Midye Hangi Mezhepte Haram Değil?

Midye yemek haram mı konusunda, yani midye, ıstakoz, yengeç gibi canlıları yemenin hükmü konusunda da farklı fetvalar vermişlerdir. Hanefi mezhebine göre caiz değil Hanefi mezhebine göre midye, ıstakoz, yengeç gibi balık şeklinde olmayan deniz hayvanları mekruh sayılmış yani caiz görülmemiştir.
Hanefi mezhebi, balığın yenmesi helaldir diyor. Fakat midye, ıstakoz, yengeç vb. gibi hayvanları ise; caiz görmemektedir. İmam-ı Şafii ise; denizden çıkan bütün mahlukatı, eğer ki sağlığımıza aykırı değilse ve de haram bir görüntü içinde değilse; yenilmesi caizdir diyor.

Şafi mezhebinde midye haram mı?

Şafii, Maliki ve Hanbelilere göre deniz ürünlerinin tümünün (midye gibi ürünler de dahil) tüketilmesi caizdir. Hanefilere göre ise deniz ürünlerinden balık eti tüketilebilir.

Hanefi mezhebi midye yiyebilir mi?

Hanefi mezhebi midye yemenin haram olduğunu kabul etmektedir. Çünkü midye balık görünümünde olan bir canlı değildir. Bu sebeple bu canlıyı yemek doğru değildir.

Midye yemek haram mı değil mi?

Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından yayınlanan fetvada ‘Balık sınıfına girmeyen midye, kalamar, yengeç, ıstakoz, karides gibi deniz hayvanlarının helal değildir’ dedi.

You might be interested:  Kızılırmak Hangi Illerden Geçiyor?

Hanefilere neler haram?

Hanefilere göre balık dışında kendiliğinden ölmüş deniz avları haram kabul edilirken, hem karada hem suda yaşayan kurbağa, kaplumbağa, yengeç, yılan ve timsah gibi hayvanlar Malikilere göre helal, Hanefi ve Şafilere göre haram, Hanbelilere göre ise timsah, kurbağa ve yılanın yenmesi haram, diğerleri helal.

Midye adet olur mu?

Midye Adet Görür mü? Adet, memeli hayvanlarda döllenmeyen dişi hücresinin kanla birlikte vücuttan dışarı atılmasıdır. İnek, koyun, keçi vb. gibi etini tükettiğimiz hayvanlarda yani memelilerde adet görülür. Midye ise omurgasız bir canlıdır dolayısıyla adet görmesi gibi bir şey söz konusu değildir.

Şafilerde kalamar haram mı?

Şafii mezhebinde ise aslen suda yaşadığı halde karada da yaşayabilen kurbağa, yengeç, kaplumbağa ve su yılanı gibi hayvanlar habis ve zararlı oldukları için helal değildir. Bunların dışında kalan midye, kalamar, ıstakoz, karides gibi deniz ürünlerinin yenmesi ise helaldir.’

Midye yemek neden haram?

Hanefiler, Kur’an ve sünnetteki nasları değerlendirip şu sonuca varıyorlar: Deniz hayvanları ifadesiyle balık türü kastedilmiştir. Bundan ötürü denizde yaşasa da deniz türüne girmeyen midye ve benzeri hayvanların yenmesi caiz olmaz.

Nihat Hatipoğlu midye yemek günah mı?

Dr. Nihat Hatipoğlu, midye, yengeç ve ıstakoz gibi deniz ürünlerinin haram olduğuna ilişkin Kur’an ve hadislerde bir ifade olmadığını belirterek, “Haramlığı net olarak belirtilen bir ürünle karşılaştırılması sakıncalı” dedi.

Diyanet işleri Başkanlığı midye haram mı?

Diyanet İşleri Başkanlığı, midye, karides, kalamar, yengeç, ıstakoz gibi deniz hayvanlarının ‘helal olmadığını’ belirtti.

