Uyku Apnesi Için Hangi Doktora Gidilmeli?

Horlama, uykuda nefes tıkanması gibi şikayetleri olan hastanın KBB hekimi tarafından yönlendirilmesi ile gidilen nöroloji uzmanı, uyku apnesi rahatsızlıklarını teşhis edilmesi için gerekli aksiyonları alan doktordur.
Uyku apnesi tedavisi için alanında tecrübeli bir kulak burun boğaz uzmanına başvurulmalıdır. Hastanelerin KBB polikliniklerine de başvurulabilmektedir.

Uyku polikliniğine nasıl randevu alınır?

Uyku Bozuklukları Polikliniği

Randevular Alo 182-Merkezi Hastane Randevu Sistemi veya internet aracılığı ile (https://www.mhrs.gov.tr/Vatandas/) alınmaktadır. Uyku özel dal polikliniğimiz hafta içi (pazartesi sabah hariç) 08.30 – 16.30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Uyku apnesi kendiliğinden geçer mi?

Uyku apnesi çoğunlukla kendiliğinden düzelmez. Tedavisinde kullanılan bir çok yöntem vardır. Hava yolunu açmak için çeşitli araçlar kullanılabilir. Bazı durumlarda da ameliyatlarla tedavi daha iyi sonuçlar verir.

Uyku apnesi olduğu nasıl anlaşılır?

Yüksek sesle horlama (genellikle obstrüktif uyku apnesinde daha belirgindir) Başkasının şahit olduğu uykuda solunum durması atakları Uykudan ani uyanmalar (daha çok merkezi uyku apnesinde olur) Sabahları uyandığında ağız kuruluğu ya da boğaz ağrısının bulunması

You might be interested:  Girişimci Hedeflerini Aşağıdaki Hangi Kriterlerle Belirlemelidir?

Uyku Abnesine hangi bölüm bakar?

– Hafif şiddette oluşan uyku apseni problemi için Aile Hekimine, – Oldukça rahatsızlık veren, ileri derecede uyku apnesi sorunu yaşayan kişiler ise Nöroloji Bölümüne mutlaka başvurmalıdır.

Uyku polikliniğine giderken ne alınır?

Uyku Testine gelmeden önce yapmanız gerekenler;

 • Pijama, terlik, diş fırçası, havlu, su, gazete gibi size gerekli olabilecek kişisel eşyalarınızı yanınızda getiriniz.
 • Aşırı yemek yemekten ve yorgunluktan kaçınınız, gündüz mümkünse uyumayınız.
 • Fazla çay, kahve, kola tüketmeyiniz, kesinlikle alkol almayınız.
 • Uyku testi hangi hastanelerde yapılır?

  Uyku bozuklukları, nefes tıkanması, uyku apnesi gibi rahatsızlıkların teşhisi için Kulak Burun Boğaz ve Nöroloji bölümlerine gidilebilir. Bu birimler testin seyrine göre gerekli birime yönlendirme yapabilmektedir.

  Uyku apnesi olanlar ne yapmalı?

  Uyku apnesinin özgün tedavisi, hava yolunu devamlı açık tutacak şekilde basınçlı hava veren cihazların kullanımıyla sağlanmaktadır. PAP (pozitif havayolu basıncı) cihazları yani halk dilinde uyku apnesi maskesi üst hava yollarının uyku sırasında açık kalmasını sağlayarak uyku apnesini önlemektedir.

  Uyku apnesi tedavisi ne kadar sürer?

  Yaş gurubu ve nedene bağlı olarak değişir. Çocuklarda günübirlik bir ameliyat ile bademcik geniz eti alınması veya küçültülmesi yüzde seksenin üzerinde tedavi sağlarken erişkinlerde ömür boyu uyku maskesi kullanımı gerekebilir.

  Uyku apnesi tamamen geçer mi?

  Uyku Apnesi Tedavisi

  Uyku apnesinden önce obezite tedavisi yapılmalıdır. Üst solunum yolunda önemli anatomik darlıklar varsa, kulak burun boğaz uzmanı hastayı ameliyat açısından incelemelidir. Şiddetli uyku apnesi pozitif hava basıncı tedavisi ile iyileştirilebilir.

  Uyku apnesi testi nasıl yapılır?

  Çenenize, saçlı deri ve göz kapaklarınızın dış kenarında elektrotlar yerleştirir. Uyurken Bunlar yerinde kalmalıdır. Uyanık (gözleriniz kapalıyken) ve uyku sırasında ise elektrotlardan gelen sinyaller kaydedilir. Kalp hızı ve solunum kaydetmek için monitörler göğüse eklenecektir.

  You might be interested:  Ilk Altın Para Hangi Hükümdar Döneminde Bastırılmıştır?

  Uyku apnesi neden meydana gelir?

  Santral uyku apnesi sendromunda beynin nefes al komutu vermediği ve solunumun beyin kaynaklı durduğu uykuda solunum bozukluğuna denir. Tıkayıcı uyku apnesi sendromunda ise genellikle üst solunum yolunun büyümüş bademcikler, yumuşak damak sarkması veya kiloya bağlı olarak daralmasından dolayı kaynaklanır.

  Uyku apnesi nedir kimlerde görülür?

  Genellikle orta yaşlı ve kilolu erkeklerin hastalığıdır. Her yaşta görülebilirse de, en sık 40-65 yaşları arasında karşımıza çıkar. Uyku apne sendromu görülme sıklığının erkeklerde %4, kadınlarda %2 olduğu bildirilmiştir. Erkeklerde 2-3 kat fazla görülür, kadınlarda ise menapozdan sonra sıklığı artmaktadır.

  Uyku testi kaç saat sürer?

  Gece uyku testi, uyku laboratuvarında yatırılan hastanın başına ve çenesine elektrotlar bağlanarak yaklaşık 7 saatlik çekim süresince uyku evreleri belirlendikten sonra rüya dönemleri, derin uyku dönemleri ve uyanma reaksiyonlarının sayısı ve süresi hesaplanması için kullanılan yöntemdir.

  Uyku Polikliniği hangi hastanede var istanbul?

  Uyku Bozukluğu Bulunan Hastaneler

 • Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi.
 • Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi.
 • Pendik Devlet Hastanesi.
 • Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi.
 • Bir insan neden sürekli uyumak ister?

  İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Edvin Murrja “Gereken önlemleri almanıza rağmen uyuklama isteği geçmiyorsa doktorunuzdan destek isteyebilirsiniz. Genellikler kansızlık, uyku apne sendromu, tiroidin yavaş çalışması, vitamin eksikliği gibi nedenler uyku hali, uyuklama isteği nedeni olabilir” diyor.

  Uyku apnesi testi evde nasıl yapılır?

  Bir uyku merkezi yerine ev de test yapılabilir. Taşınabilir uyku cihazları uyku apnesi teşhis yardımcı olmak için kullanılabilir. Eğitimli bir teknisyenlerimiz cihazı kurmak için evinize gelir. Sabah kayıt tamamlandıktan sonra cihaz bağlantıları sökülür ve merkezde analizleri yapılır.

  Uyku apne testi nasıl yapılır?

  Çenenize, saçlı deri ve göz kapaklarınızın dış kenarında elektrotlar yerleştirir. Uyurken Bunlar yerinde kalmalıdır. Uyanık (gözleriniz kapalıyken) ve uyku sırasında ise elektrotlardan gelen sinyaller kaydedilir. Kalp hızı ve solunum kaydetmek için monitörler göğüse eklenecektir.

  You might be interested:  Ay Çekirdeğinde Hangi Vitaminler Var?

  Uyku testi kaç saat sürer?

  Gece uyku testi, uyku laboratuvarında yatırılan hastanın başına ve çenesine elektrotlar bağlanarak yaklaşık 7 saatlik çekim süresince uyku evreleri belirlendikten sonra rüya dönemleri, derin uyku dönemleri ve uyanma reaksiyonlarının sayısı ve süresi hesaplanması için kullanılan yöntemdir.

  Uykuda boğulmak neden olur?

  Bu zorlanma sırasında küçük dil titreşim yapar ve horlama olur, izleyerek uykudaki kas gevşemesi de işe eklenince üst solunum yolu tamamen tıkanır ve soluk durur (apne- soluk durması), soluk alınamayınca beyine giden oksijen düşer akciğerlerde gerilme olur ve hasta uykudan boğulma hissi ile uyanır.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.