Berat Gecesinde Hangi Zikirler Çekilir?

Berat Kandilinde ‘Lâ ilâe illallah’, ‘Allahümme salli alâ seyyidinâ muhammedin ve alâ âli seyyidinâ muhammed’, ‘Estağfirullah’, ‘Sübhànallah’, ‘Elhamdülillâh’, ‘Allahu ekber’, ‘Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm’, ‘Allah’ zikirlerini çekmek büyük sevaptır.

Berat gecesi yapılacak zikirler nelerdir?

Berat Kandilinde “Bin adet Estağfirullah El Azim”, “Bin 1 adet ihlas Suresi”, “Bin adet La İlahe İllallah”, “Bin adet Salavat”, “Yüz adet Habinallahü Vegniğmel Vekil”, “Yüz adet Besmele”, “129 Adet Ya Latif” zikirlerini çekmek büyük sevaptır.

Berat gecesi yapılacak ibadetler nelerdir?

Bu geceyi ganimet bilmeli, tevbe istiğfar etmeli, kaza namazı kılmalı, Kur’an-ı kerim okumalı. Peygamber efendimiz Berat gecesinde, (Allahümmerzuknâ kalben takıyyen mineşşirki beriyyen lâ kâfiren ve la şakiyyâ) duasını çok okurdu.

Adetli olan kadın berat kandilinde nasıl ibadet eder?

Adetli kadınlara namaz, oruç, hac gibi ibadetler yasak kılınmış olsa da dua ve zikir edebilir, tespih çekebilir. Diyanet’e göre kadınlar regli dönemlerinde, kelime-i şehâdet, kelime-i tevhid, istiğfar, salâvat-ı şerife getirebilirler. Tefsir, hadis ve fıkıh eserlerini okuyup inceleyebilirler.

You might be interested:  Hindistan Hangi Aşıyı Kullanıyor?

Berat kandili kuranda ne okunur?

Şa’ban-ı şerîfin onbeşinci, Berât gecesi akşam namazından sonra üçkere Yasin sûresi ve her birinin sonunda aşağıdaki Berât duâsı okunmalıdır. Birinci Yâsin-i Şerîften sonra bu duâ okunurken Allah’ın saîd kullarından olmak niyyetiyle okunacaktır. İkinci defa okunurken hayırlı ömür uzunluğu niyyetiyle okunacaktır.

En büyük zikir hangisi?

Zikirler içerisinde en faziletli sözün ‘Lâ ilâhe illallah’ olduğunu belirten Peygamberimiz, bir hadis-i şerifinde, Câbir (r.a), naklettiklerine göre: ‘En faziletli zikir ‘Lâ ilâhe illallah’, en faziletli dua da ‘el-Hamdülillâh’tır.’ (Tirmizî, Daavât 9) ifade edilmektedir.

Günlük tesbihat nasıl yapılır?

Tesbih çekmek namazlardan sonra 33 kez subhanallah, 33 kez elhamdülillah ve 33 kez Allahu Ekber denilerek yapılmaktadır. Toplamda 99 tesbih tanesi çekilerek arkasından dua edilir.

Berat Kandili Gecesi hangi namaz kılınır?

Berat Kandili gecesi kılınacak namaza Salat-ül-hayr (Hayır Namazı) denilmektedir. Hayır namazı 100 rekattır. Bu namazın her rekatında Fatiha suresinden sonra on defa İhlas suresi okunmaktadır. 100 Rekatlık Namaza ‘Ya Rabbi,senin rıza-i şerifin için namaza.Beni afv-ı ilahine,feyz-i ilahine mazhar eyle.

Berat Kandili Gecesi hangi sureler okunur?

BERAT KANDİLİNDE HANGİ SURELER OKUNUR?

 • ‘Şaban-ı Şeri’in 15. gecesinde vuku bulan Berat kandilinde yatsıdan sonra iki rekatta bir selâm vermek üzere yüz rekât namaz kılınır.
 • Her rekâtta Fâtiha’dan sonra on kere İhlâs-ı şerîf okunur.
 • On defa İhlâs-ı şerîf okumaya kudreti olmayan beş veya üç kere okur.
 • Hasta olan kadın Kandillerde nasıl ibadet eder?

  Adet (regl) olan bir kadının Kur’anı Kerim okuması gibi namaz kılması da haramdır. Adetliyken kuran okunamasa da kuranın dinlenmesinde bir sakınca yok. Haliyle kandilde Kur’an-ı Kerim okunduğu zaman dinleyebilir, her çeşit zikir ve dua yapabilir, sadaka verebilirsiniz.