Ne zaman midye yenmez?

midyenin adet görmesinin sonuçlarından biri de, midyenin yalnızca haziran, temmuz ve ağustos aylarında yenmesidir. tavsiye edilen budur diyelim. tıpkı balıklarda olduğu gibi midye yemenin mevsimi vardır. bu yüzden 1 haziran’ı görmeden yemeyin, 1 eylül’ü gördüğünüzde de midyeyi bir dahaki hazirana kadar unutun.

You might be interested:  Recebin 15 Gecesi Hangi Gün 2020?

Haram olan deniz ürünleri nelerdir?

Diyanet’ten ‘yengeç, ıstakoz, karides, kalamar, midye, kurbağa yemek helal değildir’ fetvası – Son Dakika Türkiye Haberleri | NTV Haber.

Hanefi kalamar haram mı?

Hanefi mezhebi, zikredilen naslarda helal olduğu belirtilen ‘deniz hayvanları’ ifadesi ile balık türünün kastedildiği, dolayısıyla balık sınıfına girmeyecek midye, karides, kalamar, yengeç, ıstakoz gibi deniz hayvanlarının helal olmadığı görüşünü benimsemiştir (Kâsânî, Bedâi’, V, 35).

Dinimizde haram olan şeyler nelerdir?

İslam dininin haram kıldığı gıdalar şunlardır:

 • Domuz ve yan ürünleri.
 • İslam dinine uygun kesilmeyen veya kesilmeden önce ölmüş hayvanlar.
 • Alkol ve alkolün keyif verici tüm formları.
 • Etçil hayvanlar, av kuşları ve dış kulakları olmayan kara hayvanları.
 • Sıçan, çıyan, akrep ve diğer benzeri hayvanlar gibi zararlılar.
 • Kuranda hangi hayvanlar haram?

  Kur’an-ı Kerîm’de; ‘Size ölü hayvan etini, kanı, domuz etini ve Allah’tan başkası adına kesilen hayvanı haram kılmıştır. Fakat istek göstermeksizin ve ölçüyü aşmaksızın başı darda kalan kimse üzerine günâh yoktur.

  Şafiler ne yemez?

  – Abdestli iken kedi köpek vb hayvanlara dokunmak, sevmek temasta bulunmak abdesti bozar. – Namaz kılabilmek için akıl sahibi olmak gerekir. – Erkeklerin gümüş, altın gibi takılar kullanmaları haramdır. Aynı şekilde kadınların da gümüş, altın takı gibi takmaları haram kabul edilir.

  Şafi mezhebinde hangi hayvanlar haram?

  ~| Katır, ya’fur, eşşek, saksağan, kuzgun, papağan, tavus kuşu, emircik kuşu, leylek, yırtıcı/pençeli kuşlar, kırlangıç, yarasa, karınca, bal arısı, haşeratların hepsi, eti yenen ve yemeyen hayvanın çiftleşmesi sonucu doğan Yavru, zürafa, çaylak, alaca karga, çakal, vaşak, şahin, çakır, akbaba, kurt, pençeli bütün

  Şafii mezhebinde at eti helal mi?

  Şafii, Hanbeli, Zahiri mezhepleri, at etinin helal olduğu konusunda birleşirken, Zeydiye mezhebi haram, Hanefi mezhebi ise mekruh diyor.

  You might be interested:  Nazar Için Hangi Dualar Okunur?

  Şafi mezhebi neler yapar?

  İmam-ı Şafiî’nin (Hicri 150 (MS 767), Gazze – Hicri 204 (M.S. 820), Kahire) kendi usulüne göre şer’i delillerden çıkardığı hükümlere ve gösterdiği yola Şafiî Mezhebi denir. Ehl-i sünnet itikadında olan müslümanlardan, âmellerini yani ibadet ve işlerini, bu mezhebin hükümlerine uyarak yapanlara Şafiî denir.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.