Karnabahar Hangi Mevsimde Yetişir?

Karnabahar güneşli havaları seven ve serin ortamda yetişen bir sebzedir. İlkbahar ve Sonbahar mevsiminde yetiştirilir. İlkbahar mevsiminde yetiştirilen karnabaharlar, yaz aylarında hasat edilir. Sonbahar mevsiminde yetiştirilen karnabaharlar ise kış mevsiminde hasat edilmektedir.

Karnabahar hangi şartlarda yetişir?

Karnabahar her çeşit toprakta yetiştirilebilir. Ağır topraklarda ve yağışı bol olan yörelerde drenajın çok iyi olması şarttır. Karnabaharlar organik maddece zengin toprakları severler ve yüksek toprak asitliğine karşı hassastırlar. Karnabahar yetiştiriciliğinde toprak, dikim tarihinden çok önce hazırlanmış olmalıdır.

Karnabahar kaç ayda yetişir?

Karnabahar çeşitlerinin çoğu dikim işleminden 60-150 gün sonra hasat için hazırdır.

Karnabahar hangi mevsimde ekilir?

Genel olarak tohum ekimi Nisan-Mayıs-Haziran- Temmuz aylarında yastıklara sıraya veya serpme olarak yapılır. En uygun ekim sistemi 10 cm sıra arası verilerek yapılan sıravari ekimdir. Tohumlar yastıklarda şartlara bağlı olarak 8-15 gün içersinde çimlenirler.

Karnabahar hangi ayda olur?

Şubat ayında sebze olarak brokoli, brüksel lahanası, karnabahar, pazı, ıspanak, pırasa, pancar, havuç, turp, kereviz, mor lahana, brokoli, taze yeşil kabak tüketirken meyve olarak ise mandalina, elma, portakal, muz, armut, greyfurt, ayva tüketebilirsiniz.

You might be interested:  B12 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Karnabahar en çok nerede yetişir?

Ülkemizde en çok Akdeniz ve Orta Karadeniz’de karnabahar yetiştiriciliği yapılır. Karnabaharın en yoğun yetiştirildiği yerler ise Samsun, Adana, Amasya, Tekirdağ, Bursa ve Konya’dır.

Karnabahar hasadı nasıl yapılır?

Karnabahar bıçak ile kesilir elle toplanmaktadır. Hasat sırasında taçlar üzerinde hiç yaprak bırakılmaması gerekmektedir. Uzun mesafelere gönderilecek karnabaharlar taçları üzerindeki yaprakların üçte biri kesilmektedir. Diğer, bir kaç tane yaprak bırakılması gerekmektedir.

1 dönümden ne kadar karnabahar çıkar?

Karnabahar verimi tacın büyüklüğüne göre değişmektedir. Erkenci çeşitlerde taçlar küçüktür. Dekardan 1-2 ton alınabilirken normal üründe verim 4-5 tona çıkabilir. Tacın büyüklüğünden çok kalitesi önemlidir.

Brokoli karnabahar hangi mevsimde yetişir?

Brokoli, ilkbahar ve sonbahar aylarında ekilebilen bir sebzedir. Özellikle Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları brokoli yetiştiriciliği için çok uygundur. İlkbaharda ekilen brokoli yazın, sonbaharda ekilen brokoli ise kışın hasat edilir.

Karnabahar saksıda yetişir mi?

Bahçenizde veya saksıda kolaylıkla karnabahar yetiştirebilirsiniz, fakat kullanılacak saksının genişliği ve yüksekliği en az 45 cm olmalıdır.

Tarım Takvimi hangi ayda ne ekilir tablosu?

 • Lahana: Lahananın tohumu mayıs ayında ekilir.
 • Yer Elması: Yer elmasının tohumu mart ayında ekilir.
 • Turp: Eylül ayında tohumu ekilir.
 • Kereviz: Mayıs ayında tohumu ekilir.
 • Ispanak: Ağustos ve eylül aylarında tohumu ekilir.
 • Pırasa: Mart ve mayıs aylarında tohumu ekilir.
 • Brokoli: Mayıs ayında tohumu ekilir.
 • Ekim ayında hangi sebzeler ekilir?

  Ekim Ayında Hangi Sebze Ekilir?

 • Marul.
 • Karnabahar.
 • Turp.
 • Lahana.
 • Kereviz.
 • Soğan.
 • Sarımsak.
 • Brokoli.
 • Kışlık sebze tohumları ne zaman ekilir?

  Ilıman iklimin hakim olduğu bölgelerimizde kasım ve aralık aylarında, soğuk ve toprak düzeyinde don tehlikesinin olduğu yerlerde ise mart ve nisan aylarında dikilir.

  Hangi sebze hangi ayda yenir?

  Hangi meyve, sebze hangi mevsimde yenir?

  You might be interested:  Kemik Iliği Kanseri Hangi Testle Anlaşılır?
  Aylar Sebzeler Meyveler
  Eylül Mantar, Barbunya, Biber Üzüm, İncir, Fındık, Ceviz
  Ekim Pırasa, Ispanak, Lahana, Kereviz Armut, Nar, Hurma
  Kasım Bal kabağı, Yer Elması, Havuç, Karnabahar, Kereviz Armut, Ayva, Hurma

  Karnabahar kış sebzesi mi?

  Peki, kış mevsimi sebzeleri ve meyveleri neler? İşte mevsimin ürünleri: Sebzeler: Lahana, yer alması, turp, pazı, kereviz, ıspanak, pırasa, brokoli, brüksel lahanası, pancar, havuç ve karnabahar.

  Saksıda karnabahar nasıl yetiştirilir?

  Toprak dokusunu geliştirmek için toprağı hafifçe sürebilirsiniz. Ayrıca yanmış gübre veya kompost ile gübreleme yapabilirsiniz. Devamında, karnabahar fideleri arasında en az 20-50 cm mesafe ve sıralar arasında 70-80 cm mesafe bırakarak yere dikebilirsiniz. Fideler fidanlıktaki gibi aynı derinlikte dikilmeli.

  1 dönümden ne kadar karnabahar çıkar?

  Karnabahar verimi tacın büyüklüğüne göre değişmektedir. Erkenci çeşitlerde taçlar küçüktür. Dekardan 1-2 ton alınabilirken normal üründe verim 4-5 tona çıkabilir. Tacın büyüklüğünden çok kalitesi önemlidir.

  Renkli karnabahar nerede yetişir?

  SAMSUN – Samsun’un Bafra Ovası’nda ilk kez üretilen rengarenk karnabaharlar hem göze hem de mideye hitap ediyor. Sarı, turuncu, mor ve yeşil karnabaharlar hem şaşırtıyor hem de yoğun talep görüyor. Bafra Ovası’nda bir tohum şirketinin projesiyle renkli karnabahar üretimi yapıldı.

  Karnabahar mantarı nerede yetişir?

  Kuzey yarım kürenin ılıman bölgelerinin tümünde yetişirler. Karnabahar mantarlarının boyutları oldukça büyüktür. Doğada genellikle kozalaklı ağaçların kütüklerinde yetişirler. Karnabahar mantarları içerdiği yüksek miktarda beta-glukan oranı sebebiyle tıbbi amaçlı yetiştiriciliği yaygın olarak yapılmaktadır.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.