Adana Hangi Bölgededir?

Türkiye’nin güneyinde yer alan Adana; doğuda Osmaniye,Kahramanmaraş,Gaziantep,batıda İçel,kuzeybatıda Niğde,güneydoğuda Hatay gibi illerle ve güneyde Akdeniz’e olan sınırları ile Akdeniz Bölgesinin Çukurova Bölgesinde bulunmaktadır.

Adana hangi bölgemizde yer alır?

Adana, Anadolu yarımadasının güneyinde ve Akdeniz kıyısında yer alan 36°30-38°25 kuzey enlemleri ile 34°48-36°41 doğu boylamları arasında ve Akdeniz Bölgesi’nde yer almaktadır.

Adana harita da nerede?

Akdeniz Bölgesinde yer alan Adana, Türkiye’nin en kalabalık 6. ilidir. Adana’nın Batısında İçel, kuzeyinde ise Niğde ve Kayseri şehirleri yer alır. Doğusunda Kahraman Maraş ve Osmaniye’nin bulunduğu şehir Hatay ve Mersin illeriyle de komşudur.

Adana nereye yakın?

Akdeniz Bölgesi sınırları içerisinde olan Adana’nın şehir merkezi Seyhan Nehrinin üzerindedir. Türkiye’nin kalabalık şehirlerinden biri olan Adana ili Mersin, Hatay ve Osmaniye ile komşudur.

Adananın en güzel semti neresi?

beyazevler guzelyali kurttepe karslilar 32.0%
cemalpasa resatbey kurtulus cinarli doseme 14.0%
sumer ziyapasa gaziapasa namikkemal 2.0%
denizli narlica yesilevler civari 2.0%
sarkipasa meydan emek civari 8.0%

Adana Doğu tarafı mı?

Türkiye’nin güneyinde yer alan Adana; doğuda Osmaniye,Kahramanmaraş,Gaziantep,batıda İçel,kuzeybatıda Niğde,güneydoğuda Hatay gibi illerle ve güneyde Akdeniz’e olan sınırları ile Akdeniz Bölgesinin Çukurova Bölgesinde bulunmaktadır.

You might be interested:  Yenidoğan Işitme Testi Için Hangi Bölümden Randevu Alınır?

Adana halkı Kürt mü?

Adana’nın kabaca üçte birini Türkmen nüfus, üçte birini Arap Alevi nüfus, geri kalan üçte birini de Kürt ve Suriyeli nüfus oluşturuyor.

Türkiye hangi kıtada yer almaktadır?

Türkiye topraklarının büyük bir bölümü Asya kıtasında yer alır ve bu bölgeye Anadolu/Küçük Asya adı verilir. Avrupa kıtasında yer alan görece küçük bölüme ise Trakya adı verilir. Anadolu ve Trakya toprakları, Çanakkale ve İstanbul boğazlarında birbirine yaklaşır.

Adana Aladağ arası kaç kilometredir?

Adana Yüreğir ile Aladağ Adana arası kaç km yaklaşık olarak toplam 101 Kilometre mesafededir. Adana Yüreğir Aladağ Adana arası kaç saat sürer sorusunun yanıtı ise; yolculuk süresi arabanız ile yaklaşık 1 saat 52 dakika sürecektir.

Adana Seyhan arası kaç kilometredir?

Seyhan ile Adana arası 8 km’dir. Seyhan ile Adana arası kaç kilometre öğrenmek ve Seyhan Adana ulaşım bilgisi için aşağıdaki önerileri takip edip yolculuk edebilirsiniz.

Türkiye haritasını karşımıza aldığımızda Adana ili hangi yönde olur?

Adana ili Türkiye’nin güneyinde bulunan Akdeniz Bölgesinin batısında yer alır. Kuzeyinde Kayseri, kuzeydoğusunda Kahramanmaraş, doğusunda Osmaniye, güneydoğusunda Hatay, güneybatısında Mersin ve kuzeybatısında Niğde illeriyle komşudur ve güneyiyle de Akdeniz’e kıyısı olan illerimizdendir.

Adana şehir merkezi hangi ilçede?

Seyhan : Adana’nın Merkez İlçesi iken 05.06.1986 tarihinde ayrı bir İlçe haline gelmiştir. İlçenin bulunduğu yöre, pek çok uygarlıklara sahne olmuştur.

Adana merkez ne diye geçiyor?

Seyhan (779.000 – merkez ilçe)

Adananın ilçeleri nelerdir?

Adana’nın ilçeleri sırası ile; Adana, Ceyhan, Çukurova, Feke, İmamoğlu, Karaisalı, Karataş, Kozan, Pozantı, Saimbeyli, Sarıçam, Seyhan, Tufanbeyli, Yumurtalık ve Yüreğir şeklindedir.

Adana hangi kutupta?

Adana, Kuzey Kutbu’nun 5.893,26 km güneyinde bulunur. Adana ekvatordan ne kadar uzakta ve hangi yarım kürede? Adana, 4.114,30 km, kuzeyinde, ekvator olduğundan, kuzey yarım kürede bulunur.

You might be interested:  Keşkek Hangi Yöreye Ait?

Adana’da Kürt var mı?

Adana’nın kabaca üçte birini Türkmen nüfus, üçte birini Arap Alevi nüfus, geri kalan üçte birini de Kürt ve Suriyeli nüfus oluşturuyor.

Çukurova hangi bölgede yer alır?

Çukurova, tarihi adıyla Cilicia Pedias; Adana, Mersin, Osmaniye ve Hatay illerini içine alan Güney Anadoludaki coğrafi, ekonomik ve kültürel bir bölgedir.

Adana kaç tane ilçe var?

Adana iline bağlı 15 ilçe bulunmaktadır. Merkez ilçeler: Çukurova. Sarıçam.

Leave a Reply

Your email address will not be published.