Astsubay Olmak Için Hangi Sınava Girilir?

Astsubay olmak için Yükseköğretim Kurumları Sınavının (YKS) 1. Oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve YKS’nin 2. Oturumu olan Alan Yeterlilik Testlerine (AYT) sınavlarına girmeli ve Astsubay Meslek Yüksekokulları için ise YKS 1. Oturumu olan Temel Yeterlilik Testine (TYT) girmeniz gerekmektedir.

Astsubay olmak için ne gerekiyor?

Astsubay olmak isteyenlerin eğitim durumlarının en az lise mezunu olması şarttır. Liseyi bitiren adaylar üniversite sınavlarından alınan puana ek olarak askeri mülakata girerek yeterli görüldükleri takdirde astsubay olabilirler.

Astsubay olmak için hangi üniversite?

Milli Savunma Üniversitesi. Mezun olan öğrencilere ulusal ve uluslararası geçerliliği olan “Ön Lisans Diploması” ile askeri yetenek ve yetkinliklerine istinaden “Astsubay Diploması” verilmektedir.

Lise mezunu astsubay olabilir mi?

En az ilköğretim veya yurt dışındaki dengi okul mezunu olmak şartı aranmaktadır.

Astsubay olmak için kaç kilo olmak gerekir?

Boy (cm) Ağırlık Alt Sınır (Kg) Ağırlık Üst Sınır (kg)
177 60 81
178 60 82
179 61 83
180 62 84
You might be interested:  Kondüit Hangi Meslek?

Astsubay kaç yaşında olur?

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı Eğitim Merkezi Komutanlığı Temin Yönetmeliği. b. Yaş Şartı: Düzeltilmemiş nüfus kaydına göre müracaat yapılan yılın Ocak ayının biri itibariyle 27 yaşını, lisansüstü öğrenimini tamamlamış olanlar için 32 yaşını bitirmemiş olmak.

Astsubay için yaş sınırı kaç?

Başvuruda bulanacakların düzeltilmemiş nüfus kaydına göre, 1 Ocak 2022 itibarıyla 21 yaşını bitirmemiş olması (1 Ocak 2001 ve sonrası doğumlular) isteniyor.

2 yıllık üniversite mezunu yedek astsubay olabilir mi?

Yedek astsubay aday adayı: İki veya üç yıl süreli yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar ve bunların yetkili makamlarca dengi olduğu kabul edilen yurt dışı öğrenim kurumu mezunları ile dört yıl ve daha fazla süreli yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar ve bunların yetkili makamlarca dengi olduğu kabul edilen

KPSS ile astsubay nasıl olunur?

Jandarma Astsubay Olmak İçin Gerekenler

Ayrıca jandarma astsubay olabilmek için lisans mezunu adayların, KPSS sınavında Genel Kültür ve Genel Yetenek (P3) puan türünden, ön lisans mezunu adayların ise Genel Kültür ve Genel Yetenek (P93) puan türünden en az 60 puan almış olmaları beklenmektedir.

Astsubay eğitimi kaç ay sürer?

Kayıt kabul, intibak eğitimi, temel eğitim, akademik eğitim, staj, kolluk uygulaması safhaları olmak üzere 1 yıl eğitim/öğretim verilmektedir.

Lise mezunları askeri okullara girebilir mi?

ÖSYM’de 2022 MSÜ başvuruları alınmaya başladı. 2022 yılı subay alımı için lise mezunları başvuru yapabilecek.

Astsubay ne kadar maaş alıyor?

Kariyerinde Maaşlar

EN DÜŞÜK ORTALAMA
Astsubay 5.700 12.580

Kadın komutan nasıl olunur?

Kadın Subay Nasıl Olunur?

  1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
  2. 4 yıllık bir lisans mezunu olmak.
  3. 27 yaşını doldurmamış olmak, eğer yüksek lisans yapmış ise 32 yaşını doldurmamış olmak.
  4. Subay olmak için sağlığa engel herhangi bir durumun olmaması
  5. Hukuki engelinin bulunmaması
  6. Evli ise eşinin de ağır suçlar işlememiş olması
You might be interested:  Nadal Medvedev Maçı Hangi Kanal?

160 boyla asker olunur mu?

1) Erkek Askeri Öğrenci adayları için asgari boy sınırı 165 cm, Kadın Askeri Öğrenci adayları için asgari boy sınırı 160 cm olarak uygulanacaktır.

Subaylıkta boy kaç olmalı?

Erkek adaylarda 1,67 metreden, kadın adaylarda 1,62 metreden daha kısa boylu olanlar hakkında “Subay/Astsubay Eğitimi Merkezi Komutanlığı öğrenci adayı olamaz” kararı verilir.

Paramedik astsubay nasıl olunur?

Sağlık Astsubayı olmak için lise veya lise denginde bir okuldan mezun olmak gerekmektedir. Ayrıca Sağlık astsubayı olmak için ÖSYM tarafından yapılan sınava girilmesi gerekir. Gülhane Sağlık Meslek Yüksekokulu’na yapılan başvuru sonucunda belirtilen kontenjana göre alım gerçekleştirilir.

Astsubay nasıl olunur TYT puanı?

ASTSUBAY MESLEK YÜKSEK OKULLARI: ÖSYM Başkanlığınca yapılacak olan 2021-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Temel Yeterlilik Testi (TYT)’ne katılmış olmak gerekiyor. 2020-TYT puanı 200 ve üzerinde olanlar 2021 TYT’ye girmeyebilir ancak unutmamanız gereken nokta 2020 TYT puanınız dönüştürülecek.

Jandarma astsubay olmak için ne yapmalıyım?

Jandarma Astsubay Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir? Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Astsubay Eğitim Merkezi’nde verilen bir yıllık eğitimin tamamlanması gerekmektedir. Bu eğitim kayıt kabul, intibak eğitimi, temel eğitim, akademik eğitim, staj ve kolluk uygulaması bölümlerini içermektedir.

Astsubay ne kadar maaş alıyor?

Kariyerinde Maaşlar

EN DÜŞÜK ORTALAMA
Astsubay 5.700 12.580

Asker olmak için ne yapmalıyım?

Askeri personel olmak için farklı yöntemler bulunmaktadır. Yani bir uzman olmak için ilkokul mezunu olmak yeterken bir subay olmak için lisans mezunu olmak gerekebilir. Ayrıca lise mezunları içinde farklı askeri rütbeler bulunmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.