Karpuz Hangi Ayda Ekilir?

Karpuz tohumu ekimi genellikle İlkbahar ve Yaz aylarında ekilmesi önerilmektedir. Bu aylarda ekilen Karpuz oldukça verimli olacaktır. Karpuzu ekimini bahçeniz de ya da balkonunuz da rahatlıkla yapabilirsiniz.
Karpuz fideleri toprak sıcaklığı 15 oC olduğunda dikilmelidir. İlimizde karpuz fidesi dikimi için en uygun zaman mayıs ayının ilk yarısı (6-12 mayıs)’dır. Kuru havalardan ve sıcaktan hoşlanmadığı gibi fazla hava neminden de hoşlanmaz.

Karpuz topraktan kaç günde çıkar?

Karpuz, uzun yetiştirme süresine sahip olan bir bitkidir. Ekim işleminden hasat zamanına kadar yaklaşık 100-120 gün gereklidir. Yani, karpuz 3-4 ayda büyüme gösterir ve hasada hazır bir hale getirilir. Özellikle bahçede yetişen karpuzlar, daha iyi şekilde hasat verir.

Karpuz ekim zamanı ne zaman?

Karpuzun ekim dönemi ilkbahar olarak gösteriliyor. Nisan sonu veya mayıs başı ekim yapılabiliyor. Ekime uygun dönem toprak ve hava sıcaklığına göre belirleniyor. İdeal ekim zamanı, toprağın sıcaklığının en az 12 derece olması gerekiyor.

1 kök karpuz kaç tane karpuz verir?

Bu hem fidenin hava ve çevresel faktörlerden etkilenmesini, hem de örtü altı sıcak ortamlarda fidenin daha çabuk gelişmesini sağlıyormuş. Çiftçimiz; bir fideyi 1.2. liraya satın alıyor, tarlanın dönümüne 340 fide dikiyormuş. 1 kök fideden ortalama 3,5 karpuz üretiyor. Karpuzun ortalama ağırlığı ise 7-8 kg. oluyormuş.

You might be interested:  30 Nisan Hangi Gün 2022?

Karpuz kaç günde bir sulanır?

Bu devreden itibaren 15 günde bir sulama yapılmalıdır. Sulamalarda 0-90 cm toprak derinliği tarla kapasitesine getirilmelidir. Verimden azaldığında sulama kesilmelidir. Karpuz tüplerden başlayarak bakıma ihtiyaç duyar.

Karpuz fidesi kaç günde yetişir?

Saksıda ya da bahçede karpuzu fideledim, ne zaman hasat yaparım diyenler için net bir süre verilmemektedir. Tohum ekiminden yaklaşık 90 gün sonrasında meyveler olgunlaşmaya başlayabilir. Fidenin çiçeklenmesinden de yaklaşık 50 gün sonrasında hasat yapılabilir.

Karpuz ne zaman sulanmaz?

Karpuz nasıl sulanır? Karpuz yetişmede sulamanın meyve verme dönemine kadar sık yapılmaması takviye edilmektedir. Meyvelerin boyutu 5 cm’yi aştıktan sonra rutin olarak sulama işlemine geçebilirsiniz.

Karpuz ne zaman çıkar 2022?

Yaz aylarının en çok sevilen meyvesi Karpuz, İlkbaharın sonlarına doğru Mayıs Haziran aylarında hasat edilmeye başlanır ve satışa çıkarılır. Karpuz tüketmenin tam mevsimi ise Temmuz ve Ağustos aylarıdır.

Karpuz hangi ayda yenir?

Karpuz, yaz meyvesidir. Mayıs ayında başlayan hasat dönemi, Ağustos ayına kadar devam eder. En lezzetli karpuz, Haziran-Ağustos ayları arasında pazar tezgahlarında yerini alır.

Karpuz ne zaman toplanır?

Karpuz çeşitlerinin çoğu dikim işleminden yaklaşık 78 ila 90 gün sonra olgunlaşır ve hasat edilmeye hazırdır.

Karpuz nasıl verimli olur?