  You might be interested:  Milli Mücadelede Ilk Askeri Başarı Hangi Cephede Kazanıldı?

  Adet olan kadın Kadir Gecesinde ne yapmalı?

  Adetli kadınlar kandil günlerinde Kur’an okuyup, namaz kılamazlar. Ancak Kur’an dinlemelerinde bir sakınca yoktur. Adetli kadınlar Regaip kandilinde şunları yapabilir: – Kur’an-ı Kerim okunduğu zaman dinleyebilir. – Her çeşit zikir ve dua yapabilir. – Sadaka verebilir. – İlim öğrenebilir.

  Adet döneminde ihlas suresi okunur mu?

  Adetli kadınlar kandil günleri gibi mübarek gecelerde Kur’an okuyup, namaz kılamazlar. Ancak Kur’an dinlemelerinde bir sakınca yoktur.

  Berat gecesi nasıl ibadet edilir Cübbeli?

  BERAT KANDİLİNDE (GECESİ) YAPILACAK İBADETLER CÜBBELİ AHMET HOCA | BERAT KANDİLİ OKUNACAK DUA CÜBBELİ AHMET HOCA

  1. ‘Beraat Kandili için oruç tutanlar iftarını 15 -20 dakikada hazır etsin hemen, iftarını yapsın.
  2. Hemen akşam namazının ardından sünnetini kıldıktan sonra 6 rekat evvabin kılınacak.

  Berat Kandilinde Peygamber efendimiz ne yapardı?

  Resûlullah sallallahü aleyhi ve sellem bu gece çok ibâdet, çok duâ ederdi. Hadîs-i şerîflerde buyuruldu ki: (Şa’bân-ı şerîfin onbeşinci gecesi olunca, o geceyi ihyâ ediniz ve gününde oruç tutunuz! Muhakkak ki, Allahü teâlâ, ‘Magfiret olunmak isteyen yok mudur, magfiret edeyim.

  Berat Gecesi neden 3 yasin okunur?

  Bunlardan birincisi sağlıklı, ibadetli ve uzun bir ömür için; ikincisi hayırlı ve helal bol rızık için; üçüncüsü kaza ve beladan korunmak için; dördüncüsü de beratların sağ taraftan alınması için niyet edilmelidir.

  Kim bayram gecesini ve Şaban ayının on beşinci Berat gecesini ibadetle ihya ederse kalplerin öldüğü günde o kişinin kalbi ölmez?

  Beraat gecesine ‘Kefaret gecesi’ de denilir. Bir hadis-i şerifte, ‘Kim bayram gecesini ve Şâban ayının on beşinci (Berat) gecesini ibadetle ihya ederse, kalplerin öldüğü günde o kişinin kalbi ölmez’ buyrulmuştur. BERAT KANDİLİ İLE İLGİLİ HADİSLER: Bu gecenin bir adı da ‘Şefaat gecesi’dir.

  You might be interested:  Halkla Ilişkiler Hangi Bölüm?

  Berat gecesi nasıl ibadet edilir Cübbeli?

  BERAT KANDİLİNDE (GECESİ) YAPILACAK İBADETLER CÜBBELİ AHMET HOCA | BERAT KANDİLİ OKUNACAK DUA CÜBBELİ AHMET HOCA

  1. ‘Beraat Kandili için oruç tutanlar iftarını 15 -20 dakikada hazır etsin hemen, iftarını yapsın.
  2. Hemen akşam namazının ardından sünnetini kıldıktan sonra 6 rekat evvabin kılınacak.

  Çekilecek zikirler nelerdir?

 • Lâ Havle Velâ Kuvvete İllâ Billâh.
 • Bismillahi Subhanallahi ve Bihamdihi​.
 • Sübhânallahi ve bi–hamdihî sübhânallahi’l–azîm.
 • Subhanallah (33 defa), Elhamdülillah (33 defa), Allahu ekber, La ilahe illallah (33 defa)
 • Subhanallahi ve bihamdihi adede halkıhi ve rıza nefsihi ve zinete arşihi ve midade kelimatihi.
 • Kadir Gecesi Tesbihati nedir?

  Kadir Gecesi’nde bir Sübhanallah, bir Elhamdülillah, bir La ilahe illallah söylemek 700 bin tesbih, tahmid ve tehlilden kıymetlidir. Bol bol zikir çekilmeli. Bu mübarek gecede Kur’an okunabilir, bolca nafile namaz kılınıp dualar yapılabilir.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.