Vatandaşlık Hangi Aşamada?

5- Türk Vatandaşlığına alınma başvurusu yaptım işlemlerimin hangi aşamada olduğunu nasıl öğrenebilirim. Genel Müdürlüğümüze ait www.nvi.gov.tr sitesinden dosya numarası ya da kimlik bilgilerinizi girmek suretiyle işlemlerinizin son durumu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Vatandaşlık Başvurum hangi asamada?

Vatandaşlık başvurusunun hangi aşamada olduğunu sorgulamak için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün sitesine girilmelidir. Siteden kimlik bilgileri ya da başvuru dosya numarası ile buraya tıklayarak vatandaşlık başvurusu sorgulama yapmak mümkündür.

Vatandaşlık Başvurum ne durumda?

Vatandaşlık başvurusu karar aşaması dahil tüm süreci, sizlere verilen başvuru numarası ve geçici kimlik numarası ise https://www.nvi.gov.tr adresinden takip edebilirsiniz. Vatandaşlık başvurum ne aşamada diye merak etmiyor ve herhangi bir süreç takibinde bulunmuyorsanız da bir sorun oluşmayacaktır.

Vatandaşlık karar aşaması kaç gün kaldı?

Avukat olmadan yapılan başvurular ortalama 2 sene içerisinde sonuçlanmaktadır. Vatandaşlık avukatı ile ise vatandaşlık başvurusu sonuçlanma süresi 6 ay-1 sene arasında olacaktır.

Vatandaşlık sorgulama nasıl yapılır?

Vatandaşlık sorgulama işlemi yapabilmek için nvi.gov.tr web adresine giriş yapmanız gerekmektedir, sonrasında ise vatandaşlık başvurum ne aşamada? sayfasını ziyaret ederek başvuru yapmış olan bireye ait ‘ Başvuru numarası ve Doğum Tarihi ‘ bilgileri ile online vatandaşlık sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

You might be interested:  Beylikdüzü Sosyete Pazarı Hangi Gün?

Vatandaşlık başvurusu nereye ve nasıl yapılır?

Nereye başvurmam gerekiyor? Türk Vatandaşlığının kazanılmasında başvurular yurt içinde yerleşim yerinin bulunduğu valiliğe (il nüfus ve vatandaşlık müdürlüğü), yurt dışında ise dış temsilciliklere bizzat veya bu hakkın kullanılmasına ilişkin özel vekâletname ile yapılır. Posta ile yapılan müracaatlar kabul edilmez.

Vatandaşlığa alınma kararını kim verir?

Türk vatandaşlığını kazanmak üzere Bakanlığa gönderilen yabancının dosyası incelenir ve kişinin Türk vatandaşlığını kazanması için Bakanlar Kuruluna teklifte bulunulur. Bakanlar Kurulu kararı ile Türk vatandaşlığı kazanılabilir.

Vatandaşlık hizmet bedeli 2022 ne kadar?

2) Usulüne göre onaylanmış doğum belgesinin noter tasdikli Türkçe tercümesi, 3) Hangi ülke vatandaşı olduğunu gösteren belge, 4) Evlat edinilenin veli ya da vasisi olduğunu gösteren belge, 5) Hizmet bedelinin (115,00TL) Maliye veznesine yatırıldığını gösterir makbuz.

Vatandaşlıktan çıkarma kararını kim verir 2022?

5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 29 uncu maddesi “Aşağıda belirtilen eylemlerde bulundukları resmi makamlarca tespit edilen kişilerin Türk vatandaşlığı Bakanlığın teklifi ve Bakanlar Kurulu kararı ile kaybettirilebilir.

3 ülke vatandaşı olabilir mi?

Bazı ülkeler, ülkelerine önemli miktarda parasal yatırım yapan kişilere vatandaşlık verir. Avrupa Birliği’nde bunun mümkün olduğu üç ülke vardır: Malta, Kıbrıs ve Portekiz; yanı sıra beş Karayip ülkesi olan Antigua ve Barbuda, Grenada, Dominika, Saint Kitts ve Nevis ve Saint Lucia da bu ülkelere dahildir.