Karpuz bitkisi, derin, su alma oranı iyi ve kumlu topraklarda iyi gelişmektedir. Toprak ve iklim koşulları sağlandığında verim ve ürün kalitesi artmaktadır. Karpuz tohumu ekimi ve fide dikimi ile tarımı yapılmaktadır. Fide ile tarımı yapıldığında verim arttırılmaktadır.

1 dönüm tarlaya ne kadar karpuz ekilir?

Aşılı fideler sıra arası 1m., sıra üzeri 4 m. olacak şekilde dikilir. Buna göre 1 dekara 250 adet bitki dikilir.

En iyi karpuz çeşidi hangisi?

En verimli karpuz tohumu; Crimson Sweet en iyi ve en verimli çeşitlerden olmaktadır. Koyu yeşil renge sahip olmaktadır. Ekim tarihi, Nisan ve Mayıs aylarında ekimi yapılmaktadır. Metrekareye atılacak tohum miktarı, 300 veya 800 gr arasında tohum atılmaktadır.

You might be interested:  Belsoğukluğu Hangi Bölüm Bakar?

Karpuz çok Sulanırsa ne olur?

Karpuz fideleri tarlaya şaşırtıldıktan sonra iyi bir can suyu verildiğinde bitkiler uzun süre sulamaya ihtiyaç duymadan gelişme gösterirler. Fideler küçükken fazla sulama yapılırsa gelişmeye olumsuz etki yapar. Meyve oluşum dönemine kadar mümkün olduğu kadar az sulama yapmak gerekir.

Karpuz hangi gübreyi sever?

Gübreleme: Karpuz oldukça fazla gübre istemektedir. İyi bir gübreleme programı için toprak analizi yapılmalıdır. Genelde ekimden önce 200-300kg/ha Di Ammonnium Phosphate (18-46-0) verilir. Bitki büyüme döneminde azotça zengin gübreleme yapılmalıdır.

Kavun ne sıklıkla sulanır?

Kavunun yatay kökleri hafif topraklarda 20-25 cm derinlikte yayıldığından bu tip topraklar daha sık sulanmalı ve her sulamada kök derinliğine inilmelidir. Toprak sıcaklığını korumak için çimlenmeden çiçeklenmeye hatta ilk meyve tutumuna kadar sulamadan kaçınılmalı 10–15 günde bir sulama yapılır.

Karpuz çok su ister mi?

Fideler küçükken fazla sulama yapılırsa gelişmeye olumsuz etki yapar. Meyve oluşum dönemine kadar mümkün olduğu kadar az sulama yapmak gerekir. Meyve büyüklüğü 5-6 cm olduktan sonra normal sulamalar yapılmalıdır. Bu devreden itibaren 15 günde bir sulama yapılmalıdır.

Karpuz yetiştirirken nelere dikkat edilmeli?

Karpuzun Toprak İstekleri ve Karpuz Yetiştiriciliğinde Toprak Hazırlığı Karpuz, organik maddece zengin, hafif kumlu, pH değeri 5,8 ila 6,6 arasında olan topraklarda en iyi şekilde yetişir. Aşırı sulak toprakları sevmezler. Yetersiz drenajı ve havalandırması olan ağır killi topraklardan kaçınılmalıdır.

Karpuz hangi gübreyi sever?

Gübreleme: Karpuz oldukça fazla gübre istemektedir. İyi bir gübreleme programı için toprak analizi yapılmalıdır. Genelde ekimden önce 200-300kg/ha Di Ammonnium Phosphate (18-46-0) verilir. Bitki büyüme döneminde azotça zengin gübreleme yapılmalıdır.

Karpuz verimi nasıl artırılır?

Karpuz bitkisi, derin, su alma oranı iyi ve kumlu topraklarda iyi gelişmektedir. Toprak ve iklim koşulları sağlandığında verim ve ürün kalitesi artmaktadır. Karpuz tohumu ekimi ve fide dikimi ile tarımı yapılmaktadır. Fide ile tarımı yapıldığında verim arttırılmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.