Gümüşhane Hangi Bölgede?

Gümüşhane, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yer alan, Türkiye’nin bir ilidir. Doğuda Bayburt, batıda Giresun, kuzeyde Trabzon ve güneyde Erzincan ile komşudur.

Gümüşhane Kürt mü laz mı?

Gümüşhane’de Laz yerleşimi yoktur. Lazca konuşan Gümüşhane’li de bulunmamaktadır. Gümüşhane’de Badıllı Aşiretinden Türkmenlerin kurduğu çok sayıda köy mevcuttur. Urfa ve başka diğer illerde Kürtçe de bilen bu aşiretin Gümüşhane’de ki yerleşimlerinde Kürtçe konuşulmaz da bilinmez de.

Gümüşhane’de Kürt var mı?

Gümüşhane (Rûdaw) – Karadeniz’de yaşayan Alevi Kürtler uzun bir aradan sonra Gümüşhane’inin Kelkit ilçesinde cem düzenlerken, düzenlenen ceme çevre köylerde yaşayan Kürtler de katıldı. Gümüşhane’nin Kelkit ilçesinde 13 Kürt köyü var, köylülerin büyük kısmı Alevi Kürtlerden oluşuyor.

Gümüşhane deniz kıyısı var mı?

GÜMÜŞHANE (AA) – MUHAMMET ÇELİK – Doğu Karadeniz’in denize kıyısı olmayan kenti Gümüşhane’de, zengin dere yatakları ve enerji için kurulan barajlardaki 38 tesiste her yıl ortalama 4 bin 675 ton alabalık üretiliyor.

Gümüşhane insanları nasıl olur?

1- Gümüşhane insanı efendi kişilikli çalışkan mert, cömert, dürüst, akıllıdır! 3- Gümüşhane insanı misafirperver hemşeri canlı sıcak, kanlı insanlardır! 4- Gümüşhane insanı her gittiği ilde, duruşu efendiliği ve saygınlığını kaybetmeyen, mayası temiz. İnsanlardır.

You might be interested:  Kenan Evren Hangi Partili?

Gümüşhane Hangi millet?

Çepniler 24 Oğuz boyundan biri olup Anadolu’nun fethi ve Türkleşmesinde önemli rol oynamışlardır. 13. yüzyılın ikinci yarısında Selçuklular Moğol istilası altında ezilirken Gümüşhane ve çevresinin müdafaası Çepni Türklerine kalmıştır.

Gümüşhane halkına neden halt denir?

Yine aynı yazara göre Urartuların batı kanadını Gümüşhane ve yöresi oluşturmaktadır. Urartuların en büyük tanrısına Haldi; Gümüşhane, Kelkit ve Bayburt yöresinde yaşayanlara ise Halt denildiği yazılı tarihi kaynaklarda zikredilmektedir. Bölge Urartu hakimiyetinden sonra Medler ve Perslerin idaresinde kalmıştır.

Gümüşhane’de Alevi var mı?

Gümüşhane’nin dini hayatında ana renk Sünniliktir. Buna rağmen il nüfusu içerisinde geleneksel olarak var olan Alevilik inancının yanı sıra son yıllarda Şiilik mezhebinin mensupları da oluşmuştur.

Gümüşhane Şiran Alevi mi?

ŞİRAN ALEVİLERİ

Bu köyler Cemal Abdal Ocağı, Sarı Saltuk Ocağı. Mesela Sifon’da Kutik dedeler var, onlar Sarı Saltuk Ocağından. Şimdi Kartal’da Çamyurdu Dedeleri var. Şiran bölgesinde doğup büyüyüp, o köylerde yaşamını sürdükten sonra İstanbul’da ve Avrupa’da yaşamını sürdüren çok Alevi var.

Gümüşhane nasıl bir yer?

Gümüşhane’nin kuzey kısımlarının Karadeniz’in ılık ve nemli iklimine sahip olması, buraya kış aylarında olan talebi arttırmaktadır. Ancak şehrin büyük bölümünde Doğu Anadolu Bölgesi’nin sert karasal iklimi hâkimdir. Yüksek bir şehir olduğundan kış ayları uzun ve kar yağışlıdır.

Gümüşhane’de Orman var mı?

12- Örümcek Ormanı Tabiat Koruma Alanı Burası Neresi? 1998 senesinde koruma altına alınan Örümcek Ormanları 2639 dekarlık bir alanı kapsıyor olup Kürtün’e 17 kilometre mesafede yer alıyor.

Gümüşhane dağlık mı?

Genel itibariyle dağlık ve engebeli bir arazi yapısına sahip olan Gümüşhane İli arazisinin %60’ını dağlar,%29’unu platolar ve %11’ini ovalar teşkil etmektedir. İlin en yüksek noktası 3.331 metre ile Abdal Musa Tepesidir.

You might be interested:  Kanada Hangi Ülkeye Bağlı?

Gümüşhane’de ne var?

Gezginlerin beğenilerine göre sıralanmış 28 yer.

 1. Tomara Şelalesi Tabiat Parkı Ulusal Parklar Doğa ve Vahşi Yaşam Bölgeleri.
 2. Artabel Gölleri Tabiat Parkı Su Oluşumları Doğa ve Vahşi Yaşam Bölgeleri.
 3. 3. Torul. Dağlar.
 4. Karaca Cave.
 5. Limni Gölü Tabiat Parkı
 6. İkizevler Kent Müzesi.
 7. 7. Satala (Sadak) Antik Kenti.
 8. 8. Kov Kalesi.

Gümüşhane neyi ile meşhur?

GÜMÜŞHANE’İN MEŞHUR LEZZETLERİ

 • Pestil ve Köme. Gümüşhane deyince akla ilk gelen Pestil ve Köme’ dir.
 • Kete. Kete, bir hamur işi türüdür.
 • Katıklı Çorba. Katıklı çorba, Gümüşhane’ ye özgü bir çorbadır.
 • Gendime Pilavı Gendime Pilavı, Türkiye’ de birçok ilde pişirilmektedir.
 • Evelik Dolması
 • Kartol Yahnisi.
 • Gümüşhane nasıl bir yer Ekşi?

  denize 100 km. uzaklıkta olan ilin klima özelliğini sahip havası, sahip olduğu eşsiz doğal güzellikleri, yer altı resim sergisini andıran zengin oluşumlu mağaraları, 450 ‘ ye yakın yaylası, çok sayıda antik kentleri, doğal park alanları,zengin flora ve faunası bakir bir turizm potansiyeline sahiptir.

  Gümüşhane nüfusu neden az?

  Muhtarlık seçimlerinden dolayı, merkezin nüfusu azalınca da devletten bütçesinden yardım az alınıyor. Gümüşhane’den nüfusun gitmesinin büyük sebeplerinden bir tanesi de madenler. Madenlerimiz vardı, bunlar işletilmiyor. Madenler işletebilse madenlerin nüfusu gittikçe artar’ ifadelerini kullandı.

  Gümüşhane Şiran Alevi mi?

  Şiran ilçesinde nüfusunun tamamı Alevi olan köyler şunlardır: Balıkhisar, Başköy, Çal, Çambaşı, Çavlan, Darıbükü, Dilekyolu, Eldiğin, Güreş, İnözü, Kırıntı,, Sinanlı, Susuz, Tepedam, Yedibölük, Yeniköy, Pelitli.

  Gümüşhane nasıl bir iklime sahiptir?

  Gümüşhâne’nin iklimi, kara iklimi ile Doğu Karadeniz iklimi arasında bir geçiş husûsiyeti gösterir. Kuzeydeki dağlar soğuk ve nemli kuzey rüzgârlarını engeller. Doğu Karadeniz havzasında kalan bölgelerde iklim nemli ve ılıktır. Kelkit bölgesinde kışlar soğuk, yazlar kurak ve Harşit Vâdisine göre daha sıcak geçer.

  You might be interested:  Falken Lastik Hangi Ülkenin?

  Gümüşhane Torul Alevi mi?

  Gümüşhane’de Alevi var mı? Gümüşhane bilinenin aksine fazlaca Alevi yerleşimine sahiptir. Doğu Karadeniz’de ki diğer illerin toplamından daha fazla Alevi nüfusu vardır. Türk Alevi nüfusu içerisinde Türkmen Alevi ve Çepni Alevileri yer almaktadır.

  Torul Türk mü?

  Torul adı Tör, yani “kutsal makam” veya “Tuğrul Bey” isminden geldiği sanılmaktadır. Yoğun olarak Türk Kayı ve Çepni Boylarından gelen Türk nüfusa sahip bir ilçedir.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.