Ağaç Aşılama Hangi Ayda Yapılır?

Asma veya meyve ağaçlarında Ağustos veya Eylül ayında yapılan aşılama işlevi kaynaşır, tutar. Ancak yapıldığı dönem içerisinde sürmez, ilkbahar döneminde sürer. Bu aşılara durgun aşılar denmektedir.
Çoğu aşılama kış ve erken ilkbahar döneminde yapılmaktadır. Bazı yaprak döken ağaçlar genellikle kış aylarında aşılanır.

Ağaçlara kalem aşısı ne zaman yapılır?

Kalem aşısı genellikle toprağın uyanmaya başladığı, sıcaklığın 10’lu derecelerin üzerine çıktığı, anaç’da kambiyum dokularının gelişmeye başladığı zamanlarda yapılır.

Aşı hangi aylarda yapılır?

a) İlkbahar Mart-Nisan aylarında (erken sürgün aşı dönemi). b) Mayıs sonu-Haziran başı (Haziran göz aşısı veya geç sürgün göz aşısı dönemi). c) Temmuz sonu-Eylül başı (durgun göz aşısı dönemi) olarak gruplandırılabilir. Durgun Göz Aşısı: Bu aşı genellikle yaz (Temmuz sonu- Eylül başı) aylarında yapılır.

Kiraz kalem aşısı ne zaman yapılır?

Ceviz ve kiraz ağaçlarında T göz aşısı için aşılama zamanının 15 Mayıs /15 Haziran arasında ve aşılamada uygun zaman seçimi önemlidir. Kalem alınacak ağacın kolay kabuk vermesi (kabuğunun rahat kalkması) gerekir Bu zaman dilimi ceviz, kiraz ve diğer meyve ağaçlarında T göz aşısı için uygundur.

You might be interested:  Ülkemizin Çevresinde Hangi Kıtalar Bulunmaktadır?

Hangi ağaca hangi aşılar yapılır?

Ahlata : Armut, muşmula, ayva aşılayabilirsiniz. Kayısıya : Erik, şeftali, badem, kiraz, zerdali aşılayabilirsiniz. Şeftaliye : Kayısı, erik, badem aşılayabilirsiniz. Ayvaya : Malta eriği, muşmula, armut (Şekli Ayvaya benzer ve 2.yıl ürün alınır verim harika) elma aşılayabilirsiniz.

Kalem aşısı nasıl yapılır?

Daha çok sıcakların 10 santigrat derecenin üzerine çıktığı zamanlarda kalem aşısı yapılır. Bitkinin ilgili yeri tespit edildikten sonra belli noktasından kesim yapılır. Bitki bu kesim yerini bir yara olarak algılar ve doğal yönden iyileştirmeye başlar.

Kalem aşının tutup tutmadığı nasıl anlaşılır?

Aşıların tutup tutmadığı ilk 2 hafta içinde belli olur. Tutmamış aşıların gözlerinde pörsüme, buruşma ve kuruma vardır. Dokunulduğu zaman yaprak sapı düşmez. Tutan aşıda ise yaprak sapı sararır, hafif bir parmak temasıyla düşer.

Yeni doğan bebeğin ilk aşısı ne zaman yapılır?

Bebeklere 1. doz doğumda ya da hemen sonra, 2. doz birinciden en az bir ay sonra, 3. doz ise bebek en az 6 aylık iken yapılır. Ülkemizde uygulanan aşı takviminde 0, 1 ve 6.ay uygulaması yapılmaktadır. Bu bilgilere dikkat! – Hepatit B aşısı diğer aşılarla birlikte uygulanabilir.

Kabuk aşısı ne zaman yapılır?

Meyve ağaçlarında aşılama için en ideal zaman ağaç yüzeyinde tomurcukların kabarmaya başladığı dönemdir. Ağacın bulunduğu yerin iklimine göre bu dönem değişir. Ilıman iklimlerde ise genellikle mart ayıdır. Aşı yapmak istediğiniz ağaç bahar döneminde uyanmaya başlarken, aşı yapılacak kalemin uyanmaması gerekir.

4 ay aşısı en geç ne zaman yapılır?

İlk doz bebeğin 6. Haftasında başlanabilir, en geç 14 hafta 6 günlükken uygulanabilir. İki aşı dozu arasında en az 4 hafta olmalı Önerilen şema 2. ve 4.aylar veya 3. ve 5.aylar po uygulanır. Aşının 2.dozu en geç 24. haftaya kadar tamamlanmalıdır.

You might be interested:  Eylül Ayında Hangi Doğa Olayları Yaşanır?

Kiraz aşı kalemi nasıl alınır?

Kalemi aldığımızda kalemde yalnızca sürgün gözü olmalı, meyve gözü veya çiçek gözü olmamalı, kabarmamış ve patlamaya yakın da olmamalıdır. Kalem genel de Ocak-Şubat ayı sonuna kadar ki dönemde alınmalıdır. Aldığımız kalem ile hemen aşı yapmak zorunda değiliz.

Kiraz ağacına hangi aşı yapılır?

Elmaya: Armut, Zerdaliye: Kayısı, şeftali, erik. Vişneye: Kiraz. Ahlata: Armut, muşmula, ayva.

Elma ağacı neye aşılanır?

Elmaya: Armut, Zerdaliye: Kayısı, şeftali, erik. Vişneye: Kiraz. Ahlata: Armut, muşmula, ayva.

Dut ağacına hangi meyve aşısı yapılır?

Örneğin yumuşak çekirdekli meyve türleri elma, armut veya portakal üzerine turunç, dut üzerine beyaz dut gibi aşılamalar yapabiliriz.

Yeni dünya hangi ağaca aşılanır?

Anaç olarak genellikle çöğür anacı kullanılmakta, çöğürler 1-1,5 cm çapa ulaştıklarında aşılanmakta ve aşılamada ise T göz veya yonga aşı tercih edilmektedir. Bazı yenidünya çeşitleri kendine uyuşmaz olduğundan bunlarla bahçe kurulurken tozlayıcı çeşit bulundurulmasına dikkat edilmelidir.

Dut ağacı kalem aşısı ne zaman yapılır?

Bahar geldiğinde dut ağaçlarına su yürümeye başladığı zaman kalem ve yarma aşılar yapılmaktadır. Ağaçlara yaprak aşısı ise altıncı aydan başlayarak yapılır.

Aşı kalemleri ne zaman alınır?

Aşı kalemleri gözler uyanmadan Mart ayı sonunda alınmalıdır. Öncelikle aşı kalemi alacağımız ağaçlarda herhangi bir hastalık ve zararlı bulunmamalıdır. Çalışacağımız malzemeler steril olmalıdır.

Incir kalem aşısı ne zaman yapılır?

İncir Aşılama, genellikle dalların kabuk verdiği nisan ve mayıs ayları arasında ya da eylül ve ekim aylarında uygulanır.

Asma kalem aşısı ne zaman yapılır?

Aşılama zamanı Şubat- Mart aylarında asmalarda ağlama başlamadan önceki dönemdir. Ağlamadan hemen önce asmalar kesilince, kesim yerinden yapışkan bir sıvı salgılar. Bu dönem aşı zamanı için en ideal zamandır. Kurak yörelerde aşı yerini nemli tutmak amacıyla, aşı toprak seviyesinin 5 cm altından da yapılabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.