Patlıcan Hangi Ayda Kurutulur?

Yaz aylarının en sıcak günlerinin yaşandığı temmuz ve ağustos ayları, taze patlıcanların bolca ve ucuz olduğu dönemlerdir. Aynı zamanda bu aylarda patlıcanları rahatça kurutmanızı sağlayacak, ihtiyacınız olan güneşi rahatça bulmanız mümkündür. Patlıcan kuruturken rüzgârın da en az güneş kadar etkili olduğunu unutmayın.

Patlıcan ve biber hangi mevsimde kurutulur?

Kışlık patlıcan nasıl kurutulur şeklinde bir soruyla karşı karşıyaysanız kurutma işlemi için yaz mevsimi ve güneş sizin en büyük yardımcılarınızdan olacaktır. Aslında patlıcan kurutmalık sebzeler arasında, kuruma kolaylığı bakımından size oldukça dost bir sebzedir.

Kurutmalık hangi ayda yapılır?

Patlıcan, salatalık ve biber kurutmak isteyen ailelerin, sebzelerin en ucuz ay olduğu ağustosu tercih ettiklerini kaydeden Tunçkaya, ‘Alınan sebzelerin içleri komşularla işbirliği yapılarak oyulur. Oyulduktan sonra ipe dizilerek güneşe bırakılır.

Hangi patlıcan kurutulur?

Kış için hazırlanan patlıcanlar üç farklı şekilde kurutulabilir. İlki hepimizin bildiği iç kısımları oyularak kurutulan patlıcanlar. İç kısımları oyularak kurutulan patlıcanlardan yapmak istiyorsanız dolmalık olarak bilinen minik patlıcanları kullanmanızı öneririz.

You might be interested:  Eyüpsultan Belediye Başkanı Hangi Partiden?

Antep Usulü dolmalık patlıcan nasıl kurutulur?

İpe takılan patlıcanları suya batırıp, çıkartınız. Kalan tohumlar suda temizlenecektir. Daha sonra terasta güneş alan bir ortama çamaşır ipine asınız. 3 günde kuruyacaktır. Kuruyan patlıcanlarımızı kışın yapacağınız zaman önce kaynar suya koyunuz.

Biber kurutma mevsimi ne zaman?

Salça ve sos yapımında da kullanılan biber çeşitleri yaz mevsimi geldiğinde kurutulur. Yaz aylarında kurutulan biberler kış mevsiminde rahatlıkla tüketilebilir.

Nemli havada biber nasıl kurutulur?

İlk önce dolmalık biberlerin içi güzelce temizlenerek yıkanır ve sonra bir iğne yardımıyla ipliğe sıralanan biberler güneş gören bir yere asılır. Renkleri pembeleşmeye başladığında diziliminizi serin bir yere alabilir ve üzerini bir bez yardımıyla kapatarak uzun süre muhafaza edebilirsiniz.

Dolmalık biber ve patlıcan nasıl kurutulur?

Evinizin, balkonunuzun, bahçenizin ya da varsa terasınızın en çok güneş alan yerine ipe dizdiğiniz biberleri yerleştirin. Havanın sıcaklığına ve güneş ışıklarının kuvvetine göre kuruma süresi değişecektir. Ortalama 3 gün içerisinde kuruma başlar. 7 gün içerisinde de biberleriniz tamamen kurumuş olur.

Dolmalık biber kuruturken neden çürür?

Güneşe serilen biber çok fazla sıcaktan pişip tadı rengi kokusu değişecektir, biberin bazı yerleri yumuşayıp rengi değişecek ve çürümeye başlayacaktır, buna güneş pişiği adı veriliyor. Bu nedenle biberi güneşte değil de fazla güneş almayan doğrudan güneş görmeyen bir yerde kurutmaya dikkat ediniz.

Patlıcan kurutması tuzlanır mı?

Patlıcanlarınızı kuruttuğunuza kararmalarını önlemek istiyorsanız, kurutmaya başlamadan önce tıpkı patlıcanlı yemekleri pişirmeden önce yaptığınız gibi 1 saat kadar tuzlu suda bekletip siyah sularının çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Kavurmalık patlıcan nasıl kurutulur?

Ardından acı suyunun çıkması için tuzlu suda bekletin. Sudan çıkarınca iyice kurutun. Daha sonra güneş alan bir yere temiz bir bez serin ve patlıcanları da bu bezin üzerine serpin. 7-10 gün arasında kavurmalık patlıcanlarınız kuruyacaktır.

You might be interested:  Sübhaneke Duasında Hangi Konudan Söz Edilir?

Ipte patlıcan kurutması nasıl yapılır?

Tüm patlıcanları aralıklı olarak ipten geçirin. İpe geçirdiğiniz patlıcanları güneş alan bir yere asın. Patlıcanların güneş ışıklarını almasına bağlı olarak bu şekilde 7-12 gün arası bekletin. Bütün Olarak Patlıcan Nasıl Kurutulur?

Yemeklik patlıcan nasıl kurutulur Cahide?

Bütün patlıcanlar bitince 10 dakika kadar bu suyun içinde bekletip sonra ipe diziyorum. Suya tuz atmıyoruz. Bu şekilde patlıcanlar kururken fazla büzüşmüyor ve içleri beyaz kalıyor. Patlıcanları devamlı güneş alan bir yere değilde günün bir kısmında güneş alan bir yere koyarsanız yanmadan kurutmuş olursunuz.

Nefis Yemek Tarifleri dolmalık patlıcan nasıl kurutulur?

Dolmalık Patlıcan Kurutması Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Patlıcanların baş ve sap kısmını aldıktan sonra ikiye kesiyoruz.
 2. Kabak oyucu ile patlıcanların içini ve çekirdeğini çıkarıyoruz.
 3. Kenarları ince, olunca olmuş demektir.
 4. Patlıcanları tuzlu suda bekletiyoruz. (
 5. Sudan çıkarıp suyunu sürdürüyoruz.
 6. Çift kat ipliğe diziyoruz.

Kuru patlıcan dolması nasıl pişirilir?

Doldurduğunuz patlıcanları tencereye dizin, üzerine 1,5 su bardağı su ve 2 yemek kaşığı nar ekşisi dökün ve tencerenin kapağını kapatıp kaynamaya başlayana kadar orta ateşte pişirin. Kaynamaya başladıktan sonra ocağın altını kısın ve 40 dakika daha pişirmeye bırakın.

Patlıcan kararmadan nasıl pişirilir?

Patlıcanı soyduktan hemen sonra bol su ile yıkayın ve oyalanmadan pişirmeye özen gösterin. Patlıcan beklemediği için kararmaz, yemeklerinizin hem görseli hem lezzeti güzel olur. Patlıcanı doğradıktan hemen sonra kullanmayacaksınız limon kullanarak kararmasını önleyebilirsiniz.

Biber hangi mevsimde yetişir?

Biber, yılda iki kez yetişen bir bitkidir. Bunlardan birincisi yaz dönemidir ve Haziran-Eylül ayları arası hasat yapılır. İkinci dönem ise sonbahar aylarıdır.

Mayıs ayında patlıcan yenir mi?

Diğer: Mayıs ayında gönül rahatlığıyla tüketebileceğiniz diğer sebzeler; madımak, patlıcan ve ebegümecidir.

You might be interested:  Boyun Ve Baş Ağrısı Için Hangi Bölüme Gidilir?

Dolmalık biber hangi mevsimde yetişir?

Sonbahar mevsiminin Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarıdır. Biber yaz ayları ve sonbahar ayları boyunca tüm marketlerde ve pazar tezgahlarında satışa çıkarılır. Biberi, taze olarak sonbahar ve yaz aylarında tüketebilirsiniz. Dolmalık biber hasadı Temmuz’da yapılır ve Temmuz ayında satışa çıkar.

Mayıs ayı sebzeleri nelerdir?

Mayıs Ayı Sebzeleri Nelerdir?

 • Asma yaprağı
 • Arpacık soğan.
 • Bakla.
 • Bezelye.
 • Taze fasulye.
 • Havuç
 • Enginar.
 • Kuşkonmaz.
 • Leave a Reply

  Your email address will not be published.