Ascus Hangi Durumlarda Görülür?

ASCUS tanısı mutlaka bir hücre bozukluğu anlamına gelmemektedir. Basit bir enfeksiyon sebep olabileceği gibi HPV virüsü veya rahim ağzı kanseri nin öncü hücre değişimleri olan CİN1, CİN2, CİN3, LSİL,HSİL de buna sebep olabilmektedir.

ASCUS kanser mi?

Kanser öncesi bulgular, önem sırasına göre, ASCUS, ASC-H, Low grade SIL, High grade SIL, CIN 1, CIN 2, CIN 3 diye adlandırılır. Bunların hiç biri kanser demek değildir ve ileri araştırma, takip ve tedavi gerektirirler.

Smear testinde ASCUS ne demek?

En sık görülen pozitif sonuç ASCUS’dur. Anlamı; “Normal görünmeyen hücreler var ancak bunların önemi net olarak belirlenememiştir.” Bunu şöyle açıklayabiliriz: Görülen bazı hücreler normal değildir ancak bunlar tam olarak rahim ağzı kanseri öncülü olabilecek hücrelere benzemiyor. Kısaca sonuç belirsiz diyebiliriz.

ASCUS nasıl tedavi edilir?

ASC-US sonucu çıkan hastalara öncelikle antibiyotik tedavisi verilir ve iltihabi reaksiyon ihtimali ortadan kaldırılır. ASC-US tanısı konulan hastalar antibiyotik sonrası tekrar değerlendirildiğinde son tanı en sık olarak squamoz metaplazi ve HPV ile ilişkili lezyonlar çıkar.

ASCUS normale döner mi?

ASC-US olan hastalarda bir diğer yaklaşım HPV DNA tiplendirilmesidir. Biyopsi sonucu CIN 2/CIN 3 olan hastaların %38’inde smear sonucu ASC-US tur. Sonucu ASC-US çıkan hastalar kendi haline bırakılırsa % 68.19’u normale döner, %7.13’ü HSIL’ e ilerler, %0.25’i ise kansere dönüşür.

You might be interested:  Bim Hangi Gün Açık?

ASCUS tedavi edilmezse ne olur?

Bu tür yüksek dereceli lezyonlar tedavi edilmezse rahim ağzı kanserine dönüşme olasılığı yüksektir o sebeple mutlaka LEEP yapılmalıdır.

ASCUS bulaşır mı?

Bir kere cinsel aktifseniz, aseksüel olarak hayatınıza devam etmiyorsanız (ki bu da bir tercihtir) biliniz ki %50 ila %80 oranında mutlaka kendisi ile tanışacak ve “el sıkışacak”sınız . Yüzlerce tipi olmasına rağmen bunların içinde sadece 40 kadarı genital bölgeye ve cinsel temas ile bulaşır.

Ketem sonucunu nasıl öğrenebilirim?

Merhaba, Ulusal HPV-Smear Tarama Raporlama Merkezi Sonuç Sorgulama Adresine Hoşgeldiniz. Doğru sorgulama yapabilmek için; Aşağıdaki Hasta Barkod No Alanına Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM),Sağlıklı Yaşam Merkezi (SHM) veya (AHBS)Aile Hekiminizden Aldığınız 10 Karakterli Barkod Numaranızı (örn.

LSIL nasıl tedavi edilir?

LSİL tedavisi biyopsi sonucuna göre plan yapılır. Hafif displazi gelen hastalarda kriyoterapi yapılmalı smear testi 3 ay sonra tekrarlanmalı ve tekrar eğer bozuk hücreler (CİN1) sebat ediyorsa kolposkopi yapılmalıdır.

HPV virüsü ne kadar sürede kansere dönüşür?

HPV ne zaman kanser yapar sorusu sık olarak sorulmaktadır. HPV bulaştıktan sonra kanserleşme hemen olmaz 5-15 yıl arasında bir vakit alır. Jinekolojik kontrole giden kadınlarda kanser önsüsü lezyonlar tedavi edileceği için kanserleşme olması düşük bir ihtimaldir.

HPV testi negatife döner mi?

Eğer siğil lezyonları genital bölge ve çevresinde çıkmış ise uzman doktora başvurarak HPV tarama testi yapılmalıdır. Ancak HPV testleri genital siğil olmasına rağmen negatif çıkabilmektedir. Bunun nedeni ise piyasada yapılan her tarama testinin aynı kapsama sahip olmamasıdır.

Patoloji sonucu kronik servisit ne demek?

Servisit, serviksin yani rahim ağzının enfeksiyonudur. Rahim ağzında bol lökosit içeren ve iltihabi akıntıya sebep olan bir durumdur. Kadınlar arasında çok sık görülen bir durumdur.

You might be interested:  12 Levha Kanunları Hangi Uygarlık Tarafından Oluşturulmuştur?

ASCUS bulaşır mı?

Bir kere cinsel aktifseniz, aseksüel olarak hayatınıza devam etmiyorsanız (ki bu da bir tercihtir) biliniz ki %50 ila %80 oranında mutlaka kendisi ile tanışacak ve “el sıkışacak”sınız . Yüzlerce tipi olmasına rağmen bunların içinde sadece 40 kadarı genital bölgeye ve cinsel temas ile bulaşır.

HPV pozitif çıkması ne demek?

HPV pozitif demek 6 aylık/yıllık takiplere girmek demektir. Yıllık takiplerde düzelme saptanır ve HPV kaybolursa kişi yeniden beş yıllık takiplere geçer.

Skuamöz hücre anormalliği nedir?

SIL – skuamöz intraepitelyal lezyon

Sadece boyut, şekil ve fiziksel özelliklerine göre değerlendirilen anormalliklerdir: Düşük dereceli yassı hücreli intraepitelyal lezyon (LGSIL), çoğunlukla bir HPV enfeksiyonuna bağlı olarak ılımlı anormalliklerdir.

ASC değeri nedir?

Asc(String)

Bir karaktere karşılık gelen karakter kodunu temsil eden bir tamsayı değeri döndürür.

Leave a Reply

Your email address will not be published.