Ölüdeniz Hangi Şehirdedir?

Ölüdeniz Nerede Hangi İldedir? Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı Ölüdeniz beldesinde yer alan Ölüdeniz; Anadolu’nun güneybatısında bulunan Teke Yarımadası’nda yer alır.
Ölüdeniz, Muğla ilinin Fethiye ilçesine bağlı bir mahalledir.

Fethiye Ölüdeniz nereye yakın?

Muğla ilinin en güzel ilçelerinden biri olan ve turistik değeri çok fazla olan Fethiye ilçesine bağlı olan Ölüdeniz’e Antalya, Muğla ve Burdur karayolları bağlantısı bulunmaktadır. Bu bağlantı yolları sayesinde ulaşımı en kolay yerler arasında kendisine yer bulmaktadır.

Fethiye Akdeniz mi Ege mi?

Fethiye, Akdeniz Bölgesi’nin batısında, Muğla iline bağlı bir ilçedir. Yüzölçümü 3.059 km²’dir. Muğla ili de dahil en geniş yüzölçümüne sahiptir. Doğu ve güneydoğusu Antalya ili, güneyi, güneybatısı ve batısı Akdeniz, kuzeybatısı Dalaman ilçesi, kuzeyi Denizli ve Burdur illeriyle çevrilidir.

Ölüdeniz hangi ülkede bulunur?

Ölüdeniz, Ürdün Rift Vadisi’nde bulunan bir endorheic gölüdür. Lut gölünü oluşturan fay Afrika Levhası ve Arap Levhası arasındaki tektonik plaka sınırı boyunca yer alır. Levha yanal hareket yapar.

Ölüdeniz giriş ücretli mi?

Sadece Türkiye değil dünyanın en ünlü plajları arasında yer alan Ölüdeniz Plajı, halk plajı olduğundan buraya giriş ücretsiz.

You might be interested:  Kudüs Hangi Bölgededir?

Fethiye Merkez ile Ölüdeniz arası kaç km?

Fethiye Ölüdeniz arası ortalama 14 (km) mesafede ve araçla yaklaşık yarım saat(30 dakika) kadar sürmektedir.

Muğla Fethiye Egede mi?

Ege Bölgesi’nde, topraklarının küçük bir kısmı Akdeniz Bölgesi içine giren, Ortaca, Dalaman, Köyceğiz, Fethiye, Marmaris, Milas, Datça ve Bodrum gibi tatil yöreleri ile ünlü bir yerleşim yeridir. İlde 13 ilçe bulunur.

Fethiye hangi denize kıyısı var?

Bu hafta rotamız Akdeniz ile Ege’nin birleştiği noktada muhteşem güzelliklere ev sahipliği yapan Fethiye, Muğla’ya yaklaşık 130 km uzaklığı olan ve en geniş yüzölçümüne sahip bir ilçe. Geniş coğrafya nüfus yoğunluğunu da beraberinde getiriyor.

Ölüdeniz Akdeniz mi Ege Denizi mi?

Muğla ilinin Fethiye ilçesine bağlı olan Ölüdeniz, Ege Bölgesi’nde yer alır. Fethiye’ye 12 kilometre uzaklıkta bulunan Ölüdeniz’in doğusunda Seydikemer, kuzeybatısında Dalaman, güneyinde Akdeniz ile komşudur. Teke Yarımadası’nda yer alan Ölüdeniz’e Fethiye’den çamlar arasında virajlı yollardan geçerek ulaşılır.

Ölüdenize Ne zaman gidilir?

Yılın neredeyse on ayı ılık iklimi ve durgun sularıyla ideal tatil beldelerinden biri olan Ölüdeniz’i keşfetmek isterseniz ilkbahar ve sonbahar aylarını tercih edebilirsiniz. Hava sıcaklığının ideal olduğu bahar aylarında mis gibi ormanlarda yürüyüş yapabilir, bölgenin tarihî güzelliklerini gezebilirsiniz.

Ölüdeniz adını nereden aldı?

Kendisini, sevgilisini beklediği kayalıklardan atarak intihar eden Belcekız da böylelikle hayatına son vermiş. Bu nedenle günümüze kadar kaptanın oğlunun öldüğü yerin adı Ölüdeniz, Belcekız’ın intihar ettiği yerin adı ise Belcekız olarak kalmış.

Fethiye merkez mi Ölüdeniz mi?

Fethiye’nin en turistik yeri neresidir diye sorduğunuzda çoğu kişinin ilk vereceği cevap Ölüdeniz olacaktır. Fethiye şehir merkezine yaklaşık 12 km uzaklıkta yer alan Ölüdeniz, Fethiye’de konaklama için ideal bölgelerin başında geliyor.

You might be interested:  Türkçe Biçim Açısından Hangi Dil Grubundadır?

Lut Gölü neden batmıyor?

Tuzluluk oranının yüksek oluşundan dolayı su insanı batırmaz ve suyun yüzeyinde tutar. Denizde yüzmeden, hatta hareket etmeden rahatlıkla durabilir, sırtüstü yatabilirsiniz. Yüzme bilmeseniz bile denizin yüzeyinde kalabilirsiniz, hatta batmak isteseniz bile batamazsınız.

Lut çukuru nerede?

Afrika Kıtasında İsrail, Ürdün ve Batı Şeria arasında kalan, yaklaşık 600 kilometrekarelik bir alanda bulunan Lut Gölü 422 metre derinlik ile deniz seviyesinden en aşağıda olan göldür. Lut Gölü’nün derinliği ise 376 metre civarındadır. Lut Gölü’nün tuzluluk oranı %30 olarak belirlenmiştir. Dünyanın en tuzlu 3. Gölüdür.

Ölüdenize otobüsle nasıl gidilir?

Fethiye Otobüs Terminali’ne ulaştıktan sonra ise minibüslere binerek ortalama 40 dakikada Ölüdeniz’e ulaşabilirsiniz. Ayrıca daha konforlu ve hızlı bir çözüm isterseniz Dalaman Havalimanı’ndan taksiye atlayabilir veya transfer araçlarından birini kullanarak da kolaylıkla Ölüdeniz’e varabilirsiniz.

Ölüdeniz de nereye gidilir?

Ölüdeniz Gezilecek Yerler Listesi

 • Ölüdeniz Lagünü ve Plajı
 • Belcekız Plajı
 • 3. Kumburnu Plajı
 • Kıdrak Koyu.
 • Ölüdeniz Milli Parkı
 • Babadağ
 • 7. Kelebekler Vadisi.
 • 8. Hisarönü Kasabası
 • Ölüdeniz Akdeniz mi Ege Denizi mi?

  Muğla ilinin Fethiye ilçesine bağlı olan Ölüdeniz, Ege Bölgesi’nde yer alır. Fethiye’ye 12 kilometre uzaklıkta bulunan Ölüdeniz’in doğusunda Seydikemer, kuzeybatısında Dalaman, güneyinde Akdeniz ile komşudur. Teke Yarımadası’nda yer alan Ölüdeniz’e Fethiye’den çamlar arasında virajlı yollardan geçerek ulaşılır.

  Ölüdeniz de neden dalga yok?

  Deniz kulağı adı verilen lagün oluşumlarından biri olan Ölüdeniz adeta durgun bir gölü andırmaktadır. Kışın fırtınalı günlerde yakın sahillerde dev dalgalar oluşsa bile Ölüdeniz sakinliğini korumaktadır. Böyle görünmesine rağmen Ölüdeniz’in önemli bir özelliği vardır. Kendisini devamlı yenilediği için suyu cam gibidir.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.