Ispanak Hangi Ayda Ekilir?

Ispanak tohumları genellikle ilkbahar ve sonbahar aylarına ekilmektedir. Bu aylarda ıspanak tohumlarını dikebilirsiniz. Zaman zaman yaz aylarında da ekildiği görülmüştür. Ancak, yaz aylarının sıcak geçtiği bölgelerde ilkbahar veya sonbahar aylarında ekilmesi daha uygun olacaktır.

Ispanak ekimi hangi ayda olur?

Birçok çiftçi, ıspanak ekimini ilkbahar donlarından altı hafta önce yapmayı tercih eder. İlkbahar ayları soğuk olan bölgelerde ise, ilkbaharın sonlarına kadar (Mayıs ortasına kadar) her on günde bir ekim işlemi yapılabilir.

Kislik ıspanak ne zaman ekilir?

Ispanak tohumunun ekiminin genellikle ilkbahar, yaz ve sonbahar ayları içindeki aylarda yapılması tavsiye edilir. Ispanak tohumunda ise, tohumun ekimi ve kalitesi; hasadın verimliliği bakımından çok önemlidir.

Ispanak nasıl dikilir?

Ispanak nasıl ekilir? Ispanak ekimi yapacağınız alanın toprağını belledikten sonra, tırmıkla düzeltip 20 santimetre aralıklarla 3 santimetre derinliğinde paralel çizgiler açın. Bu çizgilere ıspanak tohumlarını sıralı bir şekilde döktükten sonra çizgileri kapatıp, toprağı sıkıştırın.

Ispanak bitkisi nasıl yetiştirilir?

ıspanak tohumları temin edin. Saksı seçimi: Ispanağı 20 cm derinliğinde ve 35 cm genişliğinde bir saksıya ekebilirsiniz. Saksı alırken drenajı sağlamak için, alt kısmında suyun akmasını sağlayacak delikler olmasına özen gösterin. Toprak seçimi: Ispanak yetiştirmek için, torf bakımından zengin topraklar yetiştirilir.

You might be interested:  Tekalifi Milliye Emirleri Hangi Savaş Öncesinde Çıkarılmıştır?

Ispanak kaç günde bir sulanır?

Sulama: Ispanak bitkisinin gelişmesi için sulamanın düzenli yapılması gerekir. Büyüme esnasında haftada 1-2 kez sulama yapılır. Kumlu topraklarda 2 kez sulama yapmak uygun olur.

Ispanak hangi mevsimde yetişir?

Kış mevsiminde yetişen sebzeler: Kış mevsiminde sağlıklı şekilde yiyebileceğimiz birçok organik sebze yetiştirilmektedir. Bunlar arasında ıspanak, pazı, havuç, kereviz, lahana, turp, balkabağı ve brokoli gibi besinler bulunmaktadır.

Ispanak sıcağı mı sever soğuğu mu?

Kış boyunca taze sebze yemek isteyenler için serada ıspanak yetiştirmek doğru şeydir. Ispanak soğuğa dayanıklıdır.

Havuç ıspanak ne zaman ekilir?

Ağustos: Çilek, havuç, ıspanak ve marulun tohumu ekilir.

Ispanak en çok hangi bölgelerde yetişir?

Ispanak ülkemizin birçok yöresinde yetişen bir sebzedir. 2018 yılında 225 bin ton olan ıspanak üretiminin yaklaşık %26’sı İzmir’den, %14’ü Ankara’dan gerçekleştirilmiştir. Türkiye’de yaklaşık 160 bin dekarı aşan alanda ıspanak üretimi yapılmaktadır. Üretim yapılan alanların %22’si İzmir’dedir.

Ispanak gölgede yetişir mi?

Güneş alan ama yapraklarının doğrudan güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmayacağı ortamlar ıspanak için doğru olacaktır. Ancak güneş alan bir balkonunuz/bahçeniz yoksa endişelenmeyin, hafif gölgeli ortamlarda da ıspanak yetiştirmek mümkün.

Ispanak tohumu nasıl üretilir?

Hasat’a yakın dönemde ise ıspanak yaprakları ile sapı arasında tomurcuklar çıktığında üründen belirli adet toplanıp, kurutulmalıdır. Kurutulan ıspanaklar ufalanarak, ıspanak tohumu elde edilir.

Ispanak tohumu suda bekletilir mi?

Ispanak tohumlarını ocaklara atmandan önce 1 gün suda veya nemli bir bez içerisinde bekletmeniz ıspanak tohumu çimlendirme yüzdesini artıracaktır.Toprak ısısının 10-20 derece arasında olması uygundur.

1 dönüm tarladan ne kadar ıspanak çıkar?

Dekara verim ülkemizde 750-1200 kg’dır. Ancak, kışın, elle kademeli hasat yaparak 3 tona kadar çıkartılabilmektedir.

Havuç ıspanak ne zaman ekilir?

Ağustos: Çilek, havuç, ıspanak ve marulun tohumu ekilir.

You might be interested:  18 Nisan Hangi Günü?

Istanbul ıspanağı ne zaman ekilir?

Önerilen ekim: Şubat başı – Haziran ortasına kadar olan dönemde ekimi önerilir. Çimlenme: Kolay.7-14 gün. Erken hasat için Şubat sonundan itibaren bahar ayları boyunca tohumları ekebilirsiniz.

Bu mevsimde ıspanak olur mu?

Ispanak, kış mevsimine ait bir sebzedir. Ispanak kış mevsiminin Kasım, Aralık ve Ocak aylarında hasat edilir ve bu aylarda marketlerde, pazarlarda piyasaya sürülür.

1 dönümden ne kadar ıspanak çıkar?

Dekara verim ülkemizde 750-1200 kg’dır. Ancak, kışın, elle kademeli hasat yaparak 3 tona kadar çıkartılabilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.