Ayak Ağrıları Için Hangi Doktora Gidilir?

Ayaklarda hissedilen ağrılar için başvurulan ilk tıbbi birim ortopedi bölümüdür. Ortopedi doktorları, ayak kemiklerinden kaynaklanan ağrı problemlerini tedavi edebilirler. Özellikle ağrının kaynağı çarpma, darbe gibi travmalar ise, bu durumda ortopedi uzmanlarına başvurulabilir.
Ayaklarda hissedilen ağrılar için ilk tıbbi birim başvurulan ortopedi bölümüdür. Ortopedi doktorları, ayak kemikleri nedeni ile meydana gelen ağrı sorunlarını tedavi edebilirler. Özellikle de ağrının darbe, kaynağı çarpma gibi travmalar ise, bu durumda ortopedi uzmanlarına başvurulabilir.

Ayak ağrısı hangi hastalıkların belirtisi?

Ayak ağrılarının değişik pek çok sebebi olabilmektedir. Sağ ve sol ayaktaki ağrılar damar hastalıklarının habercisi olabilir. Bunun yanında ayakların ödem toplayarak şişmesi kalp hastalıkları ya da şeker hastalığı ile alakalı olabilmektedir. Ayaklarda ağrı olmasının en sık sebebi nasırdır.

Kas ve bacak ağrısı için hangi doktora gidilmeli?

Kas ağrılarında gidilmesi gereken bölüm dahiliye bölümüdür.

You might be interested:  Kabin Memuru Hangi Bölüm?

Ayak tabanı ağrıları neden olur?

Özellikle üst kısımdan dar olan ya da sıkan ayakkabılar, basınç yaratarak parmakların üzerinde baskı uygular. Bu durumda ayak altı ağrısı meydana gelir. Plantar fasiit, topuk ağrısına neden olan en yaygın hastalıktır. Ayağın altındaki ayak kemerini desteklemekle görevli bu bağ, iltihaplandığında ortaya çıkar.

Ayak altı yanması ve ağrısı için hangi doktora gidilir?

Ayak tabanı yanması problemleriniz için nöroloji veya endokrinoloji (metabolizma hastalıkları uzmanı) bölümüne başvurmanız gerekmektedir.

Ayaklarım çok ağrıyor ne yapmam lazım?

Bölgedeki rahatsızlık veya ağrıyı ilk fark ettiğinizde, dinlenerek, buz uygulaması ve ayağınızı yüksekte tutarak tedavi edebilirsiniz. Tedavide ağrı kesici, ödem giderici ilaçlar da rahatsızlığı ve ağrıyı azaltmak için kullanılabilir. Dinlenme, etkilenen bölgedeki dokuların iyileşmesine fayda sağlar.

Ayak altı ağrısı neyin belirtisi?

Ayak altı ağrısı en sık görülen ayak ağrılarındandır. Bunun sebebi genellikle ayak tabanında bulunan fasya adındaki kalın bağ dokudan kaynaklanmaktadır. Fasya topuk kemiğini parmaklara bağlar. Plantar Fasiit olarak bilinen bu durum topuk altındaki ağrıların en yaygın nedeni olarak bilinir.

Kas ve eklem ağrıları için hangi doktora gidilir?

Eklem ağrısı yaşayan kişiler öncelikle ortopedi bölümünden randevu alarak muayene olmalıdır. Bu bölümde bacak ve kol ağrılarının yanı sıra lif ve bağ kopmaları, her türden kas ağrıları, tüm eklem ağrıları ve romatizma hastalıklarıyla ilgili tetkikler yapılmaktadır.

Bacaklarda güçsüzlük için hangi bölüme gidilir?

Bacak ağrısı ve uyuşması neden olur? Bacak ağrılarının birçok nedeni olabilir. Artan ağrılar ve geçmeyen uyuşukluklar sonucunda hastaların kalp damar cerrahisi, nöroloji veya dahiliye uzmanına gidilebilir.

Genel Cerrahi bacak ağrısına bakar mı?

Bacak ağrısı için, kalp damar cerrahına, nörolojiye, genel cerrahi ya da ortopedi uzmanına görünebilirsiniz.

You might be interested:  Aspir Hangi Yemeklerde Kullanılır?

Ayak altı hastalıkları nelerdir?

