Hacet Namazı Hangi Vakitte Kılınır?

Hacet namazı, ahireti ya da dünyası için bir dileği bulunan kişilerin Allah rızası adına kıldığı nafile namazıdır. Hacet namazı günümüzde mekruh vakitler dışında olan her vakitte kılınabilir. Bu namaz genellikle Ramazan ayında kılınmaktadır. Fakat senenin her günü de hacet namazı kılınabilir.

Hacet namazı yatsı namazından sonra kılınır mı?

Eğer geniş zamana yayılan bir dert veya arzu varsa yatsı veya teheccüt namazından sonra hacet namazı kılınır.

Her namazından sonra Hacet namazı kilinir mi?

Hacet namazı mekruh vakitler dışında her vakitte kılınabilir.

Kadınlar için Hacet namazı nasıl kılınır?

Hâcet namazı dört veya iki rekât olarak kılınabilir. On iki rekât kılınabileceği şeklinde de rivayet vardır. Bu namazı dört rekât kılacak olan kişi, birinci rekâtında Fâtiha sûresinden sonra üç defa Ayetü’l-kürsî, diğer üç rekâtında da birer Fâtiha ile birer İhlas, Felak ve Nâs sûrelerini okur.

Hacet namazı kıldıktan sonra ne yapılır?

Selam verilecekse Rabbena duası da okunur. Dileyen üç ve dördüncü rekata da devam edecek olursa her kıyamda Fatiha, İhlas, Nas ve Felak okunarak namaz 4 ile 12 rekata tamamlanır. Namaz bittikten sonra hacet duası okunur ve Allah’tan (c.c.) ne isterse onun için dua edilir.

You might be interested:  Merkür Hangi Burçta?

Hacet namazından sonra uyumak şart mi?

Namaz tamamlandiktan sonra Allah’tan hacet neyse o istenir. Allah’tan mürsid istemek için bu namaz kilindiysa mürsid istenir. Bu namazdan sonra hiç konusmadan yatmak gerekir.

Hacet namazı sürekli kılınır mı?

Bir ihtiyacı olan kişinin, bu ihtiyacının giderilmesini Allah’tan dilemeden önce kıldığı hacet namazı mekruh vakitler dışında her zaman kılınabilir.

Hacet namazı günde kaç defa kılınır?

Sağa ve sola selam verilerek 4 rekatlık hacet namazı tamamlanmış olur.

Hacet namazı kuranda geçiyor mu?

Sözlükte ‘ihtiyaç duyulan şey’ anlamına gelen hâcet kelimesi Kur’ân-ı Kerîm’de bu anlamda üç âyette geçmekte (Yûsuf 12/68; Gāfir 40/80; el-Haşr 59/9), ayrıca tekil ve çoğul (hâcât, havâic) olarak hadislerde de yer almaktadır (bk. Wensinck, el-Muʿcem, ‘ḥvc’ md.).

Hacet duası nasıl yapılır?

1. Rekat

 1. ‘Niyet ettim Allah rızası için Hacet namazı kılmaya’ diye niyet ederiz.
 2. ‘Allahu Ekber’ diyerek İftitah Tekbiri alır ve namaza başlarız.
 3. Sübhaneke’yi okuruz.
 4. Euzü-besmele çekeriz.
 5. Fatiha Suresini okuruz.
 6. 3 defa Ayetel Kürsi okuruz.
 7. Rüku’ya gideriz.
 8. Secde’ye gideriz. Doğruluruz, tekrar Secde’ye gideriz.

Hacet namazı nasıl kılınır nasıl niyet edilir?

Hacet namazına niyet etmek için ‘niyet ettim Allah rızası için dört rekat hacet namazı kılmaya’ demek gerekmektedir. Ardından ise Allahu Ekber deyip tekbir getirmek getirmektedir. Ardından sureler okunarak namazın kılınmasına başlanmaktadır.

Hacet namazı kıldıktan sonra nasıl dua edilir?

Elhamdü lillâhi Rabbil âlemin. Es’elüke mûcibâti rahmetike ve azâimi mağfiretike vel ganîmete min külli birrin vesselâmete min külli ismin lâ teda’ lî zenben illâ gafertehü velâ hemmen illâ ferrectehü velâ hâceten hiye leke rıdan illâ kadaytehâ yâ erhâmerrâhimîn.” Duasıdır.

Ne Dilersen Dile kabul olan dua?

‘Estağfirullah min külli ma kerihallah, Estağfirullahel’azim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etubü ileyh.’ En etkili dilek duası olarak bilinen bu duanın Arapça okunması daha makbuldür. İslam alimleri bu duanın saf ve temiz bir kalple tamamen Allah’a yönelerek okunması gerektiğini dile getirmektedirler.

You might be interested:  Adetliyken Kadir Gecesinde Hangi Ibadetler Yapılır?

Hacet namazı kıldıktan sonra tesbih çekilir mi?

4 rekat olan Tesbih namazına başlarken niyet edilir ve okunması gereken bir tesbih vardır. Regaip Kandili gecesini ibâdetle geçirmenin sevabı pek çoktur. Bu gecede kılınacak Hacet namazı 12 rekattır. Bu namazın kılınışı sırasında Kadir Suresi de okunabilir.

Hacet dinde ne demek?

Herhangi bir şey için gerekli olma; gereklilik, lüzum; gereksinim duyulan şey, gerekli şey. Tanrı’dan ya da kutsal sayılan kişiden beklenen dilek.

2 rekat hacet namazı nasıl kılınır?

Oturur vaziyette iken Tayyihat, Allahumme Salli, Allahumme Barik ve Rabbena duaları okunduktan sonra selam verilir. 2 rekatlık hacet namazını kıldıktan sonra 2 rekat 2 rekat şeklinde devam da edilebilir. Hacet namazı bittikten sonra ayatel kürsü okunduktan sonra dualar edilerek hacet namazı bitirilebilir.

Dilek ve hacet namazı nasıl kılınır?

Hacet namazı için öncelikle namaz abdesti alınır.

 1. Besmele çekilir.
 2. Fatiha suresi okunur.
 3. Sırasıyla İhlas, Felak ve Nas sûreleri okunur.
 4. Rükû ve secde yapılır.
 5. Oturarak Tahiyyat duası, ardından salli-barik ve Rabbena duaları okunur.
 6. Sağa ve sola selam verilerek 4 rekatlık hacet namazı tamamlanmış olur.

Hacet namazı nedir diyanet?

Kılınan bu namaza “Hâcet namazı” denir. Bu konuda Resûlullah (s.a.s.) şöyle buyurmuştur: “Kişi, ihtiyacı olan bir şeyi Allah’tan veya bir insandan isteyeceği zaman önce güzelce abdest alsın, sonra iki rekât namaz kılsın.

Hacet namazı ne demek?

Yaşamında veya ahiret hayatında bir isteği, dileği bulunan Müslümanların bu dilek ve isteklerin gerçekleşmesi amacıyla duaları içeren namaza hacet namazı denmektedir. Bu nedenden dolayı hacet namazına dilek namazı da denmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.