Mavera Hangi Günler?

Hâce Ahmed Yesevi’nin destansı hikayesini anlatan ‘Mavera’ dizisi Ramazan ayı boyunca her gün saat 23.45’de TRT 1 ekranlarında olacak.

Mavera dizisi kaç bölüm sürecek?

Dizi, 26 bölüm şeklinde planlanarak çekilmiştir. Dizinin çekimleri, 2020 yılının yaz ayında Konya’da gerçekleştirilmiştir ve 2021 yılının Ramazan ayında yayınlanması hedeflenmiştir.

Mavera dizi nerede çekiliyor?

Mavera dizisinin çekimlerinin birçoğu Konya’nın Meram ilçesinde Karahüyük Mahallesi’nde gerçekleştirildi.

Mavera kime ait?

Mavera, 1976-1990 yılları arasında şair Cahit Zarifoğlu ve arkadaşları tarafından çıkarılmış aylık edebiyat dergisidir. Bu dergiye bağlı bir de Akabe Yayınları vardır.

Mavera kimin hayatını anlatıyor?

Yönetmenliğini Doğan Ümit Karaca’nın üstlendiği, tarihteki ilk Alperenlerin hikayesi Mavera, Yusuf Hemedani tarafından Bağdat’a gönderilen Hace Ahmed Yesevi’nin o dönem adeta küçük bir dünya olan Bağdat’ta verdiği dirlik ve beraberliğin mücadelesini konu alıyor.

Mavera kaç sezon?

Mavera dizisi çekimleri 2020 yazında tamamlandı. Bu nedenle de bir çok izleyici Mavera dizisi ramazan ayından sonra devam edecek mi diye sorsa da Mavera dizisi 27. bölümü ile final yaptı ve bir daha devam etmeyecek.

Mavera nasıl bir dizi?

Yönetmenliğini Doğan Ümit Karaca’nın üstlendiği, tarihteki ilk Alperenlerin hikayesi Mavera, Yusuf Hemedani tarafından Bağdat’a gönderilen Hace Ahmed Yesevi’nin o dönem adeta küçük bir dünya olan Bağdat’ta verdiği dirlik ve beraberlik dersinin mücadelesini konu alıyor.

You might be interested:  Hangi Davranışlar Kul Hakkına Girer?

Hace Ahmet Yesevi Kimdir Hayatı?

Hakkında. Tarihte bilinen ilk büyük Türk mutasavvıfı unvanını taşır. Tam adı: Ahmed bin İbrâhim bin İlyâs Yesevî idi. Yesevîlik adı verilen tasavvufî akımının mimârı olan ‘Hazret-i Türkistan’ nâmıyla da meşhur ‘Hâce Ahmed Yesevî’ müridi Hacı Bektaş Veli gibi bir İslâm âlimidir.

Mavera da halife kim?

Mavera dizisinde Asife’yi Dilaray Yeşilyaprak canlandırıyor. 25 yaşındaki başarılı oyuncu olan Dilaray Yeşilyaprak Benim Adım Melek isimli dizide Meryem karakteri ile ekranlara gelmiştir.

Mavera da Aytolu kimdir?

Mavera’nın Aytolu’nu Nur Berfin Çiroğlu, 1993 İstanbul doğumludur. Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri mezunudur. Adını Sen Koy dizisinde rol alan oyuncu Nur Berfin Çiroğlu Bir Litre Gözyaşı, Bizim Hikaye, Mucize Doktor dizi filmlerinde rol aldı.

Mavera dizisi gerçek mi?

Dizinin konusu Türk edebiyatının en önemli isimi olan Ahmet Yesevi’nin hayatını konu aldığından gerçek bir hikayeye dayanmaktadır.

Demircan Kaçel kim?

Demircan Kaçel, 13 Eylül 1999 yılında dünyaya gelmiştir. Liseyi Işılay Saygın Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi’nde okumuştur. Folkart Academy’de oyunculuk eğitimi almıştır. 2019 yılında TRT 1 Dizisi olan Tek Yürek isimli dizide oynadı. 2020’de Cyrano De Bergerac (Christian) adlı tiyatro oyununda sahne aldı.

Mavera dizisi oyuncuları kimler?

Mavera Dizisi Oyuncuları

 • Korel CEZAYİRLİ – Hace Ahmed.
 • Tansel Öngel – Mahmud.
 • Hasan Küçükçetin – Pehlivan Hamza.
 • Tansel Öngel – Mahmud.
 • Erdem Ergüney – Kutluk.
 • Nur Berfin Çiroğlu – Aytolu.
 • Mehmet Ali Aysin – Urungu.
 • Ferit Kaya – Mervan.
 • Mavera nedir tarih?

  Mavera kelimesinin Türk Dil Kurumuna göre anlamı şöyle; bir şeyin ötesinde, arkasında, gerisinde bulunan yer, zaman. Dizide, Hace Ahmed Yesevi ve beraberindeki Türkistanlı üç derviş, Yusuf Hemedani tarafından zamanın parlak şehirlerinden biri olan Bağdat’a gönderilir.

  You might be interested:  Kitapyurdu Hangi Kargo Ile Çalışıyor?

  Mavera dizisi Atıf kimdir?

  Mavera Dizisi Oyuncuları Kadrosu (Trt 1 Ahmed Yesevi’nin Hayatı)

  Oyuncu Karakter Karakter Açıklaması
  Sinan Tuzcu Vezir Atıf Bağdat veziridir
  Ferit Kaya Mervan Tekke’nin sorumlusu
  Recep Usta Mansur Arslan Bab’ın Oğlu
  Mehmet Korhan Fırat Şahsuvar Batını bir lider. Alamut tarafından Bağdat’a gönderimiş.

  Mavera dizisinde kimler oynuyor?

  Korel Cezayirli 2 Nisan 1976’da Ankara’da doğan Türk oyuncudur. İlk-orta-lise eğitimini yine Ankara’da tamamladı. 1985–1994 yılları arasında sırasıyla; yüzme basketbol ve artistik buz pateni dallarında lisanslı sporcu oldu.

  Mavera dergisi kim çıkardı?

  Öz. Mavera, 1976-1990 yılları arasında toplam 164 sayı yayımlanmış bir kültür ve edebiyat dergisidir. Cahit Zarifoğlu, Erdem Bayazıt, Rasim Özdenören, Alâeddin Özdenören, Mehmet Akif İnan ve Ersin Nazif Gürdoğan’ın öncülüğünde yayımlanan Mavera, İslami hassasiyeti edebî bir zeminde ihya etme amacıyla çıkarılmıştır.

  Mavera nedir tarih?

  Mavera kelimesinin Türk Dil Kurumuna göre anlamı şöyle; bir şeyin ötesinde, arkasında, gerisinde bulunan yer, zaman. Dizide, Hace Ahmed Yesevi ve beraberindeki Türkistanlı üç derviş, Yusuf Hemedani tarafından zamanın parlak şehirlerinden biri olan Bağdat’a gönderilir.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.