Vatandaşlık işleri ne kadar sürer?

TC VATANDAŞLIK BAŞVURUSU NE KADAR SÜREDE SONUÇLANIR

Başvurular 6 ay ile 24 ay aralığında bir sürede sonuçlanabilir.

TC vatandaşlık başvurusu arşiv araştırması ne kadar sürer?

Arşiv Araştırması Ne Kadar Sürüyor? 30 iş günü içinde kurum tarafından cevaplanmak zorundadır. Burada dikkat edilmesi gereken husus iş günü olmasıdır.

You might be interested:  Osmanlı Devleti Avusturya'Ya Karşı Hangi Alanda Üstünlük Kazanmıştır?

Vatandaşlık karar makamı kimdir?

İstisnai yolla Türk vatandaşlığının kazanılmasında karar verecek olan yetkili kişi Cumhurbaşkanıdır. Milli güvenlik ve kamu düzeni bakımından vatandaşlığa alınmasında engel bir hali bulunmayan yabancının “istisnai yolla” vatandaşlığa alınmasının teklifini yapacak olan makam ise İçişleri Bakanlığıdır.

Türkiye vatandaşı olup olmadığı nasıl anlaşılır?

– Öncelikle https://vatan.nvi.gov.tr/moduller/basvuru/basvurudurumbilgi.aspx linkine tıklamalısınız. – Ardından sizden istenen bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurun. Bu bilgiler Başvuru Numarası ve Doğum Tarihidir. – Son olarak altta bulunan sorgula butonuna basarak dilediğiniz bilgileri edinebilirsiniz.

Çift vatandaş olduğu nasıl anlaşılır?

Çifte Vatandaşlık Şartları

 1. Bir Başka Devletin Vatandaşlığını Kazanmak: Türk vatandaşlığı dışında başka bir devlet ile de vatandaşlık bağı kurulması gerekmektedir.
 2. İki Devletin de Çifte Vatandaşlığa İmkan Tanıyor Olması: Türk vatandaşının başvurduğu ülkenin de çifte vatandaşlık statüsünü tanımış olması gerekmektedir.

Çifte vatandaş olduğunu nasıl anlarız?

“Herhangi bir nedenle yabancı bir devlet vatandaşlığını kazanan kişilerin, bu durumlarına ilişkin belgeleri ibraz etmeleri ve yapılacak inceleme sonucunda kayden aynı kişiler olduklarının tespiti halinde, nüfus aile kütüklerindeki kayıtlarına çok vatandaşlığa sahip olduklarına dair açıklama yapılır.”

Vatandaşlık davası nerede açılır?

Türk vatandaşlığını kazanmak isteyen yabancı, bu şartları taşıması halinde, vatandaşlık için başvuru yapar. Söz konusu başvuru T.C İç İşleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne yapılır.

Evlilik yoluyla vatandaşlık başvurusu nereye yapılır?

Evlilik Yoluyla Vatandaşlık Başvuru Süreci. Türk vatandaşlığı kazanmak isteyen yabancı öncelikle yerleşim yerinde bulunan Valiliğe başvurmalıdır. Eğer yabancı, yurtdışından başvuruda bulunacak ise başvuru, dış temsilciliklere yapılır.

Istisnai vatandaşlık ne kadar sürer?

Avukat olmadan yapılan başvurular ortalama 2 sene içerisinde sonuçlanmaktadır. Vatandaşlık avukatı ile ise vatandaşlık başvurusu sonuçlanma süresi 6 ay-1 sene arasında olacaktır.

You might be interested:  Zeytin Hangi Şehirde Yetişir?

Türk vatandaşı olmak için hangi evraklar lazım?

Türk Vatandaşlığı için İstenilen Belgeler:

 • Başvuru Formu ( Uzman danışmanlarımız tarafından doldurulmaktadır.)
 • 2 adet biometrik foto.
 • Pasaport ve noter onaylı Türkçe tercümesi.
 • Doğum belgesi.
 • Medeni durum belgesi.
 • Sağlık raporu.
 • Gelir durumunu gösteren belgeler.
 • Leave a Reply

  Your email address will not be published.