Ebegümeci Hangi Yörenin Şarkısı?

‘Langıdı lanlan langıdı lanlan, samsak döveci, gümbüdü gümbam gümbüdü gümban, ebegümeci’ nakaratıyla büyük ilgi gören şarkının sözleri ve hangi yöreye ait olduğu da merak konusu. ‘Samsak Döveci’ şarkısı aslında Kütahya Yöresine ait, anonim bir şarkı.

Ebegumeci turkusu hangi Yoreye ait?

Türkü, 2013 yılında Grup Laçin tarafından yorumlanmış ancak bu kadar ön plana çıkmamıştı. Samsak Döveci ‘Sarımsak Döveceği’ anlamına gelmektedir. Samsak Döveci, Kütahya’nın Tavşanlı ilçesine ait bir türküdür. Türkü, Emel Örgün tarafından Kütahya Tavşanlı’dan Orhan Kasap’tan derlenmiş.

Langıdı lan lan Samsak Döveci hangi yöreye ait?

SAMSAK DÖVECİ ŞARKISI HİKAYESİ Samsak Döveci şarkısı Kütahya’nın Tavşanlı ilçesine ait bir türküdür. İlk olarak Rahi Oruç Güvenç’in hazırladığı şarkıyı son olarak Emel Örgün Orhan Kasap’tan derlenen şarkıyı son olarak Elif Buse Doğan ve Serkan Çağrı seslendirmiştir.

Samsak Döveci ne zaman bulundu?

Özellikle 1998’de yayınladıkları ‘Bekar Gezelim’ albümü, aynı isimli türkü ve o türküye özel koreografileriyle o yıllarda her eve giren Grup Laçin’in 2013’te seslendirdiği ‘Samsak Döveci’ bir süredir ortalığı kasıp kavuruyor.

Samsak Döveci kim yazdı?

Son günlerde memleket gündemine oturan hatta pek çok güncel konunun önüne geçen Samsak Döveci türküsünün bestecisi Mehmet Ferit Aktakka’yı, kendisiyle aynı ismi taşıyan ve yine onun gibi müzisyen olan torunuyla konuştuk

You might be interested:  Bolşevik Ihtilali Hangi Ülkede Çıkmıştır?

Ebegümeci şarkısının anlamı nedir?

ebelerin ilacıdır ebe gümeci derken de, eskiden anadolu’da bilirsiniz; doğumlar evde ebe eşliğinde yapılırdı. ebe gümeci zaten kadınlarda doğurganlığı, erkeklerde ise cinsel gücü arttıran afrodizyak bir bitkidir. zaten uyuz eşek yoncasıdır derken de ifade edilen budur.

Langıdı lan lan kimin eseri?

Elif Buse Doğan’ın yeniden yorumladığı Langıdı Lan Lan Samsak Döveci şarkısı TikTok başta olmak üzere birçok sosyal platformda fenomen oldu. İşte Samsak Döveci şarkısının hikayesi ve yöresine dair bilgiler Bestesi Anonim olan Samsak Döveci şarkısı Grup Laçin yorumuyla 1 milyondan fazla izlendi.

Langıdı hangi yöreye ait?

‘Langıdı lan lan Samsak Döveci’ türküsünü seslendiren Elif Buse Doğan aynı zamanda güzelliğiyle de dikkat çekti. Şarkı dillere pelesenk olurken, hangi yöreye ve kime ait olduğu merak edildi. Sosyal medyayı kasıp kavuran ‘Samsak Döveci’ şarkısı Kütahya yöresine ait anonim bir şarkı.

Samsak Döveci nedir ne işe yarar?

Samsak döveci nedir, ne demek? Samsak Döveci ‘Sarımsak Döveceği’ anlamına gelmektedir. Samsak Döveci, Kütahya’nın Tavşanlı ilçesine ait bir türküdür.

Samsak Döveci ilk kim söyledi?

emel örgün tarafından derlenmiş ve seslendirilmiştir. edit : türküyü ilk hazırlayan rahmi oruç güvenç imiş. manasız sözlerle şarkı döşeyen popçulara, ajdar’ların,demet’lerin iş yaptığı dünyaya karşılık, grup laçin’in ‘alın lan o zaman,mantıksızsa mantıksız’ diyen yeni eseri.

Samsak Döveci yi kim söylüyor?

Son dönemde sosyal medyada adından sık sık söz ettiren ve ‘samsak döveci’ şarkısını seslendirdiği video performansıyla gündeme gelen Elif Buse Doğan’ın nereli olduğu ve yaşı merak edilmeye başladı.

Samsak Döveci kim seslendiriyor?

Erzincan’da sahne alan Elif Buse Doğan vatandaşlara unutulmaz bir akşam yaşattı. Sosyal medyada büyük yankı uyandıran ‘Samsak Döveci’ şarkısını minik çocuklarla birlikte seslendiren sanatçı izleyenlerin yoğun ilgisiyle karşılaştı.

You might be interested:  Burçlar Hangi Aylar?

Lan gıdı lan lan nereye ait?

kütahya’nın tavşanlı ilçesi ait bir türküdür. emel örgün tarafından derlenmiş ve seslendirilmiştir. edit : türküyü ilk hazırlayan rahmi oruç güvenç imiş.

Langıdı Lang Lang kim söylüyor?

Kütahya Tavşanlı yöresine ait Samsak Döveci isimli anonim türkü yıllar sonra yeniden ortalığı sallıyor. Serkan Çağrı’nın klarnet çalıp Elif Buse Doğan’ın yorumladığı eser kısa sürede dinlenme rekorları kırınca türkü paylaşılamadı.

Langıdı lan lan kaç yılında çıktı?

Sonra 2013 yılında Türkiye’nin fazla sempatik grubu Grup Laçin tarafından da söylenmiş.

Samsak Döveci kim söylüyor?

Son dönemde sosyal medyada adından sık sık söz ettiren ve ‘samsak döveci’ şarkısını seslendirdiği video performansıyla gündeme gelen Elif Buse Doğan’ın nereli olduğu ve yaşı merak edilmeye başladı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.