Alo 175 Tüketici Danışma Hattı Hangi Sorunlarımızın Çözümüne Yardımcı Olur?

Cevap: Bakanlığımız bünyesinde oluşturulan “Alo 175 Tüketici Danışma Hattı” tüketicilerimizin karşılaştıkları sorunlara ilişkin çözüm yollarının sunulduğu ve tüketici uyuşmazlıklarının çözülmesi amacıyla başvurmaları gereken ilgili makamlara yönlendirildiği “bir çağrı merkezi” olarak hizmet vermektedir

175 Tüketici Danışma Hattı hangi sorunları çözmeye yardımcı olur?

Bakanlığımız bünyesinde oluşturulan “Alo 175 Tüketici Danışma Hattı” tüketicilerimizin karşılaştıkları sorunlara ilişkin çözüm yollarının sunulduğu ve tüketici uyuşmazlıklarının çözülmesi amacıyla başvurmaları gereken ilgili makamlara yönlendirildiği “bir çağrı merkezi” olarak hizmet vermektedir.

Alo 175 ne işe yarar?

Tüketici Akademisi | Alo 175 Tüketici Şikayet Hattı kapılarını Habertürk’e açtı

Tüketici hakları şikayetleri nereye yapılır?

BTK Tüketici Sitesi. BTK Bilgi ve İhbar Merkezi’ne 120 Numaralı Telefon Kanalıyla Ulaşılabilmektedir. BTK Bilgi ve İhbar Merkezi’ne 120 Numaralı Telefon Kanalıyla Ulaşılabilmektedir.

Alo Tüketici Hattı nın numarası nedir?

Bakanlığımız bünyesinde oluşturulan “Alo 175 Tüketici Danışma Hattı” tüketicilerimizin karşılaştıkları sorunlara ilişkin çözüm yollarının sunulduğu ve tüketici uyuşmazlıklarının çözülmesi amacıyla başvurmaları gereken ilgili mercilere yönlendirildiği “bir çağrı merkezi uygulaması” olarak hizmet vermektedir.

You might be interested:  Buhran Dönemi Hangi Durumu Ifade Etmek Için Kullanılır?

Tüketici hakem heyeti kararı nasıl öğrenilir?

KARAR SONUCUNU NE ZAMAN VE NASIL ÖĞRENEBİLİRİM? Yaptığınız banka dışındaki tüm başvuruları e-devlet sistemindeki tüketici portalından takip edebilirsiniz. Kararınız belli olduktan sonra evinize tebligat yoluyla bildirim yapılacaktır.

Tüketici hakları nelerdir?

8 Temel Tüketici Hakkı

  1. Temel İhtiyaçların Karşılanması Hakkı
  2. Güvenlik ve Güven Duyma Hakkı
  3. Bilgi Edinme Hakkı
  4. Seçme Hakkı
  5. Temsil Edilme (Sesini Duyurma) Hakkı
  6. Tazmin Edilme Hakkı
  7. Eğitilme Hakkı
  8. Sağlıklı Bir Çevreye Sahip Olma Hakkı

175 kaça kadar açık?

‘ALO 175 Tüketici Danışma Hattı’ 7 gün 24 saat esasına göre hizmet veriyor. Tüketiciler bu hattı arayarak aldığı ürün veya hizmetten, şikayetlerini iletip gerekli yönlendirme hizmeti alıyor.

Tüketici hakem heyetine başvuru nasıl yapılır?

Şahsen veya avukat aracılığıyla; elden, posta yoluyla veya elektronik ortamda e-Devlet kapısı üzerinden Tüketici Bilgi Sistemi (TÜBİS) (https://tuketicisikayeti.ticaret.gov.tr) ile tüketici hakem heyetlerine başvuru yapılabilir. Bu itibarla, tüketici hakem heyetlerine sözlü başvuru yapılamamaktadır.

Tüketici hakkımı nasıl ararım?

uyuşmazlığınızın çözümlenmesi için uyuşmazlık bedelini de dikkate alarak ikamet ettiğiniz yerdeki veya mal/hizmeti satın aldığınız yerdeki Kaymakamlık bünyesinde yer alan Tüketici Sorunları Hakem Heyetine veya Tüketici Mahkemesi’ne başvurmanız gerekecektir.

Beni rahatsız eden numarayı nereye şikayet edebilirim?

Rahatsızlık veren numara hakkında savcılığa dilekçe ile şikayette bulunabilirsiniz.

Bir işletmeyi nereye şikayet edebilirim?

Alo 174 Hattı 7/24 hizmet vermektedir. Şikâyetler Alo 174 hattını arayarak, [email protected] adresine e-posta gönderilerek, Alo174 mobil uygulaması veya web adresi üzerinden canlı destek yoluyla, Alo174 Whatsapp (0 501 174 01 74) ve Bip ihbar hatları üzerinden oluşturulur.

Benzin istasyonunu nereye şikayet edebilirim?

Işık, ayrıca Metroloji ve Standardizasyon Genel Müdürlüğü sorumluluğunda bulunan, akaryakıt, LPG istasyonları ve sayaçlarla ilgili hususların, hazır ambalajlı ürünlerin miktar kontrollerinde yaşanan sorunların da ‘130 Ürün Güvenliği Şikayet Hattı’na bildirebileceğini kaydetti.

You might be interested:  Aspir Hangi Yemeklerde Kullanılır?

Alo tüketici Hattı nın telefon numarası 155 TIR doğru mu yanlış mı?

Ticaret Bakanlığı bünyesinde oluşturulmuş olan ‘Alo 175 Tüketici Danışma Hattı’ tüketici vatandaşların karşılaşmakta oldukları sorunlar ile alakalı olarak çözüm yollarının sunulduğu bir hizmet merkezidir. Halk arasında ‘Alo Tüketici Danışma Hattı’ olarak bilinen bu hattın telefon numarası 175’dir.

175 Kimdir?

Günümüzde pek çok danışma ve ihbar hattı bulunmaktadır. Bu hatlar insanların yaşayabileceği herhangi bir sorun karşısında danışanlara yardımcı olabilmek amacıyla oluşturulmuştur. 175 nolu telefon da bu amaçla hizmete girmiştir.

6502 sayılı kanun nedir?

MADDE 1 – (1) Bu Kanunun amacı; kamu yararına uygun olarak tüketicinin sağlık ve güvenliği ile ekonomik çıkarlarını koruyucu, zararlarını tazmin edici, çevresel tehlikelerden korunmasını sağlayıcı, tüketiciyi aydınlatıcı ve bilinçlendirici önlemleri almak, tüketicilerin kendilerini koruyucu girişimlerini özendirmek ve

Tüketici Sorunları Hakem Heyeti nedir?

Tüketici hakem heyetleri, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’a göre tüketici işlemleri ve tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara çözüm bulmak amacıyla kurulan heyetlerdir.

Tüketici Hakem Heyeti hangi bakanlık?

Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü | T.C. Ticaret Bakanlığı

Kahramanmaraş tüketici Hakem Heyeti nerede?

ONİKİŞUBAT TÜKETİCİ SORUNLARI HAKEM HEYETİ | Tüketici Dernekleri ve Tüketici Mahkemeleri | Dulkadiroğlu – İl Özel İdare İş Mrk. K:12 Kahramanmaraş, 0344 223 88 99 Bulurum.com.

Leave a Reply

Your email address will not be published.