Marmaris Hangi Bölgede?

Marmaris Ege Bölgesi’nde bulunan Muğla iline bağlı bir tatil beldesidir. Son derece güzel bir ortamı bulunan Marmaris hemen herkesin ilgisini çekiyor. Marmaris’in batısında Reşadiye Yarımadası ve Kerme körfezi bulunuyor.

Marmaris Ege Denizi mi Akdeniz mi?

Orhaniye’nin 25 km kuzeydoğusunda olan Marmaris’in üzerinde bulunduğu ince uzun yarımada, Ege Denizi ve Akdeniz’i birbirinden ayırır. Akdeniz’in Türkiye ile Yunanistan arasında kalan kısmı olan Ege Denizi, Çanakkale ve İstanbul Boğazları ile de Karadeniz’e bağlanır.

Bodrum Marmaris hangi bölgede?

Ege Bölgesi’nde, topraklarının küçük bir kısmı Akdeniz Bölgesi içine giren, Ortaca, Dalaman, Köyceğiz, Fethiye, Marmaris, Milas, Datça ve Bodrum gibi tatil yöreleri ile ünlü bir yerleşim yeridir. İlde 13 ilçe bulunur.

Marmaris hangi bölgede bulunmaktadır?

Marmaris, Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde, Muğla’ya bağlı olan şirin bir ilçedir. Muğla kent merkezinin güneyinde bulunan Marmaris’in batısında Reşadiye Yarımadası ve Kerme Körfezi, doğusunda Balan Dağı, Karadağ, kuzeyinde Ula ve Günlük Tepeleri yer alıyor.

Marmaris tam nerede?

Marmaris
Marmaris’in Muğla’daki konumu
Ülke Türkiye
İl Muğla
Coğrafi bölge Ege Bölgesi

Muğla Akyaka Ege mi Akdeniz mi?

Akyaka, Ege Bölgesi’nde yer alan Muğla’nın Ula ilçesine bağlı bir tatil beldesidir. Gökova Körfezi’nin doğu ucunda bulunan Akyaka, Marmaris ile Muğla’nın ortasındadır.

You might be interested:  Ohal Hangi Tarihte Bitecek?

Ege mi daha nemli Akdeniz mi?

Öncelikle şunu belirtelim Ege kıyıları Akdeniz kıyılarına göre yazın biraz daha serin geçer, deniz suyu sıcaklığı da aynı şekilde daha serindir. Hatta Bodrum ve Datça gibi yerlerde genelde nem de olmaz. Yazın çok sıcak ve nemli havaya gelemeyenler için Ege doğru tercih.

Marmaris ve Bodrum nerede?

Akdeniz ile Ege bölgesi arasında kalmış bir tatil cenneti desek yeridir aslında. Fakat Ege bölgesinde yer alan Cennet Marmaris 80.000 kişilik nüfusa sahip bir ilçedir ve Muğla iline bağlıdır. Muğla’ya bağlı olan 13 ilçeden bir tanesidir.

Muğla’nın en güzel ilçesi neresidir?

Ortaca. Ortaca, Dalyan ve Dalaman arasında yer almaktadır. Doğal güzellikleriyle dikkat çeken Ortanca için Muğla’nın en şirin ilçesi diyebiliriz. Muğla türkülerinin de birçoğu Ortaca ilçesinden çıkmaktadır.

Fethiye Marmaris nerede?

Fethiye ilçesi Muğla iline bağlı olan bir diğer tatil merkezidir. Özellikle Ölüdeniz bölgesi turistler tarafından çok rağbet görmektedir. Marmaris Fethiye arası yaklaşık olarak 120 km mesafededir.

Marmaris neyi ile meşhurdur?

 • Börülce Ekşilemesi. Marmaris’in meşhur özelliklerine yemeklerle başlamak gerekirse ilk sırayı börülce ekşimesi alır.
 • Döş Dolması
 • Marmaris Çam Balı
 • Kaya Koruğu Salatası
 • İçmeler Plajı
 • Fosforlu Mağara.
 • Kleopatra Plajı
 • Turgut Şelalesi.
 • Ankara Marmaris arası ne kadar?

  Ankara – Marmaris arası karayolu ile 758 km’dir.

  Marmaris en güzel yeri neresi?

  Marmaris’in en güzel koylarından biri olan ve Marmaris merkeze 24 km uzaklıkta bulunan Kumlubük Koyu, berrak suyu ile ziyaretçilerine “hoş geldiniz” diyor. Kumlubük denmesinin yanı sıra kumsalı çakıllı olan plajda deniz ise masmavi ve tertemiz.

  Muğla merkez ve Marmaris arası kaç km?

  Marmaris’ten Muğla’ya karayoluyla gidildiğinde mesafe ortalama 55,1 kilometre olacaktır.

  You might be interested:  Başım Dönüyor Hangi Doktora Gitmeliyim?

  Marmaris de nereye gidilir?

  Marmaris çevresinde mutlaka gezip görmeniz tavsiye edilen yerler arasında Dalyan, İçmeler, Turunç, Kleopatra Adası ve Plajı, Orhaniye ve Kızkumu Plajı, Bayır Köyü, Turgut Köyü ve Şelale, Selimiye, Bozburun, Hisarönü, Datça ve Knidos, Gökova, Akyaka ve Köyceğiz başta geliyor.

  Ege nemli mi?

  Ege Bölgesi İklimi

  Bölgenin ikliminde yazlar sıcak ve kurak geçerken, kışlar yağışlı ve ılık biçimde geçer.

  Ege Bölgesi neresidir?

  Ege Bölgesi, Türkiye’nin yedi coğrafi bölgesinden biridir. İsmini kıyısında olduğu Ege Denizi’nden alır. Ege (Asıl Ege, Kıyı Ege) ve İç Batı Anadolu (İç Ege) olmak üzere iki bölüme ayrılır. Kuzeyde Marmara, doğuda İç Anadolu, güneyde Akdeniz bölgeleriyle ve batıda Ege Denizi’yle çevrilidir.

  Bozburun Ege mi Akdeniz mi?

  Uzun yıllar ülkemden uzak, bir Akdeniz ülkesi olan İspanya’daki yaşamı seviyorum ama ülkemin incisi Ege’ye her yaz uğramadan da edemiyorum. Ve bu yaz “Bozburun” dedim. Marmaris sınırları içinde yer alan bu bölge, ismini coğrafi görünümünden almış.

  Antalya Ege mi?

  Tamamı Akdeniz Bölgesi’nin batısında yer alır ve Antalya Körfezi’yle Batı Torosların arasında kurulmuştur. Yüzölçümü bakımından Türkiye’nin beşinci büyük ilidir. Güneyinde Akdeniz, batısında Muğla, kuzeyinde Burdur ve Isparta, kuzeydoğusunda Konya, doğusunda ise Karaman ve Mersin illeri vardır.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.