Hangi Banka 16 Milyar Dolandırıldı?

“Ne yazık ki ülkemiz, yine büyük bir vurgun haberiyle dünya gündemine girdi. Daha Thodex, Çiftlik Bank dolandırıcılıklarını sindirememişken Samsun’da gerçekleşen 16 milyar liralık vurgun, siber güvenlik ve altyapıya dair tehditleri bir kez daha su yüzüne çıkardı.

Gezek kardesler hangi Bankayi Dolandirdi?

İki kardeş şu an tutuksuz yargılanıyor. Savcılığın soruşturmayı genişletmesi ve bankanın avukatlarının, bankanın merkezi İstanbul’da olduğu için İstanbul’da suç duyurusu yapması üzerine soruşturma da İstanbul’a taşındı. 1986 yapımı Şalvar Bank filminde de Sadri Alışık (Reşit) bir anda gizemli bir şalvara sahip olur.

16 milyar vurgun nasıl yapıldı?

Yapılan incelemelerde kardeşlerin, mobil bankacılık uygulamasının yazılımsal hatasından faydalanıp, 70’e yakın işlemle 16 milyar TL’yi hesaplarına geçirdiği ortaya çıktı. İfadelerinin ardından adliyeye sevk edilen kardeşler, çıkarıldıkları mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Banka hesapları hangi durumlarda incelenir?

Kısaca, şahısların banka hesaplarına gelen yüksek tutarlı para havaleleri ticari bir işlem veya işletme ile ilişkilendirilemiyorsa, yukarıda açıklandığı üzere MASAK tarafından kara para olma olasılığı kapsamında incelenmekte ve araştırılmaktadır.

Gezek Kardeşler Kimdir?

Samsun’da yaşayan Recep Gezek ve Emre Gezek kardeşler özel bir bankanın 16 milyar lirasını kendi hesaplarına aktarmıştı. Olaydan dört gün sonra gözaltına alınan iki kardeş ‘Kimseyi dolandırmadık, suçlu değiliz’ diyerek kendilerini savundu. Her hafta karakola imza vermeleri şartıyla serbest bırakıldılar.

Büyük vurgun nasıl yapılır?

Derinlere daldığımızda ve süratle su yüzeyine çıkıldığında ani olarak değişen atmosfer basıncından dolayı vurgun yenilmektedir. Aniden su yüzeyine geldiğimizde gazlar süratle genleşir. Özellikle azot gazı damarlarda genleşerek hayati vücut hasarlarına neden olur. Dalış ile birlikte basınç artmaktadır.

You might be interested:  2. Mehmet Hangi Mahlası Kullanmıştır?

Banka hesapları neden incelemeye alınır?

Hesap Hareketlerindeki Şüpheli İşlemler Nelerdir? Sadece yurt dışından transfer edilen paranın çekilmesi amacıyla açıldığı anlaşılan bir hesaba gelen paranın, sürekli nakit olarak çekilmesi veya kısa bir süre bu tür işlemler yapıldıktan sonra hesabın uzun süre hareketsiz kalması.

Banka hesap incelemesi ne kadar sürer?

Her ne kadar MASAK, bloke işlemi açısından 7 iş günü süreyle ve yasayla sınırlanmışsa da uygulamada bu süre daha uzun (genellikle 15-60 gün) olabilmektedir.

Hangi hesap hareketleri şüpheli işlem kapsamına alınabilir?

Müşterinin makul ve geçerli bir nedene dayanmaksızın; yurt içinde veya dışında yerleşik çok sayıda kişi adına hesap açtırmak istemesi veya sürekli olarak üçüncü şahıslar adına açılmış hesaplara nakit para yatırması veya çekmesi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.