Hangi Meyvelerden Reçel Yapılır?

En çok A vitamini ve C vitamini var. Meyvelerden yapılan reçeller daha ağırlıkta. Kendisi de tatlı olduğundan şeker ilavesi az olur. Portakal, şeftali, kayısı, karpuz, elma, armut, ayva, erik, üzüm, incir, çilek, vişne, kiraz, böğürtlen, ahududu gibi meyvelerden ve domates, patlıcan gibi sebzeler den yapılabilir.

 • Ayva Reçeli; Ekim.
 • Armut Reçeli; Ağustos, Eylül.
 • Ahududu Reçeli; Temmuz ve Ağustos.
 • Çilek Reçeli; Haziran ve Temmuz.
 • Erik Reçeli; Temmuz, Ağustos ve Eylül.
 • Elma Reçeli; Ocak, Şubat, Mart, Eylül, Ekim ve Kasım.
 • Kiraz Reçeli; Haziran ve Temmuz.
 • Kayısı Reçeli; Haziran, Temmuz ve Ağustos.
 • Nelerin reçeli yapılır?

  İki türlü reçel yapımı vardır. Bunlardan ilki reçel yapılacak meyvelerin önce şekerde bekletilerek daha sonra kaynatılmasıdır. Diğeri ise reçel yapılacak meyve ya da sebzenin reçel şerbeti ile kaynatılarak hazırlanmasıdır. Reçel şerbeti için; tencereye şeker, su ve limon ya da limon tuzu eklenir.

  Reçel hangi meyvelerden olur?

  Kahvaltı sofralarının olduğu kadar çeşitli tatlıların da olmazsa olmazlarından reçeller, eşsiz lezzetiyle sofralara renk katar. Kayısı, çilek, kiraz, ayva, şeftali, incir ve daha birçok meyveden yapılan reçellerin en güzeli, mevsiminde büyüyen meyvelerden yapıldığında ortaya çıkar.

  You might be interested:  Tayt Altına Hangi Iç Çamaşırı?

  Kışın hangi reçeller yapılır?

  Kışın yapılabilecek reçeller

  1. 1-Portakal reçeli tarifi.
  2. 2-Mandalina reçeli tarifi.
  3. 3-Elma reçeli tarifi.
  4. 4-Nar reçeli tarifi.
  5. 5-Armut reçeli tarifi.
  6. 6-Ayva reçeli tarifi.

  Muz reçeli nasıl yapılır?

  Muz Reçeli Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. 6-7 adet muzun kabuğunu soyup, ince ince halka halka doğruyoruz.
  2. Bir tencereye aktarıp, üzerine yarım limon suyu sıkıyoruz.
  3. 2 su bardağı toz şekeri ekledikten sonra tencerenin kapağını kapatıp, 1 saat beklemeye bırakıyoruz.

  Reçelin parlak olması için ne yapmak lazım?

  Reçelin hoş bir renge ve parlak bir görünüme sahip olmasını istiyorsanız kaynama esnasında reçelin üzerinde biriken köpükleri toplamak yerine reçel içine az miktarda tereyağı ekleyin. Böylece daha parlak bir görünüm yakalayabilirsiniz.

  En iyi reçel nasıl yapılır?

  Meyveleri reçel yapmadan önce üzerine toz şeker ekerek bir süre bekletin. Bu meyvelerin yapılarındaki suyun ve tadın açığa çıkmasını sağlayacak. Böylece reçelinize çok fazla su ve şeker koymadan, daha sağlıklı ve lezzetli sonuçlar elde edebileceksiniz.

  Reçel yapımında şeker yüzdesinin en az kaç olması istenir?

  Reçel ve marmelat üretiminde iyi bir jel ¡ Toplam %68 kuru madde içeren reçel yada yapı oluşabilmesi için ortamın pH marmelat için mevcut şekerin %30-35 derecesinin belli sınırlarda olması gerekir.

  Reçelin besin kaynağı nedir?

