Kaş Hangi Ilde?

Kaş, Türkiye’nin güneyindeki Akdeniz Bölgesinde bulunan Antalya ilinin yaklaşık 56 bin nüfuslu bir ilçesidir. Kaş ilçesi, Antalya’nın ilçelerinden doğuda Demre ve Finike, kuzeyde Elmalı ilçeleriyle birlikte batıda da Muğla’nın Seydikemer ilçesiyle komşudur.
Kaş, Antalya ilinin en batısında yer alan turistik ilçe.

Kaş nerede hangi bölgede?

İlçemiz Kaş, Antalya İli’nin batısında, Akdeniz kıyısında turistik bir merkezdir. Kaş İlçesi yüzölçümü; 1750 km² olup; toprak yönünden Antalya’nın 4. büyük ilçesidir. Kıyısı, batıda Eşen çayından başlayarak, doğuda Üçağız merkezine kadar uzanır.

Kaş nereye yakın?

Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Antalya’nın küçük bir ilçesi olan Kaş, doğal ve tarihi eserler açısından ülkemizin önemli adreslerinden bir tanesi. Antalya şehir merkezine yaklaşık olarak 170 kilometre uzaklıkta bulunan Kaş’ın batısında Eşen Çayı bulunurken doğusunda ise Demre ilçesi yer alıyor.

Kaş adı nereden geliyor?

Kaş Kaş’ın tam karşısında yer alan Meis adasının kelime anlamı gözdür. Bu sebeple gözü çevreleyen bölge olan bu güzel beldeye Kaş adı verilmiştir.

Kaş Antalya’da mı?

Kaş, Akdeniz Bölgesi’nde Antalya şehrinin batısında yer alan bir ilçe.

Kaş Ege mi akdeniz mi?

Likya Yolu ve Karia Yolu’nun kesişme noktası olması sebebiyle, tarihi ve kültürel anlamda da Akdeniz bölgesinin değeridir. Sırtını yüksek dağlara dayamış, önünde balıkçı ve tur tekneleri ile yatların sıralandığı küçük limanıyla bir Akdeniz kasabası olan Kaş’ta biraz gezinti yapmaya ne dersiniz?

You might be interested:  Aşk Mantık Intikam Hangi Günler?

Ankara Kaş arası nasıl gidilir?

Ankara’dan Kaş’a Ulaşım

Ankara’dan doğrudan Kaş’a bir otobüs seferi bulunmamaktadır. Ankara, Afyon ve Antalya yol güzergahı tercih edilerek önce Antalya’ya ulaşım sağlanır. Yolculuk yaklaşık olarak 9 saat sürer. Antalya otogarından ise belirli bir firma aracılığıyla yaklaşık üç saat sonra Kaş’a ulaşılır.

Istanbul Kaş Araba ile nasıl gidilir?

İstanbul’dan Kaş’a özel araç ile yapılacak olan seyahatler için yola Gebze yönünden çıkılmalıdır. Daha sonra sırasıyla; Yalova, Bursa, Balıkesir, Akhisar, Aydın, Marmaris, Fethiye ve Kaş tabelaları izlenmelidir. Bu seyahatiniz yaklaşık 11 saat sürecek ve kat edilen mesafe ise ortalama 900 kilometre civarında olacaktır.

Ispartadan kaşa nasıl gidilir?

Navigate forward to interact with the calendar and select a date.

Otobüs bileti bul.

Yaklaşık Seyahat Mesafesi 130 km
En Ucuz Sefer 60 TL
Günlük Sefer Sayısı 40 Sefer noktası
Popüler Otobüs Firmaları Isparta Petrol Turizm, Pamukkale Turizm

Likyalılar Türk mü?

Herodot’a göre Likyalılar Girit kökenli olup, Kral Minos tarafından yurtlarından sürülen ve Minos’un kardeşi Sarpedon liderliğindeki bir grubun uzantılarıdır. Güneybatı Anadolu’da o çağa kadar ‘Milyas’ olarak anılagelmiş, ve ‘Solymoi’ (veya ‘Milyalılar’) şeklinde kayda geçmiş bir halkın topraklarına yerleşmişlerdir.

Andifli nedir?

Andifli, Antalya ilinin Kaş ilçesine bağlı bir mahalledir.

Likyalılar ne zaman yaşadı?

Likyalılar’ın, MÖ 3. binyılın ikinci yarısında Anadolu’ya gelen ve 2. binyıl boyunca Güney Anadolu bölgesinde yaşamış ve Anadolu’nun en eski Hint-Avrupa kökenli halkı olan Luviler’in dağılmasından sonra bir kısmının devamı olduğu söylenir.

Kaş nüfusu ne kadar?

Nüfus Yapısı

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre Kaş İlçesi’nin toplam nüfusu (2020) 60.839’dur. İlçe merkezi, Kalkan, Gelemiş (Patara) ve Gömbe Mahallelerinin turizm yöresi olması nedeniyle yaz aylarında % 50 nüfus artışı meydana gelmektedir.

You might be interested:  Mevlid Kandilinde Hangi Dualar Okunmalı?

Kaşın en güzel plajı hangisi?

1) Kaputaş Plajı

Kaş plajlarının belki de en bilineni Kaputaş Plajı. “Türkiye’nin Maldivleri” olarak bilinen Kaputaş Plajı, bu unvanı fazlasıyla hak ediyor. Kaş’a 20, Kalkan’a ise 7 kilometre uzaklıkta yer alan bu güzel plaj, coğrafi oluşumundan dolayı “Kanyonağzı Plajı” olarak da isimlendiriliyor.

Antalya Kaş arası ne kadar?

Antalya Kaş, Antalya arası mesafe : 188 kilometre. Antalya Kaş, Antalya arası süre : 2 saat 58 dakika.

Antalya Kaş arası yol nasıl?

1.1 Antalya-Kaş Sahil Yolu

Bu soruya verilebilecek en doğru cevap, yolun oldukça virajlı ama yeterli genişliğe sahip olduğundan bir o kadar da güvenli olmasıdır. Yolculuğunuz boyunca solunuzda Akdeniz, sağ kolunuz üzerindeyse rengarenk büyüleyici bir doğa ile karşılaşacaksınız.

Antalya Kaş arası kaç kilometredir?

ANTALYA, KAŞ arası 187 km olan bu mesafeyi, yaklaşık olarak 2 saat, 35 dakika da gidebilirsiniz. ANTALYA şehrinin diğer şehirlere olan uzaklıkları kaç km?

Kaş da nerede kalınır?

Kaş Otel Tavsiyeleri

 • Hotel Marsala. Kaş Lüks otel tavsiyeleri kısmında size önereceğimiz ilk tesis Hotel Marsala.
 • Lukka Exclusive Hotel. Lukka Exclusive Hotel Kaş’ın küçük ve konforlu otelleri içinde en beğenilenler arasında yer alıyor.
 • Arnna Hotel.
 • Olea Nova Hotel.
 • Club Çapa Hotel.
 • Nur Beach Hotel.
 • Defne Hotel.
 • Hotel Ferah.
 • Kaş Kalkan hangi ile bağlı?

  Kalkan, Antalya’nın batısında, Kaş’a bağlı turistik bir mahalledir. Günümüzden yaklaşık 3000 yıl önceki Likya Uygarlığı’nın yaşadığı ve sayısız kentler kurulmuş Antalya ile Fethiye arasındaki topraklarda bulunan Kalkan ve çevresinde bu döneme dair şehir kalıntısı veya yerleşim görülmemektedir.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.