzunluğunun en yüksek olduğu Suriye ise Irak ile birlikte güneyde yer alır.

Türkiye’nin en uzun kara sınırı hangi ülkedir?

En uzun sınır komşumuz Suriye’dir. Suriye ile kara sınırımız 877 kilometredir. Türkiye-Suriye sınırı 20 Ekim 1921 tarihinde yapılan Ankara Anlaşması ile belirlendi.

Çin’in kaç tane sınır komşusu var?

Çin, Doğu Asya’nın büyük kısmını kapsayıp şu ülkelerle sınır paylaşır: Güneydoğu Asya’da Vietnam, Laos ve Myanmar (Birmanya); Güney Asya’da Hindistan, Bhutan, Nepal, Afganistan ve Pakistan; Orta Asya’da Tacikistan, Kırgızistan ve Kazakistan; İç ve Kuzeydoğu Asya’da Rusya, Moğolistan ve Kuzey Kore.

Hangi ülkeler kara sınırı komşusudur?

Türkiye sınırlarına komşu ülkeler:

 • Yunanistan.
 • Bulgaristan.
 • Gürcistan.
 • Ermenistan.
 • İran.
 • Irak.
 • Nahçıvan.
 • Azerbaycan.
 • You might be interested:  Troide Hangi Bölüm Bakar?

  Hangi ilin birden fazla ülke ile kara sınırı yoktur?

  Iğdır’ı daha iyi tanıtmak için Valilik Toplantı Salonunda bir toplantı düzenlendi. Toplantıya; Vali Ahmet Pek, İl Kültür ve Turizm Müdürü Osman Engindeniz ve kentteki yerel ve ulusal basın temsilcileri katıldı.

  En uzun kara sınırı hangi ülkededir?

  Amerika Birleşik Devletleri ile Kanada’nın ortak sınırı dünyanın en uzun kara sınırını oluşturur. Kanada’nın topraklarında çoğunlukla ormanlar ve bunun yanı sıra Rocky Dağları’ndaki tundra hakimdir.

  Türkiyenin en kısa kara sınırı hangi ülke?

  Azerbaycan-Türkiye sınırı 13 kilometre ile Türkiye’nin en kısa sınırıdır. İki ülkenin kara sınırları Aras Nehri boyunca uzanır ve biter. Azerbaycan’a bağlı Nahcivan’ın yalnız İran, Ermenistan ve Türkiye’ye kara sınırı kalmıştır.

  Çin ile Japonya komşu mu?

  Çin’e Denizden Komşu Olan Ülkeler

  Japonya 377.973 km2 ‘lik yüzölçümü ile bir ada ülkesi. Aralarında kara sınırı olmamasına rağmen Çin ile Japonya arasındaki ilişki yüzyıllardır devam ediyor. Çin’in Japonya ile ilişkileri Han Hanedanlığı (M.Ö 206- M.S 220) dönemlerine dayanıyor.

  Çin Halk Cumhuriyeti nde kaç tane Türk topluluğu vardır?

  Çin Halk Cumhuriyeti’nde Türk uluslarından olan, Uygur, Kazak, Kırgız, Özbek, Tatar, Salar ve Yugurlar yaşamaktadırlar.

  Türkiye’nin kaç ülke ile sınırı vardır?

  Türkiye’nin komşu olduğu 8 ülke bulunmaktadır ve komşu ülkeler ile Türkiye arasında toplam 29 sınır kapısı bulunmaktadır. Türkiye’nin komşu olduğu ülkeler; Yunanistan, Bulgaristan, Suriye, Irak, İran, Gürcistan, Azerbaycan ve Ermenistan’dır.

  Türkiyenin üstünde hangi ülke var?

  Kuzeybatıda Bulgaristan, batıda Yunanistan, kuzeydoğuda Gürcistan, doğuda Ermenistan, İran ve Azerbaycan’ın ekslav toprağı Nahçıvan, güneydoğuda ise Irak ve Suriye ile komşudur. Güneyini Kıbrıs Adası ve Akdeniz, batısını Ege Denizi ve kuzeyini Karadeniz çevreler.

  Kaç tane komşu ülkemiz var?

  Türkiye ve Komşu Ülkeler Coğrafyası denildiğinde, Türkiye ile birlikte, Bulgaristan, Yunanistan, Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan, İran, Irak ve Suriye gelir.

  You might be interested:  Sivilcelere Hangi Bölüm Bakar?

  Hangi ilin birden fazla ülkeye?

  Iğdır, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde Erzurum – Kars Bölümü’nde ve Türkiye’nin en doğusunda yer alan bir ildir. Önemli bir kültür kavşağında bulunan il Ermenistan, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti ve İran ile sınır komşusudur ve Türkiye’nin üç ülkeyle sınırı olan tek ilidir.

  Türkiye ile kara sınırı olan ülkelerin hangisinde?

  İran, Yunanistan, Ermenistan, Gürcistan, Nahcivan, Irak, Suriye ve Bulgaristan.

  Kuzeybatısında hangi ülkeler var?

  Türkiye’nin kuzeyinde Karadeniz, kuzeydoğusunda Gürcistan ve Ermenistan, doğusunda Azerbaycan ve İran, güneydoğusunda Irak ve Suriye, güney ve güneybatısında Akdeniz ve Ege Denizi, kuzeybatısında ise Yunanistan ve Bulgaristan yer alır.

  Türkiyenin sınır kapıları nelerdir?

  Sınır Kapılarımız

 • Kapıkule Sınır Kapısı Kapıkule sınır kapısı Türkiye’den Bulgaristan’a ve Bulgaristan’dan Türkiye’ye giriş ve çıkışın yapıldığı yurdumuzun önemli sınır kaplarından birisidir.
 • İpsala Sınır Kapısı
 • Pazarkule Sınır Kapısı
 • Uzunköprü Sınır Kapısı
 • Hamzabeyli Sınır Kapısı
 • Türkiye’nin kuzey komşuları hangi ülkelerdir?

  Türkiye’nin sınırlarında 8 komşu ülke bulunmaktadır. Bulgaristan ve Yunanistan Kuzeybatı komşularıdır ve Avrupa’da yer alır. Doğu kanadında İran, Ermenistan, Gürcistan ve Nahçıvan yer alır. Türkiye’nin diğer komşuları Irak ve Suriye’dir.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.