Ayaklarda sık görülen 4 cilt hastalığı

 • Ayak Mantarı Ayaklarda sıkça görülen hastalıkların başında gelen mantar enfeksiyonu, çoğunlukla ayak parmak aralarından başlayarak ayak tabanına kadar yayılır.
 • Nasır.
 • Tırnak Batması
 • Viral Siğiller.
 • Ayak tabanları neden ağrır ve yanar?

  Diğer yanmalar: Kan dolaşımından kaynaklanan damarlarda oluşan bazı nedenlerden yanma olabilir. Böbrek, artrit ve karaciğerde oluşan bazı hastalıklarda da yanma yapabilir. Sigara ve alkol alışkanlığı genetik yatkınlık, obezite, B12 vitamin eksikliği gibi sorunlarda ayak tabanında yanmaya neden olabilir.

  Ayağın yan tarafında ağrı neden olur?

  Ayağın Dış Yan Tarafında Ağrı Neden Olur? Ayağın orta kesiminde dış kenarda bulunan kuboid kemiğinin kısmi çıkığı (subluksasyonu) söz konusudur. Kemik, aşağı yer değiştirerek komşu kalkaneus kemiği ile olan normal dizilimden çıkar. Ani bir travma veya aşırı kullanım yaralanması buna neden olabilir.

  Ayak hastalıkları doktoruna ne denir?

  Kişilerin ayak sağlığının korunması ve bakımı ile ilgili hizmet veren sağlık çalışanına podolog denir. Alanında uzman doktorun teşhis ve yönlendirmesine bağlı olarak hastaların ayak tedavisine yardımcı olur.

  Gece yatarken ayak altı yanması neden olur?

  Çoğunlukla gece meydana gelen ayak yanması, karıncalanma, iğne gibi batma ve kaşınma hissi ile ortaya çıkar. Ayaklardaki yanma hissi, kandaki hemoglobin yüksekliğinden, basma bozukluğundan, şeker hastalığından, böbrek yetmezliğinden, vitamin eksikliğinden ve amiloidoz birikimi ve daha pek çok nedenden kaynaklanabilir.

  Ayak yanmasına ne iyi gelir evde?

  Ayak Altı Yanmasına Ne İyi Gelir?

 • Epsom tuzu.
 • Elma sirkesi.
 • Zerdeçal.
 • Zencefil.
 • Buzlu su.
 • Kekik.
 • Acı kabak.
 • Ayağın yan tarafında ağrı neden olur?

  Ayağın Dış Yan Tarafında Ağrı Neden Olur? Ayağın orta kesiminde dış kenarda bulunan kuboid kemiğinin kısmi çıkığı (subluksasyonu) söz konusudur. Kemik, aşağı yer değiştirerek komşu kalkaneus kemiği ile olan normal dizilimden çıkar. Ani bir travma veya aşırı kullanım yaralanması buna neden olabilir.

  You might be interested:  Miraç Kandilinde Hangi Namaz Kılınır?

  Ayağımın üstüne basamıyorum ne yapmam lazım?

  İstirahat: Burkulan ayağın üzerine kesinlikle basılmamalı, rahat bir yerde sırt üstü pozisyonda istirahat edilmelidir. Ayrıca kan dolaşımının dengelenmesi ve şişliğin azaltılması için bir yastık yardımıyla ayak kısmı kalp hizasının üstüne çekilmelidir.

  Yorgun ayak ağrısına ne iyi gelir?

  Özellikle uzu süre ayakta kalan kişiler eve geldikleri zaman ayaklarını ılık suda bekletebilirler. Bu suyun içerisine bir miktar da tuz atılmalıdır. Ayaklar tuzlu suda 10 dakika bekletilir. Bu sayede ayakların ağrıları azalır ve kolay bir şekilde ödem atılır.

  Ayak ve bacak ağrısı neden olur?

  Kas spazmı olarak da adlandırılan bu durum, kas yorgunluğuna, vücudun susuz kalmasına ve dengesiz beslenmeye bağlı olarak ortaya çıkar. Bunun yanı sıra bel fıtığı nedeniyle de bacak ağrısı hissedilebilir. Bacak ağrısı nedenleri arasında travma, gebelik ve çocukluk döneminde görülen büyüme atakları da bulunur.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.