Fatma Aliye Hangi Banknot?

Fatma Aliye ise 50 Tl’lik banknotta yer alır. 200’ü 50’ye böldüğümüzde sonuç 4 kalır. Bu nedenle sorunun doğru yanıtı C seçeneği olacak. Yarışmacı önce telefon joker hakkını kullandı ardından da yüzde 50 joker hakkını. Son iki şık C ve D kaldı.
Fatma Aliye (1862-1936) – 50 Türk lirası Ülkemizin ilk kadın filozofu ve kadın romancılarından Fatma Aliye, 1862 yılında İstanbul’da doğdu.

Fatma Aliye hangi para da?

Zafer Hanım’ın 1877 yılında yayımladığı Aşk-ı Vatan adlı bir roman mevcutsa da yazarın tek romanı olduğu için Zafer Hanım değil, beş roman yayımlayan Fatma Aliye Hanım ilk kadın romancı unvanını almıştı. Türkiye’nin ilk kadın romancısı olarak tanınır. 2009 yılında 50 Türk Lirası’nın arkasında portresine yer verildi.

50 TL nin üzerinde olan Fatma Aliye kimdir?

50 TL’lik banknotların üzerinde fotoğrafı olan Türk edebiyatının ilk kadın romancısı Fatma Aliye Topuz, ünlü oyuncu Suna Selen’in anneannesi.

Fatma Aliye Hanım neden 50 tl’nin arkasındadır?

Fatma Aliye Topuz günümüz tiyatro ve sinema oyuncusu Suna Selen’in anneannesidir. Fatma Aliye Topuz ismi Beyoğlu ve Çankaya’da sokak adlarına verilmiş. Aynı zamanda 2009 yılında tedavüle giren 50 Türk lirası banknotlarının arka yüzünde portresi bulunmaktadır.

50 lira arkasında kim var?

50 Türk Lirası (I.Tertip)

Emisyon Grubu : E-9
Boyutları : 68 x 148 mm
Ön Yüz : Atatürk Portresi
Arka Yüz : Fatma Aliye’nin bir portresi
Hakim Rengi : Turuncu
You might be interested:  Miyop Göz Kusuru Hangi Mercekle Düzeltilir?

10 tl nin arkasında kim var?

10 Türk Lirası (I.Tertip)

Emisyon Grubu : E-9
Boyutları : 64 x 136 mm
Ön Yüz : Atatürk Portresi
Arka Yüz : Ord.Prof.Dr. Cahit Arf’ın bir portresi
Hakim Rengi : Kırmızı

100 tl’nin arkasındaki insan kimdir?

Asıl ismi Buhurizade Mustafa olan ve çiçekçilik-meyvecilikle uğraştığı için Itrî lakabını alan Türk bestekar. Itrî’nin Neva Kâr’ı Klâsik Türk Musikisi repertuvarının en yetkin eseri olarak kabul edilmekte.

5 lira arkasında kim var?

En küçük kâğıt para olan 5 liralık banknotta bilim tarihi profesörü Aydın Sayılı’nın portresi vardır. 100 liralık banknotun arkasında bestekâr ve müzisyen Itri (Buhurizade Mustafa Efendi)’nin portresi vardır. 10 liralık banknotun arka yüzü matematikçi Cahit Arf’ın portresini taşır.

500 TL nin arkasında kim olacak?

paranın ön yüzünde atatürk portresi arka yüzünde ise istanbul sultan ahmet camii, dikilitaş ve hipodrom resmi vardır.

20 lira ne zaman çıktı?

20 Türk Lirası (I.Tertip)

Emisyon Grubu : E-9
Dolaşıma Çıkış Tarihi : 1 Ocak 2009
Taşıdığı İmzalar : Durmuş Yılmaz (Başkan) Dr. M. İbrahim Turhan (Başkan Yardımcısı)
Boyutları : 68 x 142 mm
Ön Yüz : Atatürk Portresi

Fatma Aliye hangi paranın arkasında?

Aydın Sayılı, 10 TL’nin arka yüzünde matematikçi Ord. Prof. Dr. Cahit Arf, 20 TL’nin arka yüzünde Mimar Kemaleddin, 50 TL’nin arka yüzünde edebiyatçı, felsefeci Fatma Aliye Hanım, 100 TL’nin arka yüzünde bestekar Itri, 200 TL’nin arka yüzünde de Yunus Emre portreleri bulunacak.

Leave a Reply

Your email address will not be published.