Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (1.12.2020)

Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (1.12.2020)

Piyasalarda Dün…

- Haftanın ilk iş gününe negatif açılışla başlayan endeks, seans boyunca zayıf seyrini koruyan BIST100, 1300,0 desteği altında da kalarak günü %3,4 değer kaybıyla 1283,58 puanla kapattı. Güne tepki alımları ile başlamasını beklediğimiz endekste 1300,0’ü direnç olarak izleyeceğiz. Bu seviyenin üzerinde kalınması halinde 1310,0 sonraki hedef olarak izlenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1272,0 ilk destek olmak üzere 1260,0’a düşüş hız kazanabilir.

- Dolar/TL ise dün 7,7440’a kadar geri çekildi. 10 günlük hareketli ortalama 7,81 üzerinde tutunmayı başaran kurda, 7,84’ü direnç olarak izleyeceğiz. Bu seviyenin üzerinde kalınması halinde 7,96’ya yükseliş hız kazanabilir. Olası geri çekilmelerde ise 7,75 desteği altında 7,63’e düşüş devam edebilir.

Bugünün Gündeminde…

- Dün yapılan yapılan görüşmelerde uzlaşı sağlanamaması üzerine normal şartlarda bugün yapılması gereken OPEC toplantısı Perşembe gününe ertelendi. Pazar günü gerçekleştirilen ön görüşmelerde, üretim kesintilerinin devamına, Birleşik Arap Emirlikleri ile Kazakistan karşı çıkmıştı. Uzlaşı sağlanamaması durumunda, daha önce kesintiye gidilen 1,9 milyon varil petrol günlük olarak yeniden üretime sokulacak. Bu durumda petrol fiyatlarında bir süre yükseliş görülmesi sürpriz olmayabilir.

- Yurtiçi veri gündemine baktığımızda seans başında Kasım ayı İmalat PMI verisi açıklanacak. Önceki dönem 53,9 olarak gerçekleşmişti.

- Yurtdışı veri gündeminde ise öğlen saatlerinde Almanya PMI ve İşsizlik Oranı Değişimi verileri açıklanacak. Ardından Euro Bölgesi Kasım ayı TUFE verisi ABD ISM İmalat PMI verilerini takip edeceğiz. TUFE rakamında bir değişiklik beklenmezken, ABD PMI rakamında düşüş görülebilir.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

- Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Çin’in Caixin İmalat PMI anketini beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi ve Avustralya Merkez Bankasının faiz oranlarında değişikliğe gitmemesi ile Asya piyasalarında pozitif hava hakim. Avrupa piyasaları da aşı ile ilgili beklentilerin artması ile açılışta yukarıda olması beklenirken, Amerika vadelileri dünkü seans kapanışı sonrası pozitif seyrediyor.

- EUR/USD ise dün seans kapanışı ardından önemli direnç seviyesi 1,20’i test etti. Bu seviye üzerinde tutunmayı başaramayan paritede düzeltme hareketi görüldü. 1,1925 seviyesine kadar geri çekilen Eur/Dolar, an itibariyle de 1,1960’dan işlem görüyor. Bu seviye üzerinde kalınması halinde yeniden 1,20 direnci test edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,1944’ü destek olarak izleyeceğiz.