Cezmi Hangi Roman Türüdür?

Cezmi, Tanzimat Edebiyatı yazarlarından Namık Kemal tarafından yazılan roman. İlk basımı 1880’de yapılan roman, Türk edebiyatının ilk tarihi romanı olma özelliği taşır. Kitapta II. Selim döneminde İranlılarla yapılan savaşta yer alan vatansever asker Cezmi’nin başından geçenler anlatılmaktadır.

Cezmi nasıl bir kitap?

Türk edebiyatının ilk tarihî romanı sayılır. Romanda II. Selim Dönemi’nde İranlılarla yapılan savaşta yer alan vatansever bir askerin, Cezmi’nin, başından geçenler anlatılır. Tarihî roman özelliği taşımakla birlikte sürükleyici bir aşk ve tutku romanıdır.

Cezmi nerede geçiyor?

Romanda bir sipahinin oğlu olan Cezmi’nin yetişmesi, özellikleri ve İran savaşlarında gösterdiği kahramanlıklar yanında bu savaşlarda tanışıp dost olduğu Âdil Giray’ı esaretten kurtarması sırasında İran’da başından geçen olaylar anlatılmıştır.

Cezmi gerçek mi?

Romanın diğer kahramanları gibi tarihten alınmış gerçek bir kişi olan Cezmi hem şair yaratılışlı hem de cesur bir delikanlıdır.

Kırım Hanı Adil Giray hangi roman?

Cezmi şairane yanı kuvvetli ve cesur bir delikanlıdır. Romanda bir sipahinin oğlu olan Cezmi’nin yetişmesi, özellikleri ve İran savaşlarında gösterdiği kahramanlıklar yanında bu savaşlarda tanışıp dost olduğu Âdil Giray’ı esaretten kurtarması sırasında İran’da başından geçen olaylar anlatılmıştır.

Şehriyar hangi romanın kahramanı?

Yedinci yüzyılda yaşamış şair ve atlı spor ustası Cezmi, İranlılarla yapılan bir savaşa katılır. Orada bir zaman sonra Kırım şehzadesi Adil Giray’la tanışıp arkadaş olur. Adil Giray bir baskında yakalanır. Şahın karısı Şehriyar, Adil Giray’a âşık olur.

You might be interested:  Ayasofya I Kebir Cami Tuğra Hangi Padişah?

Cezmi hangi akımın etkisinde yazılmıştır?

19. yüzyılın sonlarında ortaya çıkmış olan izlenimcilik akımının izlerini, 18. yüzyılın sonlarında ortaya çıkmış romantizm akımının etkisinde kaleme alınan eserlerde tespit etmek amacıyla yapılan bu çalışmada, Tanzimat Dönemi Türk edebiyatının önemli isimlerinden Namık Kemal’in “İntibah” ve “Cezmi” adlı eserleri ele

Adil Giray hangi tiyatro?

Adil Giray ise şahın kız kardeşi Perihan’a âşık olmuştur. Şehriyar’ın bir oyunu sonunda Adil Giray ve Perihan ölür, Cezmi ise yaralanır. Vatan yahut Silistre: Türk edebiyatında sahnelenen ilk tiyatro yapıtıdır. Dört perdelik bir dramdır.

Cezmi kitap kaç sayfa?

Türk Edebiyatı’nın ilk tarihi romanı olma özelliği taşıyan Cezmi, 1880’de ilk kez basılmıştır. Kitap iki cilt olarak düşünülse de ikinci cildi yazılmamıştır.

Cezmi – Namık Kemal.

Basım Dili Türkçe
Cilt Durumu Ciltsiz
Sayfa Sayısı 287
Yayın Tarihi 2009
Yazar Namık Kemal

Namık Kemal eserleri nelerdir?

Vatan Yahut Silistre (1873, yeni harflerle 1940) Zavallı Çocuk (1873, yeni harflerle 1940) Akif Bey (1874, yeni harflerle 1958) Celaleddin Harzemşah (1885, yeni harflerle 1977)

 • Tahrîb-i Harabat (1885)
 • Takip (1885)
 • Renan Müdafanâmesi (1908)
 • Dilaşup hangi roman karakteri?

  İntibah: Namık Kemal’in eseridir. İlk edebî roman olarak kabul edilir. Ali Bey, Mahpeyker’e aşık olur. Bu kötü kadından Dilaşup ismindeki cariye sayesinde uzaklaşır.

  Yosturoglu hangi romanın kahramanı?

  Roman kahramanı Karabibik, eşini tifo hastalığından kaybetmiştir, kızı Huri ile birlikte Beymelek köyünde yaşamaktadır. Askerlik görevi yerine verilen parayı ödemek için babasından kalan on iki dönümlük tarlanın dört dönümünü komşusuna satmıştır; kalan sekiz dönümlük kısmı Yosturoğlu’na kaptırmamak için direnmektedir.

  Türk edebiyatının ilk psikolojik romanı nedir?

  Eylül, Mehmet Rauf’un ilk psikolojik roman olarak Türk tarihine geçen romanı. 1901 basımının kapağı.

  You might be interested:  Bezelye Hangi Mevsimde Yetişir?

  Islam bey hangi romanın kahramanı?

  VATAN YAHUT SİLİSTRE (NAMIK K.) ŞAHIS KADROSU: İslam Bey: Eserin başkahramanıdır. Vatansever ve cesur bir şahıstır.

  Cezmi kitap kaç sayfa?

  Cezmi

  Yayın Tarihi: 06.04.2017
  Dil: TÜRKÇE
  Sayfa Sayısı: 328
  Cilt Tipi: Karton Kapak
  Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı

  Mai ve Siyah romanının konusu nedir?

  Bu kitap servet-i fünun döneminin bir ebedi manifestosu olarak da değerlendirilmektedir. Mai ve Siyah kitabının konusu genç bir şairin siyah felaketlere düşüşünü anlatır. Bu kitabın ana fikri ise insan hayatlarına çıkan her türlü zorluğa karşı ne pahasına oluırsa olsun mücaadele etmelidir.

  Devlet ana konusu nedir?

  Devlet Ana, Türk edebiyatının önemli yazarlarından Kemal Tahir’in, 1967 yılında yayımladığı en önemli eserlerinden olan, bir tarihi romandır. Ertuğrul Bey’den, Osman Bey’in batıya doğru beyliği genişletmesini ve Osmanlı Devleti’nin hangi amaçla ve nasıl kurulduğu ile ilgili süreçteki olayları konu edinir.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.