Yedek Astsubay Hangi Bölümlerden Alıyor?

Lisans ya da lisans üstü mezunlara yedek subaylık şansı tanımlanır. Aynı zamanda meslek yüksekokulu mezunlarına ise yedek astsubaylık şansı veriliyor. Lisans ya da üstü mezunlar da yedek astsubaylık şansından yararlanabilir.

Yedek astsubay alımları neye göre seçiliyor?

Yedek astsubay adayları belirlenirken; yükümlülerin istekleri de dikkate alınarak meslek bilgisi, tahsil, akademisyenlik ve sağlık durumları ile yaş, yabancı dil notu, ön lisans/lisans bitirme notu, fiziksel özellik, günün gelişen şartları ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçları dikkate alınarak Bakanlıkça

Yedek astsubay 12 ay sonra ne olur?

Yedek astsubaylar da yedek subaylar (Asteğmen) gibi askerlik görevlerini 12 ay olarak yerine getirirler. Terhis olmalarına son 30 ila 90 gün kala Astsubay çavuş rütbesine terfi edilirler ve bu rütbe ile terhis edilirler.

Her önlisans mezunu yedek astsubay olabilir mi?

Dört yıllık üniversite mezunları yedek astsubay olabilir mi? 7179 sayılı Askeralma Kanunu’nun 8’inci maddesi gereği dört yıl ve daha fazla süreli kurumlardan mezun olanlardan istekli olanlar yedek astsubay olabilir.

You might be interested:  Ar Hangi Element?

Her lisans mezunu yedek subay olabilir mi?

Ağırlıklı olarak herhangi bir bölümde yedek subay alımı yapılmamaktadır. Lisans bölümü mezunlarının da bir çoğu kısa dönem olarak askere alınmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetlerinin Asteğmen ihtiyacına göre dönem dönem uzun dönem yedek subay alımları yapılmaktadır. bu da ihtiyaç durumuna göre belirlenmektedir.

Yedek astsubay nasıl muvazzaf olabilir mi?

Yedek astsubaylıktan muvazzaf astsubaylığa geçiş sınav aracılığıyla olur. Yedek astsubay alımları, Türk Silahlı Kuvvetleri İnsan Gücü Planı ve Personel Temin ve Yetiştirme Planlarına uygun olacak şekilde Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri komutanlığı tarafından yapılacak olan yazılı ve sözlü sınavla seçilirler.

Yedek astsubay sonuçları ne zaman açıklanacak 2022?

Seçim ve sınıflandırma sonuçları 29 Temmuz 2022 tarihinde e-Devlet üzerinden yükümlülere duyurulacaktır.

Yedek astsubay kaç saat çalışır?

Astsubay çalışma saatleri ayda ortalama 5 gün olacak şekilde 24 saat esasına bağlı nöbet tutmakta şeklinde belirtilmiştir. Haftanın bir günü de gece eğitimine katılmaktadır. Bunların yanı sıra tatbikatlar, özel görevler gibi durumlar da söz konusu olabilmektedir. Fazla mesai ücreti almamaktadırlar.

Yedek astsubay izni kaç gün?

Kesirli günler bir yukarı tam sayıya tamamlanır. Örnek: Yetiştirme süresi bir ay olanlara 28 gün yıllık planlı ve 14 gün yıllık mazeret olmak üzere toplam 42 gün, iki buçuk ay olanlara ise 24 gün yıllık planlı ve 12 gün mazeret olmak üzere toplam 36 gün izin verilir.

Ön lisans mezunu asteğmen olabilir mi?

önlisans mezunları asteğmen olamaz siz nerenizle dinliyorsunuz aq. yedek astsubay olacaklar. lisans mezunlarından yedek subay olamayanlar ise yedek astsubay olabilecekler.

2 yıllık üniversite mezunu askerde ne olur?

Eğer 2 veya 3 yıllık meslek yüksek okulu mezunu iseniz, erbaş/er veya yedek astsubay tercihlerinden birini ya da ikisini seçeceksiniz. Lise ve altı ise erbaş/er sınıfına otomatik olarak atanacaksınız.

You might be interested:  Iç Mimar Hangi Bölümden Alıyor?

2 yıllık üniversite mezunları subay olabilir mi?

Muvazzaf astsubaylık başvurusunda öğrenim şartı nedir? Başvuru kılavuzunda sınıflara göre kaynak olarak belirlenen iki yıllık meslek yüksekokulu bölümlerinden veya dört yıllık fakülte/yüksekokul bölümlerinden mezun olmak şartı aranmaktadır.

Her yıl kaç yedek subay alıyor?

Her celpte 4 000 (dört bin) yedek subay adayı alındığına göre bir yılda 12 000 yedek subay adayı Silâhlı Kuvvetlerimize iltihak etmektedir.

4 yıllık üniversite mezunları subay olabilir mi?

TBMM tarafından 2012 yılında kabul edilen kanun çerçevesinde 4 yıllık lisans ve yüksekokul mezunları subay ve astsubay olabiliyor. Lisans mezunu olan kadın ya da erkekler için 27 yaşından büyük olmamak şartı aranıyor. Lisansüstü eğitim mezunları için ise 32 yaşından büyük olmamak kaydıyla başvuru alınabiliyor.

Yedek subay evde kalabilir mi?

yedek subay olursan, memur gibi işe gider gelirsin, ya lojman ya da bir kaç yedek subay arkadaşınla birlikte bir evde kalırsın.

Yedek astsubay rapor hakkı kaç gün?

Türk Silâhlı Kuvvetlerine mensup subay ve astsubayların barışta her yıl 30 gün yıllık planlı izin hakları vardır. Bu müddete yol dahil değildir. Ayrıca kısa süreli mazeretlerde kullanılmak üzere 15 güne kadar yıllık mazeret izni verilebilir.

Yedek astsubay hangi kanuna tabi?

(1) a – Kanunun adı ‘İhtiyat Zabitleri ve İhtiyat Askeri Memurları Kanunu’ iken, 29/11/1983 tarih ve 2962 sayılı Kanunun 1 inci maddesiyle, ‘Yedek Subaylar ve Yedek Askeri Memurlar Kanunu’ olarak değiştirilmiştir.

Astsubay neye göre alınır?

Astsubay olmak isteyenlerin eğitim durumlarının en az lise mezunu olması şarttır. Liseyi bitiren adaylar üniversite sınavlarından alınan puana ek olarak askeri mülakata girerek yeterli görüldükleri takdirde astsubay olabilirler.

Yedek astsubay nerede görev yapar?

Astsubay subaydan kıdemsiz, er ve erbaşlardan kıdemli olan askerdir. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde hizmet veren astsubaylar, emir-komuta zincirindeki konumlarının yanı sıra muhabere ve askeri eğitim gibi alanlarda da görev alırlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published.