Psikoteknik Hangi Araçlar Için Zorunlu?

Otobüs Kaptanları, Personel Taşımacılığı Yapan Şoförler, Minibüs, dolmuş gibi toplu taşıma yapan sürücüler, Ve her türlü ticari taşıma yapan sürücüler için psikoteknik zorunludur.

Psikoteknik belgesi hususi kamyonet için gerekli mi?

Kamyonet sahipleri psikoteknik belgesi alacak mı? Hafif ticari araçlar için Psikoteknik belgesi zorunlu mu? 1 Temmuz 2021 itibari ile ticari araç sürücüleri için psikotenkik raporu zorunlu hale geldi. Bu tarihe kadar psiko-teknik raporu olmayan ticari araç sürücülerine 1181 lira para cezası kesilecek.

Psikoteknik kimlere zorunlu 2022?

İçişleri Bakanlığı genelgesiyle 30 Haziran’dan itibaren Ticari yük, eşya ve yolcu taşımacılığı yapan sürücülerinin psikoteknik belgesinin olması mecburi hale getirildi. 1 Temmuz 2021 tarihi itibariyle psikoteknik test raporu olmayan sürücülere bin 181 lira cezaî işlem uygulanacak.

Ticari araçlarda psikoteknik zorunlu mu?

Sürücü kaynaklı trafik kazalarını asgariye düşürmek, sürücünün trafikteyken hafıza – hız kontrolü gibi durumlarda davranış ve tepkilerini ölçmek için uygulanılan psikoteknik testi, 1 Temmuz 2021’den itibaren ticari araç sürücülerine zorunlu hale geliyor.

Psikoteknik kimlere zorunlu 2021?

Trafiğe çıkmak isteyen her sürücü bu zorunluluğa tabi değildir. Bu zorunluluk sadece ama sadece toplu taşıma sürücülerini ve ticari araç sürücülerini, ve sürücü adaylarına uygulanan bir zorunluluktur. Şahsi otomobil ve ya motorsiklet sürücülerinin bu belgeyi almasına gerek ve izin yoktur.

You might be interested:  Gebelikte Hangi Balıklar Yenir?

Psikoteknik belgesi Doblo için gerekli mi?

Firmanıza kayıtlı, her türlü kamyon, kamyonet, minibüs (Doblo,Citroen,Fiorino,Kango,Ducato vb. araçların tamamı) kullanan çalışanlara, SRC ve Psikoteknik Belgesi alınması yasa gereği zorunlu kılındı.

SRC belgesi olmadan kamyonet kullanılır mı?

Eğer sürücüler kendi araçlarını ticari anlamda kullanacaklarsa ister hususi, ister ticari olsun SRC belgesi almak zorundadır. Yani yurtiçi veya yurtdışında yük veya yolcu taşımacılığı yapan her araç mesleki yeterlilik belgesi yani SRC belgesi almak zorundadır.

Psikoteknik belgesi 2022 zorunlu mu?

İçişleri Bakanlığı genelgesiyle yürürlüğe giren mecburi psikoteknik belgesini bulundurmayan sürücüye, bin 606 lira cezaî müeyyide uygulanacak. Ayrıca araç kullanmalarına da izin verilmeyecek.

Psikoteknik raporu kimlere verilmez?

Ehliyeti olanlar ve yapılan işe uygun bir mesleki yeterlilik belgesine sahip olanlar psikoteknik testine girebilir fakat yönetmelik öncelikle ehliyetin yeterliliğinin sağlanmasını şart koştuğu için psikoteknik belgeniz olsa bile ehliyetiniz kullandığınız aracı sürme yetkisini vermiyorsa psikoteknik raporunuzun bir

Psikoteknik belgesi ücreti ne kadar?

Türkiye’deki yasal sürece göre belli bir kurum tarafından fiyatlandırma yapılması gereken psikoteknik belgesi ücreti 2022 yılında KDV hariç 350 lira ile 450 lira arasında bir fiyatlandırmaya sahiptir.

Psikoteknik belgesi olmayana hangi maddeden ceza yazılır?

Psikoteknik ceza maddesi, 4925 sayılı Karayolu Taşıma Yönetmeliğinin 34 üncü maddesi, e bendine göre alınması gerekiyor.

Psikoteknik cezası var mı?

İçişleri Bakanlığı genelgesiyle yürürlüğe giren mecburi psikoteknik belgesini bulundurmayan sürücüye, bin 606 lira cezaî müeyyide uygulanacak. Ayrıca araç kullanmalarına da izin verilmeyecek.

Psikoteknik belgesi ne zaman zorunlu olacak?

İçişleri Bakanlığı genelgesiyle 30 Haziran’dan itibaren ticari araç sürücülerinin psikoteknik belgesinin olması mecburi hale getirildi. 1 Temmuz 2021 tarihi itibariyle psikoteknik test raporu olmayan sürücülere bin 181 lira cezai işlem uygulanacak. Ayrıca araç kullanmalarına da izin verilmeyecek.

You might be interested:  Uyuza Hangi Sabun Iyi Gelir?

SRC belgesi için psikoteknik şart mı?

Src Belgesi ile Psikoteknik arasındki bağlantı

4925 Sayılı Karayolu Taşıma Yönetmeliğie göre sürücülerde aranan şartlardan birisi Src Belgesi ve Psikoteknik Değerlendirme Raporuna sahip olunmasıdır. Yani, sürücüler src belgesi ve psikoteknik belgesine sahip olmaları gerekmektedir.

Psikoteknik ne için gereklidir?

Özellikle herhangi bir cezadan dolayı ehliyetine el konulmuş kişilerin ehliyetlerini geri almaları için gerekli olan bir belge niteliğinde olan psikoteknik belgeleri ehliyetine el konulan kişilerin yanı sıra bir de ticari araç kullanıcıları için gerekli olan bir belgedir.

Hususi kamyonet demek ne demek?

bir kazanç kaydı olmaksızın kullanılanlara ‘hususi taşıt’ deniyor. Hususi-Yük Nakli, Ticari-YÜK Nakli ibarelerini taşıyan araçlar şahsi kullanım dışında kullanıyor ise K2 belgesi zorunludur.

Hangi ticari araçlara SRC belgesi isteniyor?

SRC Belgesini Kimler Almalıdır? Her türlü kamyon, kamyonet, çekici, yarı römork, tanker veya hafif yükler taşıyan şirket minübüs araçları kullanan sürücüler ile, yolcu taşımalarında kullanılan otobüs, minibüs, otomobil ile okul taşıtı sürücülerinin alması gereken belgedir.

Ehliyeti olanlar için psikoteknik zorunlu mudur?

3 Eylül 2021 tarihinde tüm servis şoförleri meslekî yeterlilik belgesi almaları da zorunlu hâle geldiğini belirten Kutlu, ‘Bu raporu almadan önce ise psikoteknik raporu alma mecburiyeti var.

Leave a Reply

Your email address will not be published.