Öğrenci Pasaportu Hangi Renk?

Öğrenci pasaportu, seyahat ya da eğitim amacıyla yurt dışına çıkmayı planlayan öğrencilere verilen seyahat belgesine denir. Öğrenci pasaportu, belirlenmiş şartları karşılayan her öğrenciye verilir. Temele bordo pasaporttur ama öğrencilere göre özel olarak düzenlenmiştir.

En iyi pasaport hangi renk?

Hangi renk pasaport daha güçlüdür? Yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeleri de bu pasaporta sahip olan kişiler merak ediyor. Diğer pasaport türüne göre daha fazla dolaşım hakkı sunana yeşil pasaport birçok ülkenin kapılarını açıyor. Yeşil pasaport ile vizesiz gidilen ülkeler.

Hangi renk pasaport alabilirim?

Türkiye’de 4 çeşit pasaport türü mevcut.

 • Bordo pasaport (Umumi Pasaport)
 • Yeşil Pasaport (Hususi Pasaport)
 • Gri pasaport (Görev Pasaportu / Hizmet Pasaportu)
 • Siyah pasaport (Diplomatik Pasaport)
 • Öğrenci pasaportu kaç yıl geçerli?

  18 yaşından 25 yaşına kadar eğitiminizin devam edeceği süre kadar öğrenci pasaportu çıkarabilirsiniz. 18 yaşındaysanız ve öğrenciliğiniz 6 yıl daha devam edeceği öğrenci belgenizle ispat edilmişse 6 yıllık pasaport çıkarmanız mümkün. Öğrenci olma süreniz 2 yıl ise o zaman 2 yıllık pasaport alabilirsiniz.

  Öğrenci pasaportu 25 yaşından sonra ne olur?

  25 yaş üzeri öğrenciler; eğer 25 yaşından büyükseniz ve üniversitelerin lisans ya da yüksek lisans gibi bölümlerinde iseniz yine harçsız öğrenci pasaportu almanız mümkün. Fakat normal şartlarda sadece 1 yıllık alabiliyorsunuz.

  You might be interested:  Atatürk Hangi Şehirlerde Kongre Yapmıştır?

  Bordo pasaportun özelliği nedir?

  Kişi siyah, gri ya da yeşil renkli pasaportları alabilme hakkına sahip değilse kendisinin alabileceği pasaport türü bordo pasaporttur. Bordo pasaport ile dünya ülkelerinin yarısı kadarına vize almadan yahut kapıda vize ile online vize alarak girebilmesini sağlar fakat kısıtlı güce sahiptir.

  Bordo pasaport nedir kimlere verilir?

  Bordo pasaport almak için öncelikle Türk vatandaşı olmanız gerekiyor. 1,2 ve 3. dereceden devlet memurlarının yeşil pasaport alma hakkı bulunuyor. Ayrıca diplomatlar ve milletvekilleri siyah pasaport kullanabiliyor. Devlet hizmetinde çalışmayan her Türk vatandaşının Umuma mahsus olan bordo pasaport alması gerekiyor.

  Green Card için hangi renk pasaport gerekli?

  Hizmet damgalı pasaportlar harçtan muaftır.)

  Hususi pasaport ne renk?

  Hususi damgalı pasaportlar 30 sayfa olup, dış kapak rengi yeşildir. Birinci, ikinci ve üçüncü derece kadrolarda bulunan veya bu kadrolar karşılık gösterilmek veya T.C.

  Yeşil pasaport türü nedir?

  Hususi pasaport, devlet adına çalışan memurlara ve belirli şartları taşıdıkları sürece bu memurların ailelerine, 5 yıllık süre ile verilen pasaport türüne denir. Yeşil renkli olduğu için yeşil pasaport olarak da adlandırılır. Hususi pasaportun birçok ayrıcalığı bulunur.

  Öğrencilik bitince öğrenci pasaportu ne olur?

  18 yaşını doldurmuş öğrenciler 25 yaşlarına kadar ya da kalan öğrenim süreleri boyunca geçerli olacak sürede pasaport alabiliyor. Örneğin; öğrenci 24 yaşındaysa sadece 1 seneliğine eğer 19 yaşındaysa 6 seneliğine harçsız pasaport alabiliyor.

  10 yıllık öğrenci pasaportu ne kadar?

  Yine 2021 yılında 227,20 TL olan 6 aylık pasaport harç bedeli ise geçen yıla oranla %36,20 oranında artarak 309,40 TL’ye çıktı. Buna göre 2021 yılında 407,20 TL olarak ödenen 6 aylık pasaport ücreti 2022 yılında 534,40 TL’ye çıkarken, 1.265,40 TL olan 10 yıllık pasaport ücreti ise 2022 yılında 1.730,30TL’ye yükseldi.

  You might be interested:  17 Aralık Hangi Burç?

  Öğrenci pasaportun süresi bitince ne yapılır?

  Pasaportunuz için belirlediğiniz geçerlilik süresi bittiğinde ise mevcut pasaportunuz için pasaport yenileme işlemi yapmanız gerekmektedir. Pasaportunuzu yine istediğiniz bir süre zarfı için güncelleyebilir ve yurt dışı seyahatlerinize devam edebilirsiniz.

  Öğrenci pasaportu ne zaman gelir?

  Randevu günü geldiğinde evraklar eksiksiz olacak şekilde randevu saatinden en az 15 dakika önce randevu alınan Nüfus Müdürlüğü’ne gidilerek başvuru tamamlanabilir. Randevu tamamlandıktan sonra onaylanması halinde harçsız öğrenci pasaportu 3-7 gün arası bir sürede randevu esnasında verilen adrese kargolanmaktadır.

  Lise mezunu öğrenci pasaportu alabilir mi?

  Öğrenci pasaportu almak için bazı basit evrak işlerini halletmeniz gerekiyor. Öncelikle belirtmem gerekir ki, harçsız öğrenci pasaportu’nu herhangi bir sebep göstermeksizin İlkokul, Ortaokul, Lise veya Üniversite eğitimi alan öğrenciler başta olmak üzere 25 yaş altı her öğrenci alabilir!

  10 yıllık pasaport hangi renk?

  Umuma Mahsus Pasaport (Bordo Pasaport)

  18 yaşından küçükler için ise en fazla 5 yıl, 18 yaşından büyükler için ise 10 yıl süreli alınır.

  Hususi pasaport ne renk?

  Hususi damgalı pasaportlar 30 sayfa olup, dış kapak rengi yeşildir. Birinci, ikinci ve üçüncü derece kadrolarda bulunan veya bu kadrolar karşılık gösterilmek veya T.C.

  Almanya mavi pasaport nedir?

  ‘Mavi Pasaport’ nedir? Almanya’da mülteci veya sığınmacı olarak kabul edildiğiniz takdirde, mülteciler için seyahat belgesi olarak bilinen belgeyi alırsınız. Seyahat belgesi, ülkenizden veya kaçıp geldiğiniz ülkeden sahip olduğunuz pasaportun yerine geçer.

  Pilotların pasaportu ne renk?

  Pilotlar ve kabin memurları uçuşlar için gri pasaport çıkarttırırlar. Gri pasaport birçok ülkeye vizesiz giriş yapılabilmesini sağlar.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.