Salda Gölü Nerede Hangi Ilde?

Türkiye’nin en derin, en temiz, en berrak özelliklere sahip gölü olarak tanınan Salda Gölü, Türkiye’nin Burdur ilinin Yeşilova ilçesinde, ilçe merkezine 4 km uzaklıkta yer almaktadır. İlçeye bağlı olarak Salda, Doğanbaba, Kayadibi, Işıklar, Düden ve Niyazlar Köyü yerleşim yerleri mevcuttur.

Salda Gölü hangi şehirde bulunur?

Salda Gölü, Burdur’un Yeşilova ilçesinin kuzey batısında, ilçe merkezine 4 km uzaklıkta, ormanla kaplı tepeler, kayalık araziler ve küçük alüvyonal ovalarla çevrili hafif tuzlu tektonik bir göldür. Salda gölü Burdur’a 56 km, Denizli’ye 96 km, Antalya’ya 159 km mesafededir.

Salda Gölü nerede Konum?

Salda Gölü, Burdur’un Yeşilova ilçesinde, ilçe merkezine 4 km uzaklıkta, ormanla kaplı tepeler, kayalık araziler ve küçük alüvyal ovalarla çevrili hafif tuzlu karstik bir göldür. Göller Yöresi içinde, dışa akışı olmayan kapalı havzalı yapıdadır. Yüzölçümü yaklaşık 44 kilometrekaredir.

Salda gölünde yüzmek serbest mi?

Belirlenen güvenli yüzme alanlarında yüzmek mümkündür. Tabiat Parkı Orman Plajı, Yeşilova Halk Plajı ve Doğanbaba Halk Plajı, güvenli yüzme alanlarındandır. Buralarda içiniz rahat bir şekilde yüzebilirsiniz.

You might be interested:  Muhabir Olmak Için Hangi Bölüm Okunmalı?

Salda Gölü girmek yasak mı?

Dernekten yapılan açıklamada, “Salda Gölü kapalı bir havzadır. Göle giren kirlilik bir daha çıkamaz. Göle girenlerin teri, güneş kremi, duşu, şampuanı ve onlarca atığı çok kapsamlı kirliliğe yol açmaktadır. Bu yüzden insanlar gölde suya girmemelidir.

Evvel gölü hangi ilimizde?

Burdur iline bağlı olan Salda Gölü Yeşilova ilçesindeki kapalı havzada yer alıyor. 184 metre derinliğindeki göl, yüksek alkali nitelikli. Denizden 1193 metre yükseklikte Toros Dağları’nın arasında yer alan göl, magnezyum yönünden zengin bir yapıya, gölün kumsalı ise yine magnezyum sebebiyle beyaz renge sahip.

Salda Gölü son hali nerede?

Burdur’un Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü, geçtiğimiz yıllarda doğal güzelliğiyle gündemden düşmüyordu. Kumlarının çalındığı iddiaları da geçtiğimiz dönemlerde çok konuşulan Salda Gölü, Amerikan Uzay Ajansı NASA’nın dahi takibinde yer alıyor.

Salda Gölü ücreti ne kadar?

Salda Gölü Tabiat Parkı Giriş Ücreti 2022

Araçsız kişi başı: 7 TL. Motorsiklet : 14 TL. Otomobil : 21 TL. Minibüs : 63 TL.

Burdurdan Saldaya nasıl gidilir?

Burdur’a giderseniz, otogardan saat başı hareket eden Yeşilova minibüslerine binin (10 TL). Yeşilova’da da Denizli istikametinde devam eden minibüslere binip 5 km uzaklıktaki Salda Gölü’nde inin. Taksi ile yaklaşık 20-30 TL yazar.

Saldaya Ne zaman gidilir?

Bembeyaz kumsalı ile görenleri kendisine hayran bırakan Salda Gölü’ne ilk kez gelecekseniz en sakin dönem olan bahar aylarını tercih etmenizi öneririz.

Salda plajı açık mı?

Öncelikle hemen söyleyelim; Salda Gölü ziyarete açık ve gölde halen yüzülebiliyor. Yalnız Salda Gölünde bu kuralın geçerli olmadığı bir alan var ki orası da: ‘Beyaz Adalar Plajı’…

Burdur Gölü yüzülür mü?

Bölgeye gezmek için bazan gideriz.Antalya’dan gittiğimiz için yüzme amaçlı değil.Yorum ve gezi amaçlı.Plaj pek plaja benzemiyor.Sular çekildikçe bataklık zemin ortaya çıkıyor,kokuyor. Ancak her mevsim bölge çok güzel.

You might be interested:  Fast Hangi Bankalarda Var?

Salda Gölü suyu soğuk mu?

Akşamları Serin ve Soğuk Geçiyor

İnsan yazın donar mı diye düşünmeyin, donarsınız. 1193 metre rakımlı Salda Gölü yazın da serin geçiyor.

Salda Gölü kapalı mı?

Salda Kayak Merkezinde Pistler Geçici Kapatıldı

Salda Kayak Merkezinde Pistler Geçici Olarak Kapatıldı Salda Kayak Merkezi, 25 Aralık 2021 Cumartesi günü, Burdur Valisi Ali Arslantaş ve protokol üyelerinin katılımı ile açılmıştı.

Göle girmek neden yasak?

Göl kirlendiği ve insan müdahalesiyle yok olma tahlikesiyle karşı karşıya bulunduğu için girilmesi yasak olan göller arasında bulunuyor.

Salda Gölü kamp yapmak yasak mı?

Salda Gölü, Doğal Sit Alanı olduğu için çevresinde kamp yapmak yasak ama Yeşilova Halk Plajı ve Doğanbaba Halk Plajı’nda kamp yapabilirsin.

Salda Gölü ücreti ne kadar?

Salda Gölü Tabiat Parkı Giriş Ücreti 2022

Araçsız kişi başı: 7 TL. Motorsiklet : 14 TL. Otomobil : 21 TL. Minibüs : 63 TL.

Salda Gölü neden tehlikelidir?

Bu kış çok kar yağmasına rağmen su seviyesi yükselmedi. Su çekilen bazı yerler dağdan sular gelmesiyle bataklık görünümünü kazanmış. Kuyu sondajları, gölün etrafındaki sulama göletleri ve kuraklık suların azalmasına neden oluyor” ifadeleri kullanıldı.

Salda Gölü dünyada kaçıncı sırada?

Dünyanın üçüncü derin gölü olan Salda, Burdur’un Yeşilova ilçesi sınırlarında yer alıyor. İlçe merkezine yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta gölün plajında yüzülebiliyor.

Salda Gölü özelliği nedir?

Yer yer seyrelmiş çam ve meşe ormanlarının kapladığı kireçtaşı ve serpantin yamaçlarla çevrilidir. Kıyısında küçük alüvyal ovalar yer alır. Suyu hafif tektonik bir göldür ve 184 metreye varan derinliği ile Türkiye’nin en derin göllerinden biridir. Salda Gölü az tuzlu, yüksek alkalinli bir göldür.

Leave a Reply

Your email address will not be published.