  Çeşitli meyvelerde bulunan C vitaminleri reçellerle birlikte her zaman tüketilmemizi sağlar. Reçel çeşitlerinin içerisinde bulunan C vitaminine baktığımızda; vişne reçeli 0.4 mg,kayısı reçeli 7.2 mg, çilek reçeli 32.4 mg, portakal reçeli 28.2 mg, incir reçeli 1.8 mg C vitamini içermektedir.

  Kış meyvesidir reçeli Enfestir cevabı nedir?

  Bugüne kadar nar reçeli yapmadıysanız şimdi tam sırası. Çünkü bu, öyle bir lezzet ki vişne reçelini unutturur, en sevdiğiniz reçelin adını değiştirir.

  You might be interested:  Engelli Raporu Hangi Hastalıklara Verilir?

  Çilek reçeli ne zaman yapilir?

  Bahar aylarında satışı başlasa da, yaz meyvesi olarak bilinen çilekten reçel yapmak için en uygun aylar Haziran ve Temmuz’dur çünkü çilekler tazeyken onlardan reçel yapmak, tarifinizi daha lezzetli hale getirecektir.

  Kış mevsiminin meyveleri nelerdir?

  Peki, kış mevsimi sebzeleri ve meyveleri neler? İşte mevsimin ürünleri: Sebzeler: Lahana, yer alması, turp, pazı, kereviz, ıspanak, pırasa, brokoli, brüksel lahanası, pancar, havuç ve karnabahar. Meyveler: Elma, portakal, muz, mandalina, ayva, nar, greyfurt ve kestane.

  Sütlü muz reçeli nasıl yapılır?

  Vanilyayı erittikten sonra muzları soyup, bir parmak enliliğin de doğruyoruz ve muzları tencereye yavaşça aktarıyoruz. 3-5 dakika da bir tahta kaşıkla tek bir tarafa karıştırarak pişmeye bırakıyoruz. Suyu koyulaşınca yani takriben yarım saat kadar kaynatıyoruz. Pişen reçeli ocaktan alıp, soğumaya bırakıyoruz.

  Muz marmelatı nasıl yapılır?

  Pratik Muz Marmelatı Tarifi Nasıl Yapılır? Muzu çatalla ezip pekmez ve tahin ile karıştırın. Ekmeğin üstüne sürüp kahvaltıda servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

  Süt reçeli tarifi nasıl yapılır?

  Süt Reçeli Nasıl Yapılır?

  1. Sütü büyük boy bir tencereye alın.
  2. Karışım orta ateşte kaynamaya başlayınca şekeri ilave edin.
  3. Sütün neredeyse üçte ikisi kalıncaya kadar ara ara karıştırarak pişirin.
  4. Süt azalınca altını kısın ve içine karbonatı ilave edin.

  Reçelin olup olmadığı nasıl anlaşılır?

  Reçelin kıvama geldiğini anlamak için, koyulaşmaya başlayan reçel şurubundan kaşığın ucu ile alarak, porselen ya da cam bir tabağa sıra ile damlatın. En son damla yayılmadan toplu bir şekilde duruyorsa reçel kıvama gelmiş demektir.

  Reçele tuz atılır mı?

  Reçelin kristalleşmesini önlemek için pişirme sırasında limon suyu veya limon tuzu kullanılmalıdır. Reçele limon tuzu veya limon suyu katıldıktan sonra iki dakikadan fazla kaynatılmamalıdır.

  You might be interested:  Galata Kulesi Hangi Yakada?

  Katı olan reçele ne yapılır?

  Ama diyelim ki katılaşıp sertleşme gibi bir sorun yaşadınız ve reçelinizi kurtaramayacağınızı düşündüğünüz bir durumdasınız. Böyle anlarda başka bir tencerenin içerisine hemen su aktarın. 1 kglık meyveden yaptığınız reçel için 3 su bardağı kadar su yeterli olacaktır